Diáktalálkozó Belgiumban


Bőven benne voltunk az alapozásban, amikor keresett Szolnokról Veres Pál barátom. Gyorsan nekem szegezte a kérdést, elvállalnám-e egy magyar iskolás csapat szakmai vezetését a Világ Iskoláinak belgiumi találkozóján? Örömmel mondtam igent, a Magyar Diáksport Szövetség által szervezett és finanszírozott versenyen való részvételre.
A csapatba lányok közül Szegedről Zsigmond Tímea, Farkas Mariann, a Jászságból Rusvai Mónika, Miskolcról Zsigmond Vanda és Bertóti Regina került be. Jó kis csapat.
A fiúk összeállítása már kicsivel több gondot okozott, de végül összeállt az egri Kuzman Zsolt, Ferenczi Ádám, Kaló Attila, Kormos Gábor és a szolnoki Veres Tamás összetételű gárda. Velünk tartott az útra Zsigmond Száva is.
Április 18-án keltünk útra egy 15 fős kisbusszal. Gépünk kicsi volt, de komfortos, és ami ennél is fontosabb, két jól felkészült, profi pilótánk repített bennünket Belgium felé.
Húsz órás utazás után érkeztünk meg a Bütgenbach nevű kis város melletti, óriási területen fekvő szabadidő központba, Worrikenbe. Néhány szó a táborról. Az egész egy nagy vitorlázásra is alkalmas vitorlázó tó mellett épült. Általában kétszobás apartman házakból állt. Rendelkezett saját, nagy méretű, fedett sportcsarnokkal, fedett teniszpályával, fedett uszodával, szaunával, konditeremmel és természetesen több szabadtéri sportpályával.
A tábor szívében, központi épületében több tanácskozóterem, egy 100 fős konferenciaterem, két étterem szolgálta az idelátogatók kényelmét.
Természetesen a táborról és környékéről többféle méretarányban, jó minőségű tájfutó térkép is készült. Mondhatjuk azt, hogy ez egy kis sportparadicsom volt egy tó partján, gyönyörű fenyőerdő közepén.
A mezőny 372 sportolója 15 országból érkezett, amelyben jelen volt a tájfutó nagyhatalmak közül Svédország, Szlovákia Michail Krajcikkal, a későbbi ifi Európa-bajnokkal az élén, és az ifiknél ide sorolható Magyarország.
Jöttek számunkra a tájfutásból kevésbé ismert nemzetek is, mint Kína, Brazília, Izrael, Portugália.
A terepbemutató keretében megismerkedhettünk a belga haditechnikával, mivel egy élő katonai bázis volt a kiinduló pontja az edzésnek.
A terep döntően fenyőerdővel borított, laza talajú, kis vízfolyásokkal tarkított volt, és nem túl szintes.
Az első normáltávúnak nevezett versenyen, a lányok 3740 m /90m szint/ 10 ellenőrzőpontos pályáján 27:39-es idővel belga győzelem született. A legjobb időt ( 35:30) Vanda futotta, és ezzel az 56 fős mezőnyben 7. lett. A többiek is szorosan mögötte sorakoztak. Mindenki a mezőny első harmadában végzett.
A fiúknál fölényes kettős lett győzelem született. A 4700m/120/11 ellenőrzőpontos pályán a 28:51-es idő, 6,08 km átlaggal, úgy hiszem kiváló eredmény. Az első hatba még két angol, egy osztrák futott be, és ezt az elit sort 35:27-es idővel a 6. helyen Kaló Attila zárta. Veres Tamás hasonlóan jó időt futott, míg a másik 3 fiú, a 47 fős mezőny közepére érkezett be.
Ki kell emelni azt, hogy az ifjúsági fiúknál a svéd Kristensson Mikael 4,43 kilométerátlaggal nyerte a 6390 m/140/14 ellp. pályát, az Európa-bajnok M. Krajcik 5,22-vel lett második. Hoppá!! Itt az első 6-ban 4 svéd volt.
A brazilok, kínaiak, izraeliek nem okoztak meglepetést.
A normáltávú után egy középtávú verseny következett. Itt Farkas Mariann rukkolt ki egy 6. hellyel, míg Kaló Attila, itt is jól futva 7. lett. A többi helyezés a normáltávúhoz hasonlóan alakult.
A 3 versenyszám egy különböző nemzetekből összeállított váltócsapatok, úgynevezett Barátság versenye volt. Nem végeztünk az élen.
A nemzetek közötti pontverseny 4. helyén fejeztük be ezt a színes, jól szervezett diáktalálkozót.
Az egy hetes világszínvonalú és szakmailag értékes versenyekkel tűzdelt programot egy kölni városnézéssel zártuk, majd tűztünk haza.
Ennek a versenynek 2006-ban Szlovákia ad otthont. Diákok lehet készülni! Bízzunk abban, hogy a Diáksport Szövetség nem feledkezik meg erről a sportágról.

Dr. Nagy Árpád



Vissza a Tájoló 2004/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!