GPS-es kategória a Tipo Kupán

A TIPO Kupán Lengyel Vilmos új ötlettel állt elő: nyílt GPS-es tájfutó kategóriát hirdetett meg. A GPS-ről, a geocachingről és a GPS-es tájfutásról részletes információ található Vimos honlapján (http://www.mikronet.hu/tajfutas/tipo/gps_oldal), itt egy induló benyomásairól olvashattok.
Tavaly májusban egy erdei iskola idejére kölcsönkértem egy GPS-t. A modern technikával próbáltam a tanítványaimnak a tájékozódáshoz kedvet csinálni. Néztük a GPS térképén az útvonalunkat, távolságot, magasságot, haladási sebességet mértünk. A kirándulások GPS-szel rögzített útvonalát utólag térképekre és légifotókra illesztettem. Közben megkerestünk egy-két közeli "kincsesládát" (geocache-t) is. Kedvet kaptam a játékra, és karácsonykor vettem egy saját készüléket.
Azóta megkerestem több, mint száz geoládát és én is rejtettem ládákat. Futáshoz és kiránduláshoz néha magammal viszem, inkább az érdekesség, mint a tájékozódás kedvéért. Húsvét után Hollandiában voltam, ott egy kölcsön bicikli és a GPS-be táplált utcaszintű térkép segítségével fedeztem fel a környéket (egy ottani geocache pedig egy nagyon szép természetvédelmi területre vezetett el).
Ennyi GPS-es előélet után felkeltette az érdeklődésemet a TIPO Kupán meghirdetett nyílt GPS-es kategória. Bár be voltam nevezve F35A-ba, úgy gondoltam belefér utána még egy futás. Végül rajtidő egyeztetési nehézségek miatt csak az első nap indultam el: a 9 km-es F35-ös pálya után újra kifutottam a 2,5 km-re lévő rajtba, és nekiindultam az újabb, közel 6 km-es pályának.
Már a verseny előtt azt gondoltam, hogy a legjobb megoldás az lenne, ha a rajtban a megadott koordináták alapján átrajzolnám a pályát a térképre, és a GPS-t feledve lefutnám a pályát. Akkor persze nem sok újat adott volna a verseny, csak a berajzolás lett volna kicsit macerásabb, mint egy szerdai versenyen. Úgy döntöttem, megpróbálok elsősorban a GPS alapján tájékozódni: a térképen csak tized szögperc (kb. 100-200 m) pontossággal néztem meg a következő pont helyét (erre az útvonalválasztáshoz volt szükség), majd megpróbáltam a GPS-re hagyatkozni.
Már a rajtba menet kiderült, hogy a meredek hegyoldalban, a fák koronája alatt meglehetősen szegényesen "láthatók" a műholdak. Futás közben, amikor én is árnyékoltam a műszert, többször teljesen elveszett a jel: ilyenkor egy-egy szakaszon maradt a vakrepülés. Az iránymutató vadul táncolt jobbra-balra, néha akkor is, ha egy teljesen egyenes úton futottam, így érdemes volt a tájolót is használni. (Azt hallottam, hogy a második napon, a nyílt, ligetes részeken jobb volt a helyzet.)
Az első pontot már az F35-ös pályán is fogtam, így oda emlékezetből is elfutottam volna - de a GPS térképén megláttam, hogy ehhez a ponthoz egész közel van a GCSZIR, azaz Vilmos geoládája. Gondoltam, egy nyílt kategóriás versenybe belefér egy gyors ládamegtalálás. A rajtból a meredek hegyoldalban felfelé elindulva a műszer hamar 10 m-en belül jelezte az eldugott kincset (egy 10-20 cm-es műanyag konyhai dobozt), de leírás nélkül nem tudtam, hogy milyen rejtekhelyet kell keresnem. Az összes odvas fa megvizsgálása után eredménytelenül indultam tovább. 40-50 m megtétele után kiértem a hegytetőre, a GPS végre rendesen látta a holdakat, és - az előző helytől 50 m-re újra pontközelt jelzett. Itt egy csomó szikla volt, végül az egyik alatt megtaláltam a ládát. (Több mint 20 percem ment el.)
A pontok megtalálása ehhez képest sima ügy volt, de például a 2. pontnál a műszer iránytűje makacsul a meredek sziklás völgy jobb oldalán vezetett felfelé. Épp elkeseredtem, hogy semmit se találok, amikor a túlsó oldalon, 30-40 m-re megláttam egy bóját. Mire odamentem, már a GPS-nek is "tetszett" a hely. Végig ezt éreztem: a műszer a lassabb (pedig az aznapi 20. km-hez közeledve én se voltam már gyors).
Ezért a verseny után is úgy látom, hogy ha valaki nyerni akar (és van némi előélete a tájfutásban), akkor megéri a rajtban rászánni egy kis időt a pontok berajzolására. (Ehhez írószeren kívül nem árt egy kis mm beosztású vonalzó és némi fejszámolási gyakorlat.) Ezután a GPS-t legfeljebb a biztonság kedvéért érdemes vinni, ha nagyon elkavar az ember, és nem tudja, merre jár, akkor segíthet a helyrerakásban. Ha ez igaz, akkor a kategória értelmét kérdőjelezi meg. (Persze jósolni nehéz, a technika nagyon gyorsan fejlődik.)
Nem tudom, lesz-e következő verseny. Ha igen, akkor érdemes olyan helyszínt választani, ahol jó a GPS-vétel, viszont hagyományos tájfutó technikával nem könnyű tájékozódni (például valamelyik borókás alföldi terepet). Célszerű lenne időben is jobban szétválasztani a többi kategóriától (hasonlóan a tájbringához), hiszen ebben a kategóriában is főleg tájfutók indul(ná)nak, "külsős" érdeklődőkre nem számíthatunk tömegesen.
A fenntartásaimmal együtt: tetszett a verseny, jó volt kipróbálni versenykörülmények közt a GPS-szel futást, örülök a kalibrált térképnek is. Köszönet érte a rendezőnek.