Pályaelemzés, Bükkfennsík Kupa, női pálya


A női elit pálya is hasonló nyomvonalon haladt, mint a férfi. Paraméterei 8300/420/20 voltak és utólag kissé soknak tűnik a 87 perces győztes idő. A benevezett versenyzők közül azonban Martina Rákayová nem jött el, pedig ő valószínűleg közelebb futott volna a 65 perces tervezett győztes időhöz. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a világ élvonalának nem okozna gondot 65 percen belül lefutni ezt a pályát. Emlékeztetőül a tavalyi OB-n a 8,6 km-es pályát 68 perccel nyerte Makrai Évi.
A női mezőny is cseppet foghíjas volt, nem volt itt Oláh Kati és Makrai Évi sem, a versenyre azonban így sem lehetett panasz. A pályakitűző itt is megpróbált olyan átmenetekkel operálni, amelyek inkább jellemzői a hosszútávnak: voltak gondolkodtató és ezáltal becsapós átmenetek, amelyeken súlyos perceket lehetett veszíteni, pontközelben viszont a versenyzőknek nem akadt komoly problémájuk.
Az első útvonalválasztás a 4-es pontra adódott. Sok alternatíva közül lehetett választani, hiszen az irtásokat ki kellett kerülni, ráadásul a hegyoldalban futó utak sem a legjobb irányba mentek. A későbbi dobogósok mind a hegyoldalban vivő dózerutat választották, Lux Andi ment ki a legegyenesebben, megnyerve ezzel az átmenetet (9:26), Bokros Andi kicsit, míg Simon Ági sokat kerülgetett (BA: 9:49, SÁ: 10:23), aminek meg is lett az eredménye. Zsigmond Száva alulról kerülte meg a gerincet és vesztett ezzel egy szűk percet (10:15). Lehetőség lett volna egészen fölmenni a gerinc pereméig, ezzel azonban senki nem élt.
Érdekes megnézni, hogy az 5. átmenet végén mennyire különböznek a dobogósok útvonalai. Lux Andi nyugodtan végigrohant a szép tiszta tölgyesben és adott ezzel 20 másodpercet vetélytársnőinek, akik valamelyik oldalról, biztonságosabban mentek be (LA: 5:15; BA: 5:35; SÁ: 5:41). Következett ezután három rövid átmenet, melyeket Ági teljesített a leggyorsabban (LA: 8:03, BA: 7:14, SÁ: 6:51).
Ezután Ági azonban rossz útvonalat választott a 9-esre, amely szinte teljesen megegyezett a fiúk harmadik hosszú átmenetével. A kérdés az volt, hogy át a hegyen vagy valamelyik oldalról körbe. Ági balra körbe futott, végigugrált a töbörsoron és veszített ezzel jelentős időt (19:05). Bokros Andi jobbról került, de úgy gondolta, inkább körbefut az úton, mintsem, hogy levágja azt és futott Áginál 2,5 perccel jobb időt (16:29). Száva már levágta a kanyart, hogy pihenjen, azonban lassúbb tempója miatt kapott Anditól (17:16). Az előző napi győztes cseh lány, Veronika Behounová átvágott mindkét hegyen (valószínűleg Kovács Ádám is ezt az átmenetet tervezte el) és egész jó időt futott (16:55). Érdekes, amit Lux Andi csinált. Először úgy döntött, kerül jobbról, majd mégis átmászta a hegyet, futva ezzel mintegy 30 méterrel több szintet és veszítve Bokros Andihoz képest szűk két percet (18:18). Az átmenetet egyébként Füzy Anna nyerte, az ő útvonaláról azonban nem tudunk.
Újból rövid átmenetek következtek, a 11-esre Bokros Andi és Száva megkerülték a hegyet, jócskán veszítve az átmenetgyőztes Lux Andihoz képest (LA: 5:31, BA: 6:27, SÁ: 7:03, ZsSz: 7:21). A versenynek ezen a pontján Bokros Andi mintegy 2 perccel vezetett Lux Andi előtt, a harmadik helyért Ági és Száva csatázott. A 13-asra Ági újabb percet veszít a két Andihoz képest azzal, hogy szintet ad le (LA: 3:13, BA: 3:30, SÁ: 4:32).
A következő útvonalválasztás a 15-ös pontra adódott, ahol egy meredek, köves hegyen való oldalazást lehetett kiváltani némi útfutással. A három dobogós közül ezúttal Ági a leggyorsabb, másfél percet ad riválisainak (7:22). Lux Andi a végén lecsúszik a hegyoldalban (8:51), míg Bokros Andi óvatos (8:50). Száva lentről kerül, ezzel azonban bő 3 percet veszít (10:02). Az átmenetgyőztes cseh lány a többieknél föntebbről fogta a pontot, elkerülve ezáltal a legmeredekebb részt (7:01).
A pálya végén, a rövid, futós átmenetekben Bokros Andi ugyan elveszíti napi győzelmét, kap Lux Anditól bő egy percet, összetettben azonban magabiztosan győz. Lux Andi bezsebeli az Elitranglista futamgyőzelmet, míg Áginak marad a harmadik hely.
Ugyan a terep első ránézésre nem tűnik nehéznek, mégis vannak olyan részei, ahol a köves, meredek hegyoldal rendkívül nehézzé teszi a futást - az alacsonyabb részeken ezt az aljnövényzet is nehezíti. Talán többet kellene nehezebben futható terepeken gyakorolni a jobb technika elsajátításához. A pálya azonban elsősorban az útvonalválasztások fontosságát volt hívatott szemléltetni és úgy érzem ezen törekvésünk sikeres volt.


Less Áron



Vissza a Tájoló 2004/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!