IOF Közgyűlés a svédországi VB alatt


Az idei VB-n nem csak a magyar válogatott képviselte hazánkat, hanem egy hivatalos küldöttség is. Először fordult elő a sportág történetében, hogy a kétévente megrendezendő IOF közgyűlést a VB-vel együtt rendezik meg. 2002-ben ugyan a tájbringa VB-vel együtt rendezték meg a közgyűlést, de azért más a normál tájfutó VB és más a tájbringa.
Egy tagországot három delegátus képviselhet a VB-n, s számunkra a VB pályázatunk miatt is fontos volt a komoly jelenlét. Az egyik hivatalos delegátus én voltam, hiszen mint az IOF Térképbizottság vezetője úgyis a helyszínen voltam, hiszen a bizottságok zöme is ülésezett a VB alatt. Hajdu István, az MTFSZ elnöke és Monspart Sarolta volt a másik két delegátus. Ezen kívül még a VB pályázatban érdekelt Miskolc képviselői is a helyszínen voltak.
Talán kicsit szubjektív a megjegyzésem, de többet vártam a svéd VB-től. Nem a magyar válogatott szereplésére gondolok, hanem a svéd rendezőkre.
A hivatalos küldöttségünk szombat este érkezett meg Stockholmba, ahonnan a válogatottnak bérelt kocsival Gerzsényi Zsolt fuvarozott le minket az innen kb. 100 km-re lévő Västerasba. Az IOF-ben már többször szóvá tettem, hogy az IOF tisztviselőknek ajánlott hivatalos szállások túl drágák. Sajnos ezúttal is egy nem igazán olcsó, SAS Radisson szálloda volt a helyszín. A Térképbizottság vezetőjeként az éves bizottsági keret egyharmadát arra kellett költenem, hogy a kétnapos ülésünkre itt béreljek tárgyalótermet. Viszont a lobbizás, a többi döntéshozóval való találkozás miatt fontos volt, hogy ezt a szállást válasszuk.
Az IOF Térképbizottság vasárnap és hétfőn tulajdonképpen egész nap ülésezett. Vasárnap délután a bizottságom egyes tagjai kimentek a kísérőversenyre. Én kihasználva a lehetőséget kisétáltam a sprint döntő terepére. Ekkor rendezték meg az európai elnökök találkozóját, ami számunkra nem ért véget szerencsésen. A következő ifi EB rendezéséért folyó versenyben a szavazásnál alulmaradtunk Szlovéniával szemben. A skandináv országok - mivel nem vesznek részt - szokás szerint tartózkodtak. Úgy tűnik, hogy a szláv szimpátia és Szlovénia, mint új rendező eldöntötte a kérdést.
Vasárnap este az IOF bizottságok tagjai és az IOF elnökségi tagjai találkoztak a szálloda 24. emeletén lévő bárban. A fő programpont a leköszönő elnök (Sue Harvey) búcsúztatása volt.
Hétfő délután az IOF vezérkara egy szeminárium keretében ismertette az érdeklődőkkel a másnapi közgyűlés témáit. Mi a bizottság ülését kb. ennek a szemináriumnak a végére fejeztük be. Este a svéd szövetség (a SOFT) meghívta a delegátusokat egy fogadásra. Szerintem a rendezvény elég hangulattalanra sikerült.
A keddi közgyűlés tulajdonképpen nem egy, hanem két rendezvény volt. Az első egy nagyon rövid, formális rendkívüli közgyűlés volt, amelyen módosították az IOF alapszabályát, majd újabb regisztráció után kezdetét vette a rendes közgyűlés. Az elején még 36 ország volt jelen (legalábbis ennyinek volt szavazati joga, mert a közgyűlésen csak a teljes tagok szavazhatnak).
Az első érdekesebb napirendi pont az új tagok felvétele volt. Teljes jogú tag lett Liechtenstein, Törökország és Kolumbia, társult tag lett Puerto Rico, ezzel az IOF-nek 63 tagországa van jelenleg. A jelenlévő Kolumbia képviselője szót is kapott és megköszönte a bizalmat.
Ezután a beterjesztett javaslatok tárgyalása következett. Az IOF elnökség működési tervének főbb pontjai a 2004-2006-os időszakra:
o erősíteni kell az IOF-et és a tagországokat a sportág fejlesztése érdekében;
o a jelentős IOF versenyek minőségét emelni kell;
o mind a 4 szakágat fejleszteni kell.
Az elnökség második javaslata a regionális struktúrára vonatkozott. A NOB csoportosításától annyiban tértünk el, hogy az ott Pánamerika néven szereplő régiót az IOF szétválasztotta Észak- és Dél-Amerikára. Természetesen a tagországok megoszlása igen egyenetlen:
o Európa: 33 teljes, 3 társult tag
o Ázsia: 6 teljes, 6 társult tag
o Afrika: 1 teljes
o Észak-Amerika: 2 teljes
o Közép- és Dél-Amerika: 2 teljes, 8 társult
o Óceánia: 2 teljes.
Az elnökség harmadik javaslata az elit versenyek programjának megváltoztatását javasolta. Ennek lényege a következő:
o regionális bajnokságok kétévente;
o 2006-ban rendeznek utoljára Világ Kupát a jelenlegi formájában;
o Grand Prix versenyeket hoznának létre, melyek jelenleg is meglévő nagy versenyekhez kapcsolódnak;
o az elnökség tovább dolgozik az új versenyprogram véglegesítésén, hogy 2007-től be lehessen vezetni.

Ezután a tagországok javaslatai következtek:
1. Szlovákia a világversenyek díját kifogásolta. Gyakran előfordul, hogy a résztvevők olyan szolgáltatásokért fizetnek, amit nem is visznek igénybe (pl. a mostani VB-n csak sprintben induló versenyzőnk után is be kellett fizetni a teljes nevezési díjat). Az első szlovák javaslat lényege az egyes szolgáltatások különválasztása és külön választhatósága volt. Ezt az elnökség lényegében támogatta (a 2005-ös japán VB 2. bulletinje még nem ennek a szellemében készült). A második javaslat az edzők, a sajtó és egyéb résztvevők arányos díjfizetését javasolja. Ők általában jóval többet fizetnek arányosan, mint amennyi szolgáltatást igénybe vesznek. Az elnökség a felelősségét az ellenőrzőbíróra tolta át. A harmadik szlovák javaslat a WRE újonnan bevezetett licenszdíjának eltörlését kérte. Ezt az elnökség nem támogatta.
2. Az orosz szövetség a VB-k koncepciójának átalakítására tett javaslatot: csapat és egyéni VB-k. Ez a javaslat le lett szavazva.
3. Szerencsésebb volt a másik orosz javaslat, amely a junior VB-k programjának sprint versenyszámmal való bővítését javasolja (sí és gyalogos). A 2005-ös junior VB-n lesz ugyan sprint, de csak nem hivatalos jelleggel. A 2006-os litván junior VB rendezői még nem döntöttek, hogy meg tudják-e rendezni. A 2007-es ausztrál junior VB-n minden bizonnyal már megrendezik. A 2005-os svájci junior sítájfutó VB programjában egyelőre nem jelent meg az új versenyszám.
4. A dél-afrikai szövetség a Világjátékok (World Games) indulói helyeinek szétosztását reklamálta. Szeretné, ha afrikai versenyző is automatikusan indulhatna. A 2005-ös duisburgi versenyen ezeket az elveket már nem lehet érvényesíteni, de a 2009-es hasonló rendezvényen az IOF ezt a szempontot is figyelembe fogja venni a helyek elosztásánál.
5. A cseh szövetség mindhárom javaslatát elutasította a közgyűlés. Ők is a szlovákokhoz hasonlóan szerették volna elérni a WRE licenszdíjának eltörlését, szerették volna visszahozni a 4 fős váltókat a VB-n és szerették volna, hogy az IOF kimondja, hogy szeptember hónapban ne lehessen VB-t rendezni.

Az ebédszünet után következtek a szavazások. Először a minket legjobban érdeklő szavazásra, a 2008-as és a 2009-es VB helyszínének kiválasztására került sor. Mindhárom pályázó ország: Magyarország (Miskolc), Csehország (Olomouc) és Franciaország (Chambéry-Aix les Bains) vállalta mindkét időpontot, illetve pályázatának része volt a trail-o VB, illetve a közgyűlés (2008) megrendezés is. A szavazás menete a következő volt. Ha az első körben valamelyik jelölt megszerzi a szavazatok 50%-át, akkor ő a nyertes. Ha ez nem történik meg, akkor a legkevesebb szavazatot kapó jelölt kiesik és a megmaradtakra új szavazást kezdenek.
A szavazást még megelőzte az IOF ellenőrök értékelése (ennek a lényege csak egy mondat volt: mindhárom jelölt alkalmas), illetve minden pályázó kapott 6 percet, hogy bemutassa a pályázatát. A sorsolás alapján Csehország, Magyarország, Franciaország volt a bemutatkozás sorrendje. A magyar pályázatot Monspart Sarolta vezette be, majd Less Áron ismertette részletesen (Powerpoint bemutatóval). A cseh pályázatot egyedül mutatta be Jan Skricka, a franciákéban többen is szerepeltek (elhozták az olimpiai bizottságuk vezetőjét is, sőt előző este még egy kis fogadást is rendeztek: bor, sajt).
Lehetőség volt a szavazás előtt kérdéseket feltenni. A legfurcsább talán az a szituáció volt, amikor a szerb delegátus olcsóságot firtató kérdésére a franciák is bevállalták, hogy a legolcsóbb lehetőség napi 10 euró körül lesz s ebben szállás és teljes ellátás is benne van. Ezt már nehezen lehetett nekik elhinni. Csehország az 5 legszegényebb országnak ingyen részvételt ajánlott, de ezt nem konkretizálták. Mi nem ajánlottunk semmi különöset, de konkrét árak szerepeltek a pályázatunkban.
A 2008-as szavazás első körének eredménye: Csehország-14, Franciaország-12, Magyarország-8. Azaz rögtön az elején kiestünk. A második körben Csehország 21-14-re nyert. A 2009-es szavazáson Magyarország ugyanígy 21-14-re nyert Franciaországgal szemben. A 2009-es időpont talán kedvezőbb is nekünk. Egy évvel több időnk van felkészülésre, nem kell közgyűlést rendezni. Ha az euró nem is lesz addigra még a hivatalos pénznem, de remélhetőleg már nagyon közel leszünk hozzá. Miskolc nagyon sokat dolgozott ezért a sikerért, a két évvel ezelőtti sikertelen pályázat után volt erejük (és pénzük) újra belevágni.
További világverseny helyszínek ügyében is dönteni kellett. A 2008-as és a 2009-es tájbringa VB rendezésére senki sem pályázott, a rendező ország kijelölésének jogát a közgyűlés az elnökségre ruházta át.
A 2007-es sítájfutó VB-t Oroszország rendezheti meg (nem volt más pályázó), Rybinsk városában. 2009-re egyelőre nincs jelentkező.
A 2006-os közgyűlést az úgyis VB rendező Dánia (Arhus) vállalta el.
Meglepően gyorsan végzett a közgyűlés a mérleggel és a tagdíjakkal. Korábban felmerült az elv, hogy minden ország azonos összegű tagdíjat fizessen, de egyelőre nem történt elmozdulás ebben az irányban. Eddig is 3 tagország (Finnország, Norvégia, Svédország) fizette a költségvetés jelentős hányadát, de ők ezt a továbbiakban is vállalják. Az ő éves tagdíjuk 13600 euró. A második csoportba (4700 euró) is három ország tartozik: Dánia, Nagy-Britannia és Svájc. A 3000 eurós harmadik csoport hét tagú. Magyarország 11 másik országgal együtt 1700 eurót fizet. Az utolsó kategóriába tartozó országok éves tagdíja 700 euró, míg a 19 társult tag csak 100-100 eurót fizet évente a 2005-2006-os periódusban. A 2005-ös költségvetés 223 ezer, a 2006-os 248 ezer eurós.

Ezután a tisztújítás következett. A 10 éve elnök angol Sue Harvey helyét a svéd Ake Jacobson vette át, aki egyébként 1992 óta folyamatosan alelnök. 1947-ben született, egy erdészettel, mezőgazdasággal és a természeti erőforrások védelmével foglalkozó cég igazgatója és résztulajdonosa.
Az alelnökök közül újra bizalmat kapott Hugh Cameron (AUS) és Edmond Széchényi (FRA). Új névként lett alelnök Marcel Schiess (SUI). Az elnökség 5 további tagot választott, akik közül csak az angol új név, bár korábban ő is bizottságvezető volt:
Leho Haldna (EST), Jan-Erik Kusberg (FIN), Iordanka Melnikliyska (BUL), Shin Murakoshi (JAP), Brian Porteous (GBR). Egy ír és egy orosz jelölt kapott kevesebb szavazatot.

A közgyűlés az IOF díjainak átadásával zárult. Az először odaítélt Gold pint kapta Sue Harvey, s szintén ő lett az IOF első tiszteletbeli elnöke (korábban nem is volt ilyen poszt, az alapszabály megváltoztatásával hozták ezt létre). Silvert pint kapott (az IOF Térképbizottság javaslatára) a nemrég elhunyt Hans Steinegger, az OCAD szoftver megalkotója. Három Bronz pint adott át az IOF: Roger Aerts (Belgium), a dopping bizottság vezetője, Colin Palmer (Nagy-Britannia) a tájbringa bizottság tagja és Knud Vogelius (Dánia) a trail-o bizottság tagja kapta az elismeréseket.

A közgyűlés után még újra megnéztük a másnapi sprint döntő terepét, a városi parkerdőt. Találtunk néhány pontot az erdőben, de az azért furcsa volt, hogy többen térképpel is futkároztak az erdőben. Este még meglátogattuk a magyar válogatottat egy pizza vacsora keretében. Másnap korán hajnalban a magyar delegáció hazautazott.

Zentai László



Vissza a Tájoló 2004/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!