Interjú a "Ki kicsoda a magyar tájékozódási versenysportban" című könyv szerkesztőjével, dr. Vizkelety Lászlóval


2002 novemberében született meg a gondolat, hogy méltó emléket kellene állítani azoknak, akik révén eljutottunk a mai napig a tájékozódási versenysportban, legyenek ezek válogatottak, magyar bajnokok, dobogós helyezettek, versenybírák, edzők, sportági vezetők.
- Hogyan kezdődött el ez a munka? – kérdezem a könyv szerzőjét.
- Először adatközlő lapokat tettünk be a Tájoló két számába, kérve az érintetteket, hogy személyi adataikat, fényképeiket küldjék meg címemre közlés céljából. Azután 2003 januárban a Budapesti Tájfutó Napok során a szeniorokat kértem hasonló adatszolgáltatásra. Végül márciusban az MTFSZ közgyűlésén elsősorban a vidékieket szólítottam meg e tárgyban. Azoknak, akik nem voltak előfizetői a Tájolónak, névre szóló levelet küldtem, kérve őket az adatszolgáltatásra. Ennek ellenére csak nagyon lassan jöttek az adatlapok és késő nyár lett, mire kb. 350 fő adata összegyűlt. Ekkor vettem a bátorságot, hogy azokat is bevonjam az érintettek közé, akik sajnos már nem élnek, vagy már nincsenek kapcsolatban a ma élő tájfutással. Alap volt erre az MTFSZ 1990-ben történt összeállítása, mely további 150 főt jelentett. Így állt össze végül is a közel 500 fős névsor.
- A könyvben további adatok is szerepelnek. Ezek honnan származnak?
-Argay Gyula sporttársam évek hosszú során át gyűjtötte a különböző magyar bajnokságok győzteseit, helyezettjeit. Ã bocsátotta rendelkezésre az 1950 óta érintettek adatait, eredményeit, amiért ezúton is hálás köszönetet mondok neki. A versenybírák, edzők, sportági vezetők adatai az MTFSZ-ből származnak.
- Hogyan történt a szerkesztés, az adatok rögzítése?
- Nagy segítséget jelentett Schell Antal szakszerű közreműködése és Józsa Sándor műszaki munkája, akik mindvégig segítettek a kivitelezésben. További segítségemre volt Judit lányom, mint volt ifjúsági tájfutó, aki szakértelme segítségével számítógépre vitte az anyagot, továbbá feleségem, aki a 35 Vasutas Kupa során szerzett tapasztalatával kétszeri lektorálást végzett.
- Milyen most két hónap elteltével a könyv visszhangja?
- Tucatnyi levelet kaptam, melyekben őszinte elismeréssel adóznak a szerintük szinte kilátástalannak tűnő vállalkozásomnak és gratulálnak a kitartáshoz, mellyel ez a hiánypótló könyv megíródott.
- Mit írt a könyvről a “Tájfutás”, az MTFSZ lapja?
- Hites Viktor lapjának 2003/6. számában jelent meg Hornák Zoltán írása két oldalon, aki alaposan elemezte a könyv tartalmát. Az elismerő szavak mellett jól mutatott rá arra, hogy sajnálatos módon sokan kimaradtak a névsorból, de ez nem a szerkesztő hibája. Pótolandónak ítéli ezt a hiányosságot, csak az a kérdés, hogy mikor és hogyan?
- Hogy áll a könyv terjesztése?
- Az MTFSZ-ben Kiss Zoltán, a BTFSZ-ben Kozma László az, akiknél folyamatosan megvásárolható a könyv 780.- Ft-ért. Vidékiek postautalványon rendelhetik meg a könyvet 900.- Ft-ért a szerző címén (Budapest, 1475, Pf. 278). Már nincs sok belőle, ezért kérem, hogy mindazok vegyék, rendeljék meg, akik annak idején vállalták a megvásárlást.
- Kívánok további sikert és jó egészséget!

(s)



Vissza a Tájoló 2004/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!