Milyen lehet a norvég tájékozódás?


Különös élménnyel lepett meg Gidófalvy Péter, amikor a Tájoló 2003/8. számában közreadta haldeni kalandjainak történetét. Már az utazásáról írt bevezetô eszembe jutatta 35 évvel ezelôtti elsô skandináviai benyomásaimat. Akkoriban, sem volt könnyű dolog a kiutazás. A határon kifelé a nagymamám nevét ugyan nem kérdezték (pedig tudtam volna), de a béketábor ôrei jól megmotoztak: nincs-e nálam olyasmi, amibôl az imperialisták a szocializmus építésének titkait kifürkészhetnék, visszafelé pedig azért kutattak át, nehogy a rothadó kapitalizmus valamiféle káros termékének fertôzését hurcoljam be virágzó népi demokráciánkba.
Azóta válogatottként, majd ösztöndíjasként és mostanában turistaként kinn tartózkodva már túl vagyok a századik skandináv versenyen. Legutoljára szeptemberben jártam Norvégiában.
Megszerettem és valamennyire meg is ismertem az országot. Csodálom a norvég terepeket, levelezô társaimtól kapott térképek közelítik az ezret, kimondottan élvezem versenyeiket.
Hosszú pályafutásom alatt megtanultam tisztelni a norvég tájékozódást, amelynek különösen magas színvonalát Magne Lystadtól, az 1962-es elsô Európa bajnoktól kezdve, a többszörös világbajnok Hadler házaspáron át a magyar VB gyôztes Morten Berglián keresztül a legutóbbi aranyérmesekig Jörgen Rostrupig és Hanne Staffig világbajnokok sora jelzi.
A norvég tájékozódás fogalom. Köszönhetô ez egyrészt a különlegesen nehéz norvég terepeknek, amelyek a hihetetlenül részlet gazdag, de meglehetôsen lapos svéd terepeket azzal múlják felül, hogy a nagyobb szintkülönbségek miatt a “térbeli” tájékozódás képességét is megkövetelik. Köszönhetô továbbá a sportág hagyományosan nagy tekintélyének és annak, hogy a norvégek a “nagy jólét” ellenére is szívesen sportolnak, keresik a kihívásokat, élvezik a szabad természetben űzhetô sportokat, köztük az igen népszerű tájfutást.
A röviden csak Veterán VB-nek nevezett haldeni WMOC bajnokságról szóló, Gidó féle szórakoztató beszámolóból azonban egy egészen más kép bontakozik ki. A cikk szerint csalódást jelentô a terep, amit a szerzô senkinek nem kíván. Gyakorlatlan, “titkolódzó” térképész által elnagyolt a térkép, amit verseny közben 25 és/vagy 45 perces egyéni térképhelyesbítéssel sem lehet helyre tenni (?). “Nyelvet” nem tudó, bizalmaskodó rendezôk, egy olyan verseny, ahol legjobb nem törôdni semmivel csak a tájoló irányát nézni (!).
Már a evezetôben sokkoló volt az a megfigyelés miszerint a versenysorozaton nem volt egyetlen szemetes sem (!). Lehetséges, hogy az egész rendezést afgán menekültekre bízták volna, megfeledkezve a nemzetközi elvárásokról? Elhatároztam, utána járok a dolognak.
Horváti György 40 éve élvonalbeli tájfutó, mostanában F 55-ben versenyez, 2003-ban második volt a Hungárián, megnyerte az ítélet idôben zajló Bélkô kupát. Hétszeres román bajnokként 20 éve vándorolt ki Norvégiába, az elsô idôkben térképhelyesbítésbôl élt. Egész családja versenyez, olvassa a Tájolót, szívesen segített. Ã gyűjtötte és állította össze az alábbi körképet. Legyen az elsô az ô személyes véleménye:

H. Gy.: A norvég tájékozódást elsôsorban néhány statisztikai adattal jellemezném:
- Norvégiában jelenleg kb. 30.000 regisztrált tájfutó van,
- 400 körüli a bejegyzett tájfutó szakosztályok száma,
- Norvégia világelsô az Európa- és Világbajnokságok eredményei alapján: 1962 - 2001 között 30 arany-, 25 ezüst- és szintén 25 bronzérmet nyertek.
Részletes adatok a Szövetség honlapján: www.orientering.no (angolul is).
Megkaptam az F 65 kategória A-döntôs pályáját: 5.820m, 155m szint, 12 ellenôrzô pont. Elemzésem a következô megállapításokhoz vezetett:
- a terep közepesen nehéznek tűnik az egyéb norvég terepekhez viszonyítva,
- a pálya rendkívül változatos, sokféle technikát igényel,
- 11 átmenetbôl (a befutó pontra vezetô utolsó átmenetet nem számítva) 4 átmenetben köztük 2 hosszú és 2 közepesen hosszú átmenetben kínálkozott az irányfutás mellett, annál kb. 30%-kal hosszabb, egyértelmű ösvényen vezetô útvonal.
Én mindenképpen a kerülôket választottam volna. Egyébként a lila vonal menti térképolvasásos átmenetek domináltak. Bôséges volt a választás lehetôsége azonban arra, hogy ki milyen tereptárgyat használ támadópontként, vagy a helyes irány tartására, futósebességétôl függôen. Egy olyan átmenet is volt, ahol a kerülô volt az egyértelműen legjobb útvonal. Egy érdekesség, ami a rendezôk igyekezetét dicséri, hogy a pálya átmenetei mentén 12 frissítô pontot helyeztek el, tekintettel a viszonylag nagy melegre.
Azt hiszem, nem tévedek, ha kijelentem, hogy nekem kb. 6 - 8 évre volt szükségem, hogy otthonosan mozogjak a norvég térképeken. Ahhoz viszont, hogy ugyanolyan jól tájfussak, ide kellett volna születnem. Egy példa: a szabdalt terepekre a dombok és mocsarak váltakozása a jellemzô. Mindig irigykedve hallgatom a született norvég beszámolóját, akinél a dombok és mocsarak leolvasása egyensúlyban van, sôt talán a mocsarak szerepe még fontosabb. Az én szemem pedig elsôsorban a dombtetôk, gerincek leolvasására irányul. A 2003. évi norvég bajnokság nôi rövidtávú pályáját Brigitte Husebye nyerte. (Fey Zsuzsi a 3. lett !!!). Husebye a 12 pontból álló pályáját kommentálja a tájfutó lapban. A rövid, tömör leírásában – összeszámoltam – 16-szor említi a mocsarat, mint támadópontot.
Az “Orienteering Sport Outdoor” Csehországban kiadott nemzetközi tájfutó magazin 2003. évi 5-6 számában Bernt O. Myrvold norvég veterán tájfutó szakember hosszabb cikkében a következôk találhatók:
Jó tudni, hogy a rendezô Halden Skiklubb a világ legjobb tájfutó klubja. Haldent és környékét sokan a “Tájékozódás Mekkájának” tekintik. Érdemes volt ide zarándokolni azoknak, akik hisznek a tájékozódás örökkévalóságában.
A pályakitűzô a norvég elit futó, Kjetil Bjorlo volt, aki másfél évig dolgozott a pályákon. A legnagyobb kihívást – saját bevallása szerint – az útvonalválasztási lehetôségek megteremtése jelentette ezen a sajátos “Ostfold”-i (Oslotól DK-re fekvô típusú) terepen, ahol szinte mindig szóba jöhet az irányban futás, mint az egyik leggyorsabb útvonal.
A Norvég Tájékozódási Futó Szövetség által kiadott "Veivalg" (= útvonalválasztás) című lap 2003 augusztusi számában Svein Kvalheim, a lapszerkesztôség kiküldöttje a következôket írja:
A WMOC egy remekül sikerült rendezvény volt: nagyszerű gyülekezô hely, helyenként gyönyörű terep, pontos térkép és technikás pályák. A verseny legfôbb jellemzôje és követelménye az igényes tájékozódás volt. Ebbôl egyenesen következik, hogy az északi futók uralták a mezônyt (legtöbbet a svéd és a finn futók nyertek). Rendkívül jó volt, hogy a parkolás a cél közelében volt, és hogy a rendezôk három különbözô tereptípust tudtak bemutatni egyazon a gyülekezô helyrôl. Meglepô, hogy a legnépesebb kategóriák a 60 és 65-ös kategóriák voltak mind a férfiaknál, mind a nôknél.
Összegezve elmondhatom, hogy a WMOC egyike az ország eddig legsikerültebb rendezvényének. Szinte minden hibátlanul, olajozottan zajlott. Egyetlen kritikus megjegyzésem, hogy a versenyzôk nem juthattak hozzá térképeikhez rögtön a célban. Erre jó volna megoldást találni a jövôben.
Bjorn Axel Gran a WMOC szervezôgárdájának egyik alapembere. Aktív tagja a Halden-Skiklubb tájfutó szakosztályának, egyben a német válogatott edzôje. Az utóbbi tíz évben Haldenben lakik, elôtte nyolc évig Trondheimben, a világbajnok Stig Berge városában, korábban Romerike tartományban, Oslotól északra élt.
B. A. G.: a WMOC terepe közepesen szabdaltnak minôsíthetô, a tengerparti terepek szabdaltságához képest. Ez azt jelenti, hogy a dombtetôk nem túl magasak és a völgyek, metszôdések nem túl mélyek. Ebbôl következik, hogy minden átmenetnél szóba jöhet az irány futás választása is, mint az egyik leggyorsabb útvonal. Tehát a pályákra domborzatilag a gyakori fel-le haladás váltakozás a jellemzô. Így ritkán adódik útvonalválasztási lehetôség a markáns, nagy domborzati idomok viszonylagos hiánya miatt.
A terepek futhatósága jónak minôsíthetô. Ez egy elôre átgondolt szempont volt. A 3500 résztvevôt úgy kellett ugyanis futtatni, hogy ne alakuljanak ki jól követhetô “futóösvények”. A skandináv mérték szerint jónak számító futhatóságot a számos csupasz sziklahát, gerinc, valamint a homokos, tehát kevésbé süppedô talaj biztosítja. A haladást bizonyos mértékben gátolta a változatos aljnövényzet és a köves talaj, de hiba lenne azt várni egy skandináv tereptôl, hogy annyira legyen futható, mint egy kontinentális bükkerdô vagy öreg erdei fenyôerdô talaja. Halden környékén igen változatosak a terepek. A legtöbb túlon-túl mocsaras és erôteljes aljnövényzete miatt nehezen futható. A rendezôk elkerülték ezeket a terepeket.
A dombtetôkre a sűrű, finom szabdaltság a jellemzô. Ilyenek az Oslotól DK-re fekvô terepek is. Megjegyzendô, hogy a kontinentális futók számára a terep gyakran csupa “apró barnaság”-nak tűnik. Ha a versenyzô mindent azonosítani akar, akkor számolnia kell futósebessége lassulásával. Ezzel szemben vannak terepek, ahol hatalmas, viszonylag meredek és részlet gazdag hegyoldalak jelentik a kihívást. A WMOC terepein a völgyek nedvesebbek, tehát itt csökken a láthatóság és a futhatóság is. A rendszeres fakitermelés hatásairól sem szabad megfeledkezni. A WMOC terepe hasonló az un. Tiomila2 tereptípushoz. Egyetlen különbség, hogy a láthatóság a WMOC-n valamivel gyengébb volt.
Csalódniuk kellett viszont azoknak, akik a terepbemutató pályáit, átmeneteit a rendes versenypályákhoz hasonlóra várták. A résztvevôknek tisztában kell lenni azzal, hogy a rendezôknek a “Model-event” kis területén adódó lehetôségek szerint kell a leendô versenyt bemutatni, az összes kategória számára.
Visszatérve a WMOC pályáin használt tájfutó technikákra: a kihívás a következôkben fogalmazható meg: csak a legfontosabb, legmarkánsabb tereptárgyakat kell feltétlen azonosítani és így fenntartani a nagy futósebességet; ugyanakkor az átmenetben kellô számú finom tereptárgyat is kell azonosítani ahhoz, hogy biztosan tartható legyen az irány; és el kell kerülni az ilyen terepeken mindig könnyen elôforduló un. “párhuzamos hibát”3. Mindebbôl az következik, hogy ezeken a pályákon a lehetô legjobb idôeredmény eléréséhez szükséges a gyors és a lassú haladási tempó állandó váltakozása, az utóbbi a tereptárgy azonosításhoz szükséges koncentrálás miatt nélkülözhetetlen. Tudtommal sokan azzal próbálkoztak, hogy egész pontosan kövessék az irányt, ami nemcsak nagyon lassú, hanem monotonná teszi a versenyzést és a figyelem lankadásához vezet.
A rendezôség által felállított WC-k és szemetesek számát pontosan nem ismerem. Mindez a sokéves gyakorlatnak megfelelôen történt hozzáigazítva a mennyiségeket a 3.500 - 4.000 résztvevô igényéhez. Egyetlen olyan visszajelzést sem kaptak a rendezôk, amely kevesellte volna ezek számát. Márpedig ha az ilyen dolgokkal gond van, valaki azonnal szóvá teszi.
Szakszerű elsôsegély nyújtásra felkészült állomás működött a célban, valamint a terepen. A Vörös Kereszt jelentése szerint a legtöbb sérülés (boka kibicsaklás, ütés, szemsérülések) az elsô napon történt. Valószínű azért, mert a versenyzôk túlzottan ráhajtottak. A második versenynapon kevesebb, majd a döntôn – meglepetésre – szinte egyetlen sérülés sem történt.
Kérdésedre, hogy milyen pozitív és negatív visszajelzéseket kapott a rendezôség, a válaszom a következô: a legtöbb méltató véleményt a pályák színvonala, a térkép minôsége, az eredményközlés és a gyülekezô megszervezése kapta, valamint a nyitóünnepség. A kritikus megjegyzések a versenyközpont felé vezetô út kiszalagozására, a döntô napján a rajtidôk közlésére és a verseny után a térképek kiosztására vonatkoztak.
A résztvevôk általában jónak minôsítették a rendezvényt. Ugyanakkor jó néhány külföldi tájfutó kritizálta a terepet és a pályákat. Egyértelmű azonban, hogy ezek többsége nagyon rosszul futott, nem tudták megoldani vagy meg sem értették a feladatokat. Olvastam például az osztrák tájfutó lapban, hogy “ha esôs idô lett volna, az egész rendezés az O-Ringen sorsára jutott volna”. Amit ezek a kritikusok valószínű nem tudtak, hogy a versenyt megelôzôen 50 napig folyamatosan esett és a talaj mégis kibírta. Nem véletlenül választottuk ezt a homokos talajú gyülekezô helyet és reméljük, hogy a 2004 tavaszán ugyanott megrendezésre kerülô Norwegian Spring versenyen is ki fogja bírni a több ezres tömeget.
Olvastam néhány kritikát EMIT-rendszerünkre4 vonatkozólag is, annak ellenére, hogy maga a rendszer hibátlanul működött. Csupán a nyílt versenyen használt egyetlen régi típusú egység hibásodott meg, valamint egy elôrejelzô befutópont doboza lett zárlatos. Nem nehéz rájönni, hogy azok kritizálták, akik a Sportident hívei és személyes érdekük fűzôdik hozzá.
A legtöbb kritikát tulajdonképpen a norvég tájfutóktól kaptuk. Azt kritizálták, hogy a versenyt nem a “jó norvég szokások” szerint rendezték, hanem a rendezôk hagyták magukat befolyásolni az IOF által (pl. a nevezési díjat elôre kellett befizetni, vagy hogy az összes információ angolul volt). Igaz, hogy ezen kritikusok nagy része sosem volt külföldi WMOC-n, és valószínű, hogy 2004-ben sem lesznek ott Olaszországban.
H. Gy.: Nem kis feladat a WMOC-t rendezô klub bemutatása. Röviden legyen elég ennyi:
- a több száz fôs tagságból, 226 fô aktív versenyzô,
- kb. 50 elit felnôtt és 60 élvonalbeli ifi versenyzôjük van,
- az alapelvük az összefogás, egymás fejlôdésének elôsegítése,
- folyamatosan és intenzíven foglalkoznak gyermekekkel (az 5-12 éves korosztályba kb. 200 gyerek tartozik),
- szinte felsorolhatatlan a világversenyeken szerzett összes egyéni és csapat gyôzelem,
- 7 VB egyéni aranyérmes futójuk és számos helyezettjük van,
- Petter Thoresen futójuk nyerte a legtöbb VB aranyérmet a világon,
- kitűnô felkészültségű vezetôik, edzôik vannak, akik gyakran az országos válogatottat is irányítják (köztük van B.A.G.),
- összesen 20 magas színvonalú térképpel rendelkeznek,
- a tavaszi évadnyitó versenyt április közepén rendezik (korábban Varspretten = Tavaszi sarjadás, ma Norwegian Spring a neve.
A már így is hosszúra nyúlt elemzés nem térhetett ki a térképekre, talán majd legközelebb. Higgyétek el érdemes jobban odafigyelnünk a norvégekre. Találkozzunk áprilisban Haldenban, a Norwegian Spring versenyen!


/bozán/



Vissza a Tájoló 2004/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!