A valaha volt legizgalmasabb tájfutóverseny


Talán túlzás, hogy ezt mondom, hiszen nem gondoltam volna, hogy egy sprintverseny ennyire tud fluktuálni, hogy 13 perc alatt ennyi minden meg tud változni, hogy három és fél másodperc válassza el egy verseny első öt helyezettjét, hogy a helyi szurkolókkal együtt hördüljünk fel mi is, hogy egy 43 éves ember majdnem világbajnok legyen és hogy több ezer svéd énekelje könnyes szemekkel torkaszakadtából a "Du gamla, Du fria"-t. Elsőre ez jut eszembe az idei svéd VB férfi rövidtávú versenyéről.
2004. szeptember 15-ét írunk, a VB helyszínének, Vasterasnak egyik kerületében, Rocklundán vagyunk. Délelőtt megvolt a selejtező, az igazán nagy esélyesek vették az akadályt, bár kiesett mind a három cseh (köztük Ropek(!) és Smola), a francia sprintspecialista Damien Renard és a mi fiaink is. Bejutott a döntőbe kanadai, amerikai, új-zélandi és japán (!) versenyző is. A japánok egyébként finn edzővel készülnek.
Lássuk akkor ki van itt! A Skogssport tippje Thierry Gueorgiou. Bár ő azt mondja, nem elég gyors hozzá. Itt van a három svéd, egyik győzelme sem lenne meglepetés. Hakan Eriksson már 43 éves, de még mindig nagyon erős. A selejtezőn egy ág fejbecsapta és tiszta vér volt a feje. Niclas Jonasson, váltó világbajnok. Johan Nasman az örök vesztes. A három finn, avagy ahogy Janne Salmi írta, a "B-csapat", benne Marten Boströmmel. EB-3. Vagy a norvégok. Österbö, az EB-4 és Főiskolás világbajnok. Jörgen Rostrup, kétszeres világbajnok, viszont utálja a sprintet. Itt vannak az oroszok: Mamlejev és Hramov, vagy Omelcsenkó vagy az ausztrálok… Régen volt ilyen nyílt a verseny. Az se semmi, hogy kik hiányoznak: nincs itt egy sprint Európa- vagy Világbajnok sem: Emil Wingstedt inkább a hosszabb távokon próbálkozik, csakúgy, mint Jamie Stevenson. Jimmy Birklin csak tartalékként jött el.
A pálya 3100 méter 95 szinttel és 12 ponttal. Összevissza van kint vagy 15 pont, úgyhogy a lányok által kitaposott ösvények már használhatóak lesznek. Az 1-es pont még nagyon egyszerű, nincs különbség az útvonalak között. Jonasson úgy indul el, mint egy őrült. Marten Boström már itt kiszáll. A 2-est Eriksson fogja a leggyorsabban, azonban az összetettben Osterbo vezet egy másodperccel. Csapattársa, Rostrup talán elfelejtette, hogy sprintversenyen van, hisz' itt még csak 20. A finneknek nincs jó napjuk, az idei Jukola-győztes piros hajú Antti Harju is kiszáll.
A 3-as pontra van már igazi szóródás az útvonalak között, csak különbség nem nagyon. Jonasson veszít vagy 10 mp-et a kamikázés átvágással. A 4-essel sokaknak meggyűlik a baja, a nagyok közül Omelcsenkónak és Hramovnak. Jurij barátunk innen kezdve csak kapaszkodik. A vezetés az örökifjú Erikssonnál van, aki a legbiztosabb útvonalon jön. Az 5-ös egyszerűnek látszik, Jurij alulról kerül, a többiek az erdőben maradnak. Az okosabbak az útról fogják. Osterbo pedig két szék között a pad alá ül, ez a 10 másodperc itt a világbajnoki címébe került.
Itt, az 5-ös ponton következett volna be a verseny egyik meghatározó találkozása, ha a résztvevők egyike nem a hihetetlenül önfejű Jörgen Rostrup. Történt, hogy a harmadik finn, Petteri Muukkonen is elszállt és a mögötte induló Rostrup meglátta. Rostrup rettentő sokat kritizálta az azóta lemondott szövetségi kapitányt (a korábbi akadályfutó olimpiai bajnok) Anders Garderudöt és nagyon nem tetszett neki, hogy pont a legrosszabb számában, a sprinten kell indulnia. Lehet, hogy egyfajta személyes bosszú is munkált benne. Ők ketten tehát együtt folytatják útjukat.
A 6-os átmenet jó hosszú, első blikkre legalább 500 méter. Az elejéből csak Gueorgiou megy körbe alulról, bár az útvonalba belehibázik és kap Jonassontól 16 másodpercet. Újra változás az élen: Nasman, aki eddig hibátlanul futott, vezet. Úgy gondolom, érdemes ilyen átmeneteket elemezni, mert sprintversenyeken egyre gyakoribbak és mint látszik, versenyeket lehet vele megnyerni (Jonasson) vagy elveszíteni (Gueorgiou).
Újabb kiváló példa a 7-es átmenet. A pályakitűzők manapság nagyon szívesen alkalmaznak csiki-csuki átmeneteket (lásd pl. EB, PWT) és nagy tempó mellett ezeket bizony könnyű megenni. Ez történt Jonassonnal és Osterbovel is, akik szerintem pár másodperc múlva erre rá is jöttek. Délnyugati irányból egyértelműen könnyebb volt ráfutni a pontra. Az okosok jó felé mennek, a bátrak néhány másodpercet még a díjlovaglópályán való áthaladással is nyernek. Itt már a közönség tombolása is jól hallatszik. Nasman még mindig vezet és az előnye meglehetősen szellős ebben a versenyben, három másodperc.
A 8-as pont a szemünk előtt egy épített pódium, nem történik semmi, csak az iszonyatos rohanást látjuk és azt, hogy a verseny még közel sem dőlt el. A 9-es pont megint egyszerűnek tűnik, de hát közel 200-as pulzusnál és maximális tempónál ilyen már nincs. Hibázni pedig nem szabad, hiszen itt egy világbajnoki cím a tét! Jurij úgy látszik jól osztotta be az energiáját, övé a legjobb részidő, de a pontot még mindig Nasman fogja elsőnek. Talán egyszer szerencséje lesz? Az első hét között van összevissza 11 másodperc. Lehet ezt még fokozni?
Bizony, hogy lehet. A Muukkonen-Rostrup tandem (hisz végig a finn fut előrébb) a rövid átmenetben hihetetlenül jól navigál és máris a norvég vezet a versenyben, amikor már csak egy átmenetben kell tájékozódni. Nasmannak most az egyenes útvonal nem jön be, de még csak 1 másodperc a hátránya. Most a sorrend mögöttük Eriksson, Omelcsenkó, Jonasson, Osterbo és Gueorgiou. A különbség 10 másodperc.
Eddig minden rendben is lenne, most kezdődnek a drámák. Az Úristen nem kegyes a norvégokhoz: Rostrup, aki eddig okosan és egyenletesen versenyzett, elengedi maga mellől finn bajtársát és más útvonalat választ. Megmagyarázhatatlan amit csinál, bemegy a legnagyobb bozótba és veszít vagy 20 másodpercet. Muukkonen egyébként a célba 57,9 másodperc hátránnyal érkezik, szóval ha csak végigmegy vele…
Jonasson és Gueorgiou rákapcsol, előbbi a legjobbkor. Az utolsó előtti pontról már csak tíz másodperc a befutó és a hangzavar húzza befelé a versenyzőt. Vetélytársai rossz útvonalat választanak: a másik két svéd átmegy az erdőn és ez később sokba kerül neki. A ponton azonban hárman együtt vannak: Jonasson, Nasman és Omelcsenkó. Eriksson egy teljes másodperccel mögöttük. Innen már csak futni kell, kb. 180 métert. Mintha befutóversenyen volnánk, 2900 méter nem volt elég, hogy szétválasszon 4 tájfutót, most tehát futásban dől el a világbajnoki cím. És közülük egy még érmet sem nyer!
Az Úristen nem kegyes Nasmanhoz sem - vagy csak saját balszerencséje üt be - nem sikerül az EMIT-dobozba betalálnia, hallatszik is az OJJOJJOJJOJJOJ, ezt már a hidegvérű svédek sem hiszik el. Kész szerencse, hogy Jonasson hajrázik a végén a leggyorsabban, így otthon marad az aranyérem. A második helyen az örökifjú Erikssont és a tarkopasz Omelcsenkót az óra sem tudja szétválasztani, tizedre azonos időt repesztenek. A balszerencsés Nasman már 3,3 másodpercet kap Jonassontól, az 5. Gueorgiou pedig 3,5-et. Osterbo a 6., Rostrup pedig a 7. Máig sem értem, hogy egy ilyen futás után hogy lehetett a norvég váltóba utolsó embernek berakni. Mégis megtették és a húzás fényesen bejött. Gueorgiou is vigasztalódhatott egy fantasztikus aranyéremmel a középtávon.
Az eredményhirdetés hangulata a versenyhez méltó volt: az összes svéd szurkoló - na és persze a kék-sárga zászlóáradat - ottmaradt ünnepelni hőseiket és 6-tól 80 éves korig mindenki énekelte a himnuszt. Közben éltes nagypapák zokogtak, Hakan Eriksson pedig úgy tudott örülni, mint egy kisgyerek a karácsonyi ajándéknak.
Miért tartom annyira izgalmasnak ezt a versenyt? Mert a körülmények alakulása folytán hihetetlenül szoros volt és ebből mi, nézők is nagyrészt belefolytunk. Nem volt egy tökéletes verseny, sokat hibáztak, ezért lett ilyen szoros. Mert olyan emberek versenyeztek, akik érzelmeket váltottak ki. Mert kis rásegítéssel követhető volt a verseny.
Remélem, a 2009-es miskolci Világbajnokság is hasonló izgalmas versenyeket tartogat majd, melyeknek Ti is részesei lehettek.

Less Áron



Vissza a Tájoló 2004/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!