Sítájfutó körkép

Sítájfutó Országos Bajnokság és Világranglista Verseny a Karancs-Medvesben

Négy ország közel száz versenyzôje vett részt január végén a Salgóbánya feletti 550 m-en elterülô Medves laposán és Rónai-fennsíkon megrendezett három különbözô számból álló megmérettetésen. Ezen a terepen még soha nem rendeztek ilyen rangos nemzetközi sítájfutó versenyt. Az idei szerény tél ellenére erre a hétvégére kegyes volt hozzánk az idôjárás és a 10-20 cm-es hó éppen elégnek bizonyult a verseny lebonyolításához.
Szombaton két futamra is sor került. A napot a legizgalmasabb versenyszám a váltó indította, mely Magyar Bajnokság volt, de kellemes meglepetésre a legtöbb külföldi már erre a versenyre ideért és indult. Ez a szlovákok helyzetében érthetô, hiszen legtöbbjüknek közelebb volt e verseny, mint nekünk magyaroknak. Idén másodszor lett OB szám a váltó és a tavalyihoz hasonlóan most is 2x2 fôs szisztémában rendeztük meg. A több mint 30 váltó nagyon izgalmas versenyt vívott egymással, melyben az esélyeknek megfelelôen sí nagyhatalomnak számító Ausztria válogatottja diadalmaskodott, de nem sokkal ôket követte az OSC színeiben versenyzô Dosek Ágoston – Marosffy Dániel duó, akik kellemes meglepetést okozva megelôzték a gyôzelemre is esélyes szlovák csapatot és ezzel megismételték tavalyi bajnoki címüket. A hölgyeknél a dobogó mindhárom fokára magyar csapat állhatott.
Délután egy Rövidtávú Világranglista futamra került sor. A hölgyek versengésében szlovák gyôzelem született két magyar lányt megelôzve, míg a férfiaknál a délelôtt gyôztes osztrák páros ismét a legjobbnak bizonyult, csupán 6 mp döntött kettôjük között.
Másnap reggel a Hosszútávú Magyar Bajnokságra került sor, mely egyben WRE futam is volt. A hölgyek 10 km, 150 m szintkülönbség, 11 ellenôrzôpontot teljesítettek, míg az urak 15 km/ 200 m szint, 14 ellenôrzôpontot kellett érinteniük. A hölgyek versenyében nagyszerű magyar gyôzelemnek örülhettünk Simon Ágnes személyében, míg a férfiak gigászi küzdelmében, szoros versenyben az osztrák páros ezen a napon is legyôzhetetlennek tűnt. De alig lemaradva tôlük a már-már veteránnak számító többszörös magyar sífutó és sítájfutó bajnokunk Dosek Ágoston nagyszerű 4. helyet ért el az igen erôs nemzetközi mezônyben és ezzel a remek teljesítményével ismét Normáltávú Magyar Bajnok lett.

Végül szeretném megköszönni az igen magas színvonalú pályákat és rendezôi munkát elsôsorban Erdélyi Tibornak és a HSE egész rendezôi gárdájának, valamint az SDS nagy segítségét az elôkészítési munkákban. Pár nap alatt egy igen jó versenyt sikerült rendezniük, hiszen a hét elején még kétséges volt, hogy lesz-e sportolásra elegendô hó. A terep adottságaiban messze Galyatetô felett áll, most már a technikai háttér is biztosított, remélem lesz még itt OB kicsit több hóval.

Kiácz Bence

MAGYAR NAGYDÍJ - EPLÉNYI SÍTÁJFUTÓ HÉTVÉGE
2004. jan. 31-feb. 1.

A szerény hómennyiség miatt többszöri elhalasztással az eredeti idôponthoz képest közel egy hónappal késôbb került megrendezésre a Rövid- és Hosszútávú Magyar Bajnokság és az éjszakai világranglista verseny. Rendezôi szempontból igazuk van, hogy nem halogatták tovább, ki gondolta, hogy bezzeg a március?! Most ott 18-22 cm hó van, több mint a versenyeinken. És hideg.

Bemelegítés
Szombat délelôtt egy sífutó versenyen nézhették meg az elszántabbak, hogy milyen terep-, nyom- és hóviszonyokra lehet számítani a sítájfutó versenyek során. Enyhén olvadó hó, sok keskeny motorosszán nyom az erdôn át, faágak, néhány szélesebb nyom a szekérutakon – ezek „két sávosak”, azaz két keréknyom középen bakháttal, helyenként föld. Tehát a páros botozás több szerephez fog jutni, mint a korcsolyázás, és nem érdemes vadiúj léccel indulni!

Rövidtávú OB -szombat délután
A terep laposabb, sűrű nyomhálózattal ellátott nyugati felében vezetett ez a pálya. Rövid, útvonalválasztós átmenetek jelentették (volna) a technikai feladatot. Ám Dosek Ágoston elsô indulóként lefektette nekünk az ideális útvonalhoz még hiányzó átvágó nyomokat. Mindazonáltal gyors, élvezetes pályát futhattunk, gyakorlatilag éppen elegendô hómennyiségen.

Éjszakai Világranglista sprint
A legjobb versenyszám ez volt. A hó kicsit visszahűlt, a pálya pedig arra vezetett, ahol a legtöbb hó és a legjobb nyomok futottak. Talán nem véletlen, hogy csak 8-9 percig. Sajnálom, hogy kihagytam.

Hosszútávú OB – vasárnap délelôtt
Különösen emiatt a szám miatt sajnáltam a rendezôket: új térkép, kiváló pályák Hegedüs Zoltán pályakitűzôtôl, sok fektetett nyom (ami nem olcsó mulatság, ez köztudott), erre +8C fokos meleg, verôfényes napsütés ette meg a havat. Sajnos sok helyen megérte lecsatolni és futni (ha nem az egész pályán?! Tájfutva csak pár másodperccel került több idôbe Petróczki Szilvinek a pályát teljesíteni, mint a gyôztes Simon Áginak – sítájfutva.). És sajnos a lécek is jelentôs károsodásokat szenvedtek az egyre több helyen kiálló kövektôl.
A Rendezôség és Eplény település megtette a tôle telhetôt (bár az Enikô Panziónak a vendéglátás terén jócskán van hova fejlôdnie, nem annyira a Zimmer Feri-s irányt kellene erôsíteniük), munkájukat mindenképpen köszönet illeti, csak… Legközelebb HÓ is kellene a sítájfutáshoz!!!

Marosffy Orsolya

Négy nap, 4 Sítájfutó OB Erdélyben

Január 21-24. között bonyolították le Erdélyben az összes, azaz 4 számból álló Román Sítájfutó Bajnokságokat. Mind a négy szám Csíkszereda környékén lett megrendezve. Szombaton és vasárnap Bucsin-tetôn rendezték a Normáltávot és másnap a váltót. Új térképen és közel másfél méteres hóban több mint 130 induló állt rajthoz. A pályák ezen a két napon igen kemények lettek, sok szint és nehéz síelhetôség, ugyanis nyomokat nem fektettek le, így mindenki ment amerre tudott és akart. A pályák 99%-ban csak klasszikus stílusban voltak sízhetôk. Viszont a táj szépsége és nyugalma minden bosszúságot felejtetett.
A 3-4. napot más terepen, más rendezôgárda rendezte. A szombati középtáv és a vasárnapi sprint táv egyaránt WRE futam is volt és Romániában most alkalmaztak elôször SI rendszert, melyet tôlünk béreltek. Itt már nyomhálózat is lett fektetve, hol jól, hol rosszul, de legalább volt. E két napi verseny a Hargitán zajlott, annak egyik lapos mellékgerincén közel 1000 m-es magasságban, jó hóviszonyok mellett. Az már kicsit pech volt, hogy kiérkezésünk napján, szombaton még -22 fok volt és mire a hétfôi verseny megkezdôdött +8 fokot mértek, de volt mibôl olvadni, így a hazaihoz hasonló hóproblémák nem adódtak. A pályák világszínvonalúak lettek, érzôdött Csúcs András nagy nemzetközi rutinja a pályatervezéseknél. Ami mindenképpen figyelemre méltó, az a nagyszámú gyerek részvétele. A több mint 130 indulóból alig volt 10 szenior, a többiek mind fiatalok és felnôttek voltak. A felnôtt élmezôny jóval elôttünk jár, kb. 5 Dosek Toncsi kaliberű futójuk van és az utánpótlás pedig bôven megvan. Mindent összevetve, nagyon kellemes 4 napot töltöttünk Erdélyben, ezen csak a 700 km-es távolság és a 12 órás zötykölôdés rontott némiképp.

A 2003/2004-es Sítájfutó idény értékelése

Hó szempontjából a tavalyi bôséges esztendô után, egy elég soványka szezon kerekedett, ami rányomta bélyegét a szinte összes hazai versenyünkre. A Váltó és Normáltávú Bajnokság a Medves-fennsíkon az eredeti idôben lett megrendezve, de a Középtávot és a Sprintet kétszer is halasztani kellett Eplényben és harmadszorra is csak hajszálon múlt a megrendezés. Így a négy OB futamot leszámítva egyéb, kisebb versenyt csak kettôt tudtunk rendezni. Egyet a salgótarjáni OB-k kísérôversenyeként, és egyet Dobogókôn, most az idény legvégén. A most már 3. éve közös Magyar-Szlovák Bajnokság jól működik és beválni látszik, idén két futamot is nálunk rendeztek és emellett 4 WRE verseny is volt hazánkban.
Világversenyen idén csak két felnôtt versenyzônk indult, nagyrészt önköltségen. A Svédországban rendezett VB-n Marossfy Orsolya középtáv 34. helye emelkedik ki. A világ élmezônye továbbra is a skandinávokból és az oroszokból áll, egyedül a csehek tudják ôket valamennyire megszorítani, de az érmekbôl nekik sem jutott. Olyan sínemzetek, mint az osztrákok és a svájciak, pedig 20. helynél szintén nem tudtak elôrébb végezni.