Tájfutó térképek alkalmazása csatatérkutatásnál


A második világháború során, mikor a front közeledett Budapest felé, a német hadvezetés elhatározta, hogy a magyar fôváros megtartása érdekében erôdítésrendszert hoz létre a város körül. 1944 szeptemberében rendelték el a munkálatokat. A védelmi rendszer gerince a pesti oldalon húzódott, félkörívben körülvéve több lépcsôben a várost.
Ez a védelmi rendszer 4-5 m mély harckocsi árkokból, lövészárok rendszerekbôl és a már korában kiépített légvédelmi ütegállásokból állt. A védelmi objektumok építésénél több tízezer ember vett részt, zömében a polgári lakosság és a budapesti gettó lakói. Lényegesen szerényebb védelmi munkálatokra került sor a város budai oldalán. A németek a támadást kelet felôl várták, így nyugaton csupán egy lövészárok rendszer állt rendelkezésre, mely a Budai-hegységben épült ki. Ezt egészítették ki a légvédelemnek korában kiépült bunkerjei és betonozott állásai (pl. Hármashatár-hegy, Kamaraerdô).
A kiépült védelmi rendszer lehetôvé tette német-magyar csapatoknak, hogy hosszabb ideig tarthassák a várost, de végül több mint 50 napos ostrom után 1945 februárjában Budapest végleg elesett. A kiépített védelmi állásokról nem maradtak fent pontos adatok, csupán néhány meglehetôsen pontatlan visszaemlékezés.
A MTA-BME Geoinformatikai Kutatócsoportjával együttműködve, mint az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék doktorandusza, közösen próbáljuk rekonstruálni a világháborús erôdítések pontos elhelyezkedését. Ennek a kutatómunkának a során részben korabeli légifelvételekre, részben a töredékes levéltári utalásokra támaszkodunk.
Sok esetben azonban nem elégségesek a felsorolt források és csak a konkrét terepbejárás tudja tisztázni a helyzetet. A légifelvételek felbontása sok esetben nem elégséges, ahhoz, hogy a lövészárkokat, vagy kisebb tereptárgyakat (pl. bunker) érzékelni lehessen.
A terepbejárásnál rendkívül nehéz rálelni a lövészárok maradványokra, melyeket ma már benôtt a bozót és sokszor igen távol fekszenek minden kiépített úttól. A tájfutó térképek alkalmazása ezért is óriási elôny. Fôleg a Budai-hegység területén alkalmazhatóak rendkívül jól. Részletességük miatt a legapróbb tereptárgyak is feltüntetésre kerülnek, melyekbôl elsô lépésként irodában meg lehet állapítani merre találhatóak lövészárkok. (Az irodai kiértékelésnél egybevetjük a már rendelkezésre álló ismeretekkel és a légifelvételek anyagaival. Ennek alapján tudjuk eldönteni, mely zónában érdemes keresni.)
A lövészárkok a tájfutó térképeken általában szárazárokként kerülnek feltüntetésre, sokszor már a cikk-cakk alakjukból is következtetni lehet. A légvédelem számára kiépült állások is pontosan azonosíthatóak. (Legjobb példa a Kamaraerdôtôl délre a mai Szoborpark közelében kiépített légvédelmi állások, melyek ütegeinek kibetonozott hatszög alakú állásai teljes tisztán kivehetôek a tájfutó térképeken is.)
A légvédelmi lövegeknek kialakított állások maradványait többnyire gödörként tűntetik fel a tájfutó térképek. Felismerésük egyszerű: köralakban telepítették ôket, így ezek a gödrök egy szabályos kört írnak le. Magyar ütegeknél hat vagy nyolc gödör ad ki egy üteget. A németek ütegtelepítése más jellegű volt, náluk a dobókocka ötös értékéhez hasonló alakban állították fel lövegeiket. (Egy ilyennek a maradványa látható a Hármashatár-hegyen, a tájfutó térképek is jelölik, de mint gödröket.)
Végezetül a térképeken külön megkülönböztetik a bunkereket, mely szintén nagy segítséget jelent ezeknek a megtalálásában. Meglepô, de a Budai-hegyekben kialakított bunkerekrôl, vagy lövészárkokról nincs semmilyen dokumentáció, így ezek pontos beazonosítása csak terepbejárással történhet meg, melyhez a tájfutó térképek rendkívül nagy segítséget nyújtanak.


Mihályi Balázs okl. térképész, ELTE Térképtudományi
és Geoinformatikai Tanszék doktorandusza



Vissza a Tájoló 2004/02 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!