Utánpótlás brit módra


Teljesen egyetértek Veres Imre cikkével, ami a Tájoló legutóbbi számában jelent meg. “Az átfogó program valós gondjaink megvalósítására” már régen esedékes, de ez a cél csak akkor reális, ha megvalósítása mindenkinek érdeke és ha ezt a tájfutó társadalom zöme magáévá teszi. Imre megemlítette azokat az érveket, amiket sokszor hallottam otthon, hogy minek annyi ember, ha a bajnoki pontokat egy pár legjobb is behozza? Hagyjuk a tömeget azoknak, akik tömegsportot űznek! Milyen rövidlátó ez a felfogás. Még a nagymenô kluboknak is érdeke, hogy a létszám ne csökkenjen, mert elôbb utóbb kiöregednek a szervezôk, pályakitűzôk és akkor ki fogja megrendezni a következô versenyt? Ha másra nem, erre kell az utánpótlás, nem?
Nagy-Britanniában is sok a problémánk ebben a témában. Itt jóformán soha nem fizették az edzôket, így nemcsak a versenyek szervezôi dolgoznak társadalmi munkában, hanem az edzôk is. Manapság, mivel a Sport Tanács dotálja az ifjúsági kereteket a brit Lottó profitjából, egyre több edzô kap fizetést, de a zömük még mindig odaadásból, a sport és a gyerekek szeretetébôl csinálja.
Központilag a Szövetség foglalkoztat sport fejlesztôket, pillanatnyilag hatan vagyunk: két fônök, akik fél-fél idôben dolgoznak a stratégián és a négy iskolai sport fejlesztô, amelyikbôl én vagyok a dél-kelet angliai felelôs. Heti 12 órás az állásom, többnyire pedagógusokkal foglalkozom, de iskolákon kívül vannak kapcsolataim cserkészekkel, más ifjúsági szervezetekkel és természetesen szoros kapcsolatban állok a helyi önkormányzatok sport és szabadidô osztályaival is. Ezek a státuszok is állami dotációból vannak finanszírozva, ami azt jelenti, hogy sohse tudjuk egyik évrôl a másikra, hogy mi lesz a sorsunk, de 1998 óta eddig még mindig megújították a szerzôdéseinket.
Az én munkámról talán majd egy másik cikkben fogok írni részletesebben, de az szent igaz, hogy mi olyan kevesen vagyunk, olyan kevés az óra számunk és olyan hatalmasak a területeink, hogy bár vannak sikereink, a klubok aktív bevonása nélkül és egy megfelelô ifjúsági versenyrendszer nélkül a mi munkánk jóformán semmit nem ér. Szóval hogy hall elôször egy brit gyerek a tájfutásról és ha már tetszik neki, hogyan folytatja?
Az állami kötelezô tantervben van egy “természetbeli és kalandsport” rész, amiben a tájfutás tanítható. Egyre több iskola küldi pedagógusait azokra az edzô tanfolyamokra, amirôl az elmúlt számban írtam, de ez még mindig nem túl elterjedt. Az ifjúság zöme szülein keresztül jut kapcsolatba sportunkkal. Ez a legjellemzôbb, bár vannak olyan régiók, ahol nagyon aktív klubok szerveznek iskolaidôben népszerűsítô, bemutató versenyeket, miután felajánlják a gyerekeknek, hogy az elsô pár versenyen ingyen vehetnek részt, és vannak olyan klubok, akik teljesen ingyen hagyják a saját ifjúsági tagjaikat versenyezni. Persze ez mind még nem döntô, ha a versenyekre jó mesze kell utazni és akkor sok pénzbe is kerül úgy az utazás mint a nevezés.
Itt, ahol én lakom van egy nagyon jól szervezett klub, sok-sok aktív versenyzôvel, akik ugyanakkor mind hajlandóak szervezni és pályát kitűzni is. Kb. 20 évvel ezelôtt elkezdtek egy versenysorozatot, ami szombat délelôttönként folyik. Kb. havonta kétszer, néha háromszor is. Négy pálya van mindig kitűzve: sárga, narancs sárga, zöld és kék. (A színkódos rendszerrôl majd késôbb!) Kisebb terepeken van szervezve, és a gyerekeknek ingyen van. SPORTidenttel megy és maximum három ember kell hozzá. Évente kb. 40 ilyen versenyt rendeznek: az ôszi és a tavaszi 20-20 verseny ligát alkot (mint a budapesti 3Sz versenysorozat), de itt a hangsúly az ifiken van. Ha segítségre van szükségük, mindig van ott egy segítôkész felnôtt, aki kimegy velük, vagy elmagyaráz valamit. A pontrendszer tartja bennük a lelkesedést, hiszen minden versenyen javulhatnak és a riválisaik eredményétôl is függ, hogy hogyan haladnak a pontversenyben. Ez az ösztönzô rendszer nagyon jól bevált az én fiaimnál is, amikor gyerekek voltak.
Persze vannak más ösztönzô rendszerek is, mint például a színkódos kitűzôk. Mivel a színkódos rendszer
otthon nem nagyon ismert, kivéve a Szabon János által rendezett Rege Kupa sorozatot, ami bár egy nagyszerű kezdeményezés, a Budai-hegyeken túl még nem terjedt el, így talán magyarázatra szorul. A brit versenyek megoszlanak kb. 50% - 50% a kor kategóriás (mint otthon) és a színkódos versenyek között. Fehértôl barnáig mennek a pályák, a fehér az kb. 1,5 km nagyon egyszerű. míg a barna az kb. 8-10 km s technikailag nehéz. A közben lévô színek: sárga, narancs sárga, piros, világos zöld, zöld, és kék egyre hosszabb és technikailag egyre nehezebb pályákat adnak. Erre helyben nevezünk, rendszerint mi rajzoljuk be a pályánkat, így olcsóbb és mindenki maga választja, hogy milyen színt fut. Férfiak, nôk, juniorok, felnôttek és szeniorok együtt. Ebben az a jó, hogy mindenki a maga módján és tempójában halad, fejlôdik. Lehet kezdeni nagyon rövid és egyszerű pályával akár hány éves egy kezdô. Ahogy sikerül a szín standardot elérnie, mindenki tovább megy a következô, hosszabb, nehezebb színre. A kitűzôket a standard elérésekor lehet kapni, ha két éven belül ugyanabban a színben háromszor az eredménylista felsô 50-%-ban végzett az ember. Emlékszem milyen lelkesedéssel edzettek és versenyeztek fiaim, amikor ott volt elôttük a cél: a következô kitűzô elérése. Nem mindenki megy végig a barnáig: én még ifjabb koromban kék színt futottam, de most már csak zöldet szoktam, ami kb. 4-5 km és nagyjából ugyanolyan nehéz, mint az N55-ös normál pályám. Az is jó az ilyen versenyeknél, hogy rendszerint gyakran rendezôdnek és soha sincsenek túl messze otthonról. A Sussex-i klub szombati verseny sorozata a megyén belül maximum félórányira van akárhonnan.
2003 szeptemberétôl, éppen a színkódos rendszer sikere miatt, és azért, hogy az utánpótlást bátorítsuk és segítsük, a normál kor kategóriás versenyekben új rendszert vezetett be a Brit Szövetség. Én szerintem ez egy nagyszerű kezdeményezés, bár voltak, s még most is vannak ellenzôi elegen. 10 és 20 év között a szokásos kategóriák helyett 5 új kategória van úgy a fiúk, mint a lányok számára. Ezek függetlenek a kortól és 1-tôl 5-ig mennek: például JW1-JW5 ahol J a juniort és a W nôi pályát jelenti, az 1-es az a legrövidebb és egyszerűbb, az 5-ös a leghosszabb és technikásabbat. A nagyon kiemelt versenyeken le lehet kötni, hogy melyik pálya melyik korhoz illik, de egyébként ugyanúgy mint a színkódosokon, abba nevez bármelyik ifjú versenyzô amelyikbe akar, és annak ellenére, hogy sokszor méretben és korban nagyon eltérô gyerekek versenyeznek egymással, rendszerint nincs igazságtalanság. Egy rutinos kicsi majdnem mindig megveri a kezdô idôsebb gyereket. Ez a rendszer segít abban is, hogy minden kezdônek legyen érettségéhez és technikai tudásához illô pálya és sikerélménye. Ez sokkal jobban biztosítja a sport gyerekek által való megszerettetését, és a sportban való megmaradását, mint bármilyen materiális díjazás. Az utóbbi a briteknél úgysem divat, amivel én szintén egyet értek.
Ami a versenyzés bürokratikus megszorítását illeti, mint versenyengedély, stb., az itt soha nem is volt. A britek mindig arra törekedtek, hogy a tömegsport és az elit harmonikusan együtt éljen. Ez nem mindig sikerült teljesen, de a szövetségi vezetôség mindig nagyon érzékeny arra, hogy a tájfutás minden szinten maximumot nyújtson. Hivatalosan soha nem kellett választanunk, hogy élsport vagy tömegsport akarunk-e lenni. Ilyen megkülönböztetés itt nincs. Ugyanakkor, itt mindig sokkal nagyobb volt a választék a pályákban, mint Magyarországon, nemcsak a színkódos rendszer miatt, hanem a normál kategóriás versenyeken is. Minden kategóriában van rövid és hosszú pálya és újabban bevezettek két új kategóriát: M/W21V, ami a F/N21BR-nek felel meg és a M/W21N, ami kb. ugyanolyan mint a M/W21V csak technikailag sokkal könnyebb. Itt A és B helyett hosszú és rövid pályák vannak minden korosztályon belül, ezzel jelezve azt, hogy csak fizikailag könnyebbek a pályák, nem technikailag.
Ez egy kicsit hosszadalmas magyarázat volt, de nem véletlenül tettem. Ezek az új pályák, és az egész rendszer azt célozza meg, hogy bármilyen korú az újonc, bármilyen tehetséges úgy a térkép olvasásában, mint erônlétben, akár nô, vagy férfi, fiatal vagy idôsebb, mindig legyen egy neki való pálya, ami örömöt és sikerélményt hoz neki. Akkor sokkal valószínűbb, hogy megszereti a tájfutást, tovább fog járni versenyekre és hű marad a sporthoz. Az teljesen mindegy, hogy világklasszis élversenyzô lesz-e belôle, vagy csak egy “koca” lesz, hogy tud-e jó pályákat kitűzni, vagy esetleg a gazdasági dolgokhoz ért: mindenkire szükség van, és mindenkit érdemes elcsábítani egy jó pályával, egyszerű versenyzési feltételekkel, és egy a modern világnak megfelelô versenyzési rendszerrel.
Ami azokat a fiatalokat illeti, akik vagy az iskolán keresztül, vagy szüleikkel kezdtek versenyezni és tehetségesnek tűnnek, 12-13 éves kortól regionális keret tagok lehetnek. Addig többnyire vagy a szüleik edzik ôket, vagy ha szerencséjük van a klubjuk egyik edzôje foglalkozik velük klub edzô napokon. Ez meglehetôsen egyenetlen, vannak klubok, ahol ez rendszeres, van ahol néha-néha megesik, van ahol bárki részt vehet benne, van ahol csak a fiatalok. Viszont, ha a regionális keret edzôinek feltűnik egy gyerek a verseny eredményei alapján, akkor már a további fejlôdése biztosítva van. Keret tagok havonta edzenek együtt, ahol magas színvonalú edzôtáborokba viszik ôket. Kezdetben csak egy-egy napra, késôbb már hosszú hétvégekre vagy egész hétre. Ezek az edzések kizárólag technikaiak és ahogy a fiatalokat megismerik az edzôk többnyire testreszabottak. A gyakorlatok azokat a tereptani és egyéb elemeket fejlesztik, amire szükségük van az elmúlt hónap versenyei elemzése eredményeként. Mikor az én fiam a dél-kelet angliai ifi keret tagja volt, még mindent nekünk kellett fizetni. Most már az állami dotációból többször sikerül megpályázni a régióknak is anyagi erôforrásokat és így egyszerűbb a dolog. Nyaranta az egy hetes edzôtáborokban az ifjú tájfutók (itt májusban vége a szezonnak) Észak Angliába, Skóciába és Skandiváviába is eljutnak.
Persze, ez nem mind azt jelenti, hogy a brit tájfutás tökéletes, vagy, hogy nincsenek problémái. Itt is gyengül a sport szerepe a fiatalok életében, mint a világon mindenütt. És itt is nehéz még a sportos gyerekeket is rábeszélni arra, hogy feladják az egész szombatjukat vagy vasárnapjukat egy versenyért. Amikor a közeli parkba 5 perc alatt leérnek és focizhatnak, vagy teniszezhetnek a haverjaikkal. Hogy ôszinte legyek, az Imre legutóbbi cikkében levô 2003-as korfa a Brit Szövetség bármely tagját nagyfokú irigységgel töltené el, az biztos, mivel Nagy-Britanniában egy ugyanilyen fa nem a 15 évesekbôl mutatná a legmagasabb oszlopot, hanem a 45 évesekbôl. A lényeg az, hogy tisztában vannak a problémákkal, és próbálnak tenni valamit az orvoslásukra. Hogy ez mikor fog eredményeket produkálni, az vitatható. De valamikor el kell kezdeni a dialógust Magyarországon is, hogy legyen valami az Imre “átfogó program”-jából. Minél elôbb, annál jobb.


Grant Julianna



Vissza a Tájoló 2004/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!