Sítájfutó VB


Hetekig kerültem azt a kérdést, hogy milyen is volt a VB. Annyira ellentmondásos ugyanis, hogy nehéz egyértelműen véleményezni.

Ljungåsen
Nézzük elôször a körülményeket. A fenti kimondhatatlan névvel illették a szállásunkként szolgáló csúnya, piros épületet. Elsô impresszióim a ’cella’ és a ’kollégium’ szavakat hozták elô, végül a nyugdíjasotthon bizonyult a legjobb tippnek, a fürdôszobában található nôvérhívó és a számtalan széthagyott gyógyászati segédeszköz alapján. Csak azt tudnám, hogy jut fel az emeletes vaságyra, aki amúgy járókerettel közlekedik… Ha fényűzô komfortnak híján is voltunk, azért a helyre nem lehetett különösebb panasz, volt nagy, közös konyha, vaxolásra külön pincehelység, tolószékkel megközelíthetô zuhany és nem utolsósorban jó társaság. Itt kötött ki rajtunk kívül a német, a bulgár, a román(iai), a dán, az amerikai és az ír válogatott, valamint a teljes rendezôi stáb. További elôny, hogy a helyi sístadion mintegy 200 méterre volt a bejárattól, szépséghiba, hogy pont ezt a területet nem használhattuk gondtalan síelésre, lévén, itt volt az összes verseny.

Rendezés
Az ember azt várná, hogy a sportág legnagyobb eseménye a sportág ôshazájában valami olyan kombináció, amit aztán már tényleg nem lehet felülmúlni. Sajnos, a rendezôség – bár kétségtelenül jó szándékú és szorgalmas – de kicsit amatôr társaságnak bizonyult. Még pár ilyen próbálkozás és biztos magas szintű versenyeket hoznának össze, de ez a VB inkább a bôsz kísérletezés jegyében telt. A célterülettel és a nézôkkel pl. nem tudtak mit kezdeni, minden nap, sôt verseny közben is módosították elképzeléseiket, de csak belecsúsztak olyan nyilvánvaló hibába, hogy a nôi mezôny tömegrajtján bizony nem szerencsés átvezetni a férfi befutókat. Ezen kívül olvashatatlannak bizonyult a sprint térképe, a hoszszútáv eredménye sokáig csak az interneten jelent meg, ami némi gondot jelentett a mobillal és laptoppal nem rendelkezô csapatoknak. Sok apró bosszúság, egyik sem végzetes, csak éppen egy világversenyen nem elegáns. Állítólag 300 önkéntesbôl állt a stáb. Az eszméletlen mennyiségű nyom fektetésén kívül nehéz elképzelni, hogy pontosan mit is csinált ennyi ember…

Hisztérikus idôjárás
Azt hiszem, nem csak az angolok, de a sítájfutók is képesek napokig a meteorológia fényében lebegni. Mi tagadás, az idôjárás igazán kitett magáért. Amikor megérkeztünk, -6 fok volt és napsütés, a rendezôk fel is hívták rá a figyelmet: ’nice weather’, mondották, de rögtön le is törték a lelkesedésünket, mondván, a két nap múlva esedékes hoszszútávra +5 fok várható. A maga nemében, azt hiszem, világrekord 30 fokot mellélôni, ilyet még Szilárd is csak ritkán szokott. A hosszútáv napján ugyanis -26 fokra ébredtünk. Mivel a sítájfutás nem elsôsorban az önkínzásról szól, a rendezôk el is halasztották a rajtot és buzgón lehelték a hômérôt, hogy elérje a bűvös -20-at. Ez végül csak az utolsó lehetséges idôpontban, délben következett be. Másnapra aztán jött egy masszív melegfront és gyorsan átfordult az idô tavaszba. A középtávot már +8 fokban nyomtuk, ami ugyan kétségtelenül jobban esett, mint az elôzôleg kis híján elszenvedett fagyhalál, de az amúgy sem sok (talán 30 cm) hónak nem tett jót. Ez ugyanis vagy dacból glatt jéggé fagyott éjjel, vagy egyszerűen eltűnt, fôleg, ahol sokan használták, mint pl. az átfutó környékén. A meleg kitartónak bizonyult, a legnagyobb banzájnak szánt városi parkversenyt el is kellett hozni Östersund-bôl, mert ott aztán végképp csak egy vékony jégpáncél maradt. Úgy tűnik, már a messzi északban sem bízhat az ember…

Elôzmények
Felkészülésünk viszonylag korrektül sikerült, a versenyt megelôzô 3 hónapban fejenként több mint 1300 km-t edzettünk, ebbôl 600 felett volt a sífutás, ami nem hihetetlenül sok, de az idei gyalázatos télen többre lehetôség nem volt. Sajnos, sítájfutó versenyre csak nagyon érintôlegesen futotta, a két balszerencsés magyar bajnokságon kívül nem volt semmi elérhetô. Ezzel szemben a mezônynek nem éppen a csúcsát képviselô ír delegált nagyjából 20 norvég versenyen vett részt csak idén… Anyagiak tekintetében is hendikepesnek bizonyultunk, rajtunk kívül szinte nem volt csapat, amely önerôbôl készült volna, még a szögutolsó amerikai válogatott is szövetségi pénzbôl utazott, pedig náluk amatôrebbet nehéz elképzelni. Sajnos, azt kell mondjam, hogy súlyosan alultámogatott szakágunk minden igyekezet ellenére össze fog roppanni, ha nem veszik illetékes helyen komolyabban… Az MTFSZ-tôl kapott támogatás majdnem fedezte a közvetlen költségek kb. egyhatodát, amiért mindenképpen hálásak vagyunk, de lássuk be, hogy ez nem fenntartható gyakorlat. Korábbi szponzorunk, a BTFSZ idén nem áldozott a sítájfutásra. Mindez még inkább felértékeli kevés segítônk nagylelkűségét: ez a verseny számunkra bizony nem jött volna létre a Vasas, illetve a KSI sífutó szakosztályok, a Crosswear, az ír, a norvég, illetve a bulgár csapat, a Sundbybergs IK, valamint a család támogatása nélkül. Ez ugyan már elég tekintélyes névsor, de az mégsem normális, hogy a magyar csapatot arról ismerjék egy VB-n, hogy ôk lejmolnak a legtöbbet.

Így versenyzünk mi
Már a terepbemutatón gyanús volt, hogy ez a verseny nem lesz könnyű. Mértani pontosságú, de eléggé szűk nyomok, elvétve egy-egy széles ratraknyom, az is csak azért, hogy legyen mit keresztezni.
A hosszútávra ezek után már mindenre elszánva mentünk ki, mondván, hogy ha beledöglünk is, végigmegyünk. Hát, kis híján sikerült az elôbbi, de azért megmutattuk, hogy hozzánk képest a vídia csak puha habszivacs, és életünk egyik leghosszabb síelését végül is sikerrel abszolváltuk. A beharangozott pályaadatok közül leginkább a szint (a férfi pályán 975 m!), valamint a 80% vékony nyom sokkolta a mezônyt, ebbôl a szint végül nem bizonyult komolynak, mennyiségre ugyan megvolt, de gyilkos felfelék helyett inkább állandó hullámvasutazást jelentett. A nyomok szélessége azonban csak egy óráig volt jó poén, még egy órát lehetett vicsorogva küzdeni, utána az ember óhatatlanul megtört és haladt, ahogy tudott. Én pl. egy ideig tűrtem a párosbotozást, majd kihasználva, hogy a hideg havon még a legkeményebb, kék vax sem csúszott, simán felfutottam a nyomban. Lecsatolni talán háromszor kellett olyan helyeken, ahol a hószán a nagy meredekség miatt nem tudott felmenni, ebbôl az utolsó kabaréba fulladt, mivel majd 3 óra mozgás után percekig nem tudtam lehajolni a kötésig anélkül, hogy ne görcsölt volna be a hasizmom. Technikailag nagyon nehéz, de eléggé sajátos verseny volt, jó taktikának az ’egyet jobbra, kettôt balra’ típusú rövid itinerek memorizálása bizonyult. A térkép ebben vajmi keveset segített, akár fehér lapon is odaadhatták volna a pályarendszert. Röviden, úgy éreztük magunkat, mint aki fizika tételt húz a matek érettségin. A feladat hasonlított ugyan, de mégsem az, amire készültünk. Eredményünk ettôl függetlenül darabra megegyezett a tavalyi EB-n elértekkel. Idôben kicsit elúsztunk, de ez nem lepett meg, ezeken a pályákon jobban kijöttek a különbségek.
A középtáv ehhez képest mámorító volt, sokkal több széles nyommal (40%!), nem fenyegetett a kihűlés, sôt, és azért az sem rossz, hogy két órából meg lehetett oldani a versenyt. Megjegyzem, ez a pálya is, mint az összes többi, túl volt kicsit méretezve, a gyôztesidô az elôírtnak több mint 160%-ára sikeredett, tavaly az EB-n ezt még hosszútávnak hívták… Ez a futam hozta el számunkra a nagy napot, Orsi 34. helye, nekem a 45. nem várt siker. Ez bizony nem csak személyes rekordok, de az újkori magyar sítájfutás legjobb eredményei közé tartoznak. A magam részérôl nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek, ha arra gondolok, hogy ebben még több perc hibám is volt. Mindenesetre telve bizalommal készültünk a sprintre, lám, van itt fejlôdés, nemhogy utolsók nem lettünk, de ez már a középmezôny, ha annak a vége is.
Ami a rövidtávot illeti, Dudley Moore szavai jutottak eszembe: “Én azért nem használnám a csúfos bukás kifejezést. A katasztrofális kudarc sokkal találóbb.” Legalábbis nekem. Orsi jól ment, szinte hibátlanul futott, 8 perc hátránya Ági tavalyi eredményének felel meg, csak éppen darabra végzett hátrébb. Én nagy várakozással tekintettem a verseny elé, 78 indulóból akár a mezôny fele sem lett volna irreális, de ehhez fejben is ott kellett volna lenni, ellentétben mondjuk a középtávval. Nem sikerült. Az elsô pontot leszámítva végigbakiztam a versenyt, ennek csúcspontja a 4-es, a melyet az utólagos rekonstrukció szerint mintegy 10 méterre megközelítettem, majd vettem egy balkanyart és inkább kalandoztam 4 percet. Innen már lélekben feladtam, megbékélve a gyászos eredménnyel.
Sajnos több esély ezen a VB-n nem volt, így azzal a rossz szájízzel kellett befejeznem, hogy egyetlen makulátlan futásom sem volt, így – bár vannak bíztató jelek – az eredményeim elmaradtak a lehetôségeimtôl. Persze, az vesse rám az elsô követ, aki nem rontotta el elsô skandináv versenyét… Orsi ezzel szemben sokkal elégedettebb volt, végig megbízhatóan versenyzett, különösebb zakók nélkül, esetenként egész imponálóan.

Nemzetközi helyzet
Nem hiszem, hogy meglepô a következô névsor: oroszok, finnek, norvégok, svédek. Elsôsorban az oroszok. Hrennikov idén is aratott, 3 aranyéremmel messze a legjobb lett. A svédek viszont nem bírtak az otthoni VB terhével és ez látványos buktát eredményezett. Kisebb pszichodrámájuk a váltón érte el csúcspontját, midôn a helyi sajtóban csak szerényen ’Mr. Sítájfutás’-ként emlegetett Bertil Nordquist újabb rossz futása után szabályosan elmenekült, és csak két nap múlva a banketten került elô, mint a szalonzenekar szólógitárosa. Keservüket csak jó pár dobogós hely és persze Tomas Löfgren középtávon szerzett aranya enyhítette. A nôknél egy ideig a norvég Stine Hjermstad Kirkevik tűnt verhetetlennek, majd jöttek váltóban a finnek, végül a sprinten az orosz Vlasova. A mezôny másik végét számos érdekes nemzet színesítette, esetenként olyan helyekrôl, ahol elképzelni is nehéz, hogy jut valakinek eszébe a sítájfutás. Konkrétan felsorolni ôket nem lenne illendô, mindenesetre voltak páran olyanok is, akik nagy bátorságról tettek tanúbizonyságot már azzal is, hogy egyáltalán lécet vettek a lábukra. A két véglet között ott volt japán, az összes közeli szomszédunk, általában az egész közép-európai sítájfutás, és nagyon úgy tűnik, hogy most már mi is.

Kép és szöveg: Marosffy Dani



Vissza a Tájoló 2004/02 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!