100 – Miért kell tájfutnia egy asztali-labdarúgónak?


Horváth Imre fô sportága az asztali-labdarúgás. Ã a Budapesti Asztali-labdarúgó Egyesület egyfôs tájfutó szakosztálya, 1999 óta igazolt versenyzô. Az elmúlt években egyre több versenyen láttuk, 2003-ban pedig éppen 100 versenyen vett részt.

– Mi is a te foglalkozásod?
– Legszívesebben kisdiáknak nevezném magam, mivel a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kara sportmenedzser szakának utolsó éves hallgatója vagyok. Hivatalosan viszont játék és sportszerkészítô vállalkozó, de ez így önmagában nem pontos. Tulajdonképpen a társadalmi munkában betöltött tisztségeim okán végzett tevékenységem egy és oszthatatlan a pénzkeresô tevékenységemmel. Arról van szó, hogy három társadalmi szervezetnek elnöke, kettônek felügyelô bizottsági elnöke vagyok, további két egyesületben pedig edzôként segítek. Sporttörténeti és sportszociológiai kutatásokat, továbbá oktatói tevékenységet is végzek. Egyik kedvenc területem viszont az eseményszervezés. Eddig egy világbajnokságot, egy Európa-bajnokságot, egy BEK-döntôt, öt világkupát, tíz magyar bajnokságot, kb. 80 országos versenyt szerveztem, továbbá több mint 600 sportág-népszerűsítô bemutató játékot, illetve elôadást tartottam. Ez mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy egyre több asztali-labdarúgó felszerelést tudjak eladni, hiszen én működtetem a világ egyetlen gombfoci szaküzletét a Budapest, VI. kerület Jókai utca 21. szám alatt! Akkor most mi is a foglalkozásom? Egyébként az idén október 2-4. között Budapesten megrendezésre kerülô világbajnokság szervezô bizottságának is az elnöke vagyok. Megragadom az alkalmat, hogy ezennel szeretettel meghívjak minden tájfutót a látványosnak ígérkezô eseményre, ahol reményeink szerint a magyar csapat megvédi világbajnoki címét.
– Asztali-labdarúgó vagy tájfutó vagy?
– 33. éve gombfocizom versenyszerűen, viszont csupán 5 éve tájfutok. Az egyik sportágban a világ harmadik legeredményesebb versenyzôje vagyok, míg emitt azt szokták kérdezni a rendezôk, hogy a Kozma Laci meg a Horváth Imre bent van-e már, akkor lehet bontani. Mégis nekem egyformán nagy helyet foglal el a szívemben a két játék. Sôt a gombozásban kiélt sikerélményeim miatt talán a tájfutás elvétele lenne számomra a nagyobb büntetés.
– Hogyan lettél tájfutó? Melyik volt az elsô versenyed?
– Az úgy volt, hogy borzasztóan meghíztam. Közel 100 kilót nyomtam, amikor elhatároztam, hogy kocogni fogok, mert tarthatatlan a helyzet. Sokat kínlódtam, fájt mindenem. A Népstadion fénymásolójában elpanaszoltam bánatomat egy ismerôsömnek. Úgy vélte, rossz lehet a cipôm. Azt javasolta, hogy vegyek a tájfutóktól egy edzôcipôt. Ekkor lépett be a terembe Ludvig Ági és ettôl a perctôl megpecsételôdött a sorsom. Természetesen felkísértem az irodába és választottam egy cipôcsodát, amiben ettôl kedve repültem. Ágival való újbóli találkozásunkkor áradozásom hallatán arra kért, hogy a jó tanácsért cserében induljak el egy tájfutó versenyen. Tiltakozásom ellenére csak kierôszakolt belôlem egy igent. A terep a Széchenyi-hegy volt, rajt a Csillebérci tábor fala mellett. 45-ben próbálkoztam egy igencsak zöld térképpel a kezemben. Az elsô pont 100 méterre egy kis tisztás, a 3-as zöldben. Be is osontam a bokrok között hajolgatva egy 10 m átmérôjű kis tisztásra, de ott semmi. Gond egy szál se, van itt egy másik tisztás. Semmi. Újabb és újabb tisztások, ja itt már jártam. Vissza a rajtba, kezdtem újra. Ismét ugyanoda. Hát ez nem az én sportom – mondtam és besétáltam a célba. Ági óriási üdvrivalgással fogadott. Már bent is vagy? – kérdezte. Alig bírtam lecsitítani, majd elmeséltem a történteket. – Hát, ha érdekel, hogy hol az egyes pontod, menj ki az Andorral bontani, nemsokára indul – mondta. Furdalt a kíváncsiság, hát kimentem. Andor elôre engedett és én újra csak az elsô kis tisztásra tévedtem. Már ki akartam fordulni, amikor Andor rám szólt: – akkor most menj oda a ponthoz! Hová? – kérdeztem. – Hiszen itt nincs semmi. – Menj be a tisztásra! – mondta. Bementem. Hát mit látok? Ott röhögött a pont egy rózsabokor tövében, a 30 cm-es fűben, egy gödörben. Persze, hogy nem láttam meg 5 méterrôl. Na ekkor elhatároztam, hogy majd én megmutatom: ennyire hülye azért nem vagyok! Mikor lesz a következô verseny? Hát itt ragadtam. A 32-es pont az oka mindennek!
– Hogyan tanultad meg a tájékozódás fortélyait?
– Ez egy szívet melengetô történet. Nem tudom miért, de hozzám mindig mindenkinek volt egy jó szava, egy jó tanácsa. Olyan “mindenki tájfutója” lettem. Valószínűleg a tehetségtelenségem és a szorgalmam együttes látványa indított erre mindenkit. Voltak, akik az átlagosnál is sokkal többet foglalkoztak velem. Elsô sorban a Ludvig család és a teljes jászárokszállási csapat, élükön Petró Gézával, de sok tanácsot kaptam Szabon Jánostól, meg a fél 45-ös mezônytôl. Kozma Laci bácsi révén pedig a versenyrendszer működésébe nyerhettem bepillantást. Ezen túlmenôen mindig, minden verseny után hosszasan bámultam a térképet, méterrôl méterre visszaidézve a látottakat, ami alapján kiderítettem a keverések technikai, illetve pszichológiai okait.
– Mondjál néhány mondatot az asztali-labdarúgásról, szabályairól, versenyeirôl, eredményeidrôl!
– Elôször is szeretném bejelenteni, hogy új neve van a sportágnak: szektorlabda. Mindenek elôtt azt kell tudnunk, hogy ez a sportág egy magyar eredetű népi játéknak, a gombfocinak a szellemi-ügyességi sport változata. Hely hiányában eltekintenék a szabályok és a versenyrendszer bemutatásától, de már készítem a honlapunkat és az érdeklôdôk február 15-tôl a WWW.gombfoci.hu oldalon minden kérdésükre választ kaphatnak. Eredményeimet tekintve háromszoros magyar bajnok, háromszoros Európa-bajnok és kétszeres világbajnok vagyok (pillanatnyilag is a válogatott keret tagja), továbbá több mint száz országos vagy nemzetközi versenyen végeztem dobogón.
– Jól tudom, hogy a nemzetközi szövetségben is dolgozol?
– Igen, az elnöke vagyok, sôt a magyar szövetségnek is. De nem erre vagyok a legbüszkébb, hanem arra, hogy nekem adatott meg az a szerencse, hogy ez a kedves játék az én szervezô munkám révén válhatott hivatalosan elismert sportággá. Eddig, mi magyarok, más népek sportágait űztük, de most elôször mi adhattunk a világnak egy új sportágat. Ha majd egyszer Magyarország olimpiát rendez, a szektorlabda ott lesz a sportágak között, meglátjátok!
– Miért határoztad el, hogy 2003-ban 100 versenyen fogsz indulni? Nehéz volt a teljesítése?
– Tulajdonképpen nem terveztem semmit, a véletlen hozta a 100-as számot. S hogy nehéz volt-e? Megfigyeltem, engem mindig a nagy feladatok emelnek fel, de hogy tájfutni nehéz lett volna, az vicces kérdés. A szex közben is el lehet fáradni, még sem kérdezte meg tôled - gondolom - senki, hogy: mond csak Toncsi, tegnap este nehéz volt teljesíteni? Ha holnap is elôállna ugyanaz a helyzet, ismét megpróbálnád? Nekem tájfutni maga a gyönyör! Legszívesebben 21 A-ban vagy E-ben indulnék (ha beérnék 3 órán belül), hogy minél több pontot foghassak, és minél tovább élvezzem a természet közelségét, illetve a versenyzés és az akadályok legyôzésének örömét! Itt köszönöm meg mindannyiotoknak, akik rendezôként, vezetôként, vagy bármilyen más módon hozzásegítetek, ehhez az élményhez!
– Adtál már föl versenyt?
– Az nem szokásom. Egyszer egészen kezdô koromban ki akartam próbálni a 21 A-t. Már az elsô párszáz méter után tudtam, hogy nekem, akinek a szalagozott pályán lett volna a helye, a 96 kilómmal ôrült vállalkozás térdig érô homokban, tűzô napon, 30 körüli pontnak és a 15 km-es pályának nekivágni, de ha már elkezdtem, végigcsinálom. Utólag lemértem, a táv 20 km-re sikerült, amit 5 óra 15 perc alatt gyűrtem le. Csonti jóvoltából híre ment a kísérletemnek, és amikor beértem (már megkezdôdött a bontás) óriási tapsot kaptam a célban napozóktól. Felemelô érzés volt!
– Mire fordítasz több idôt, a tájfutásra vagy a szektorlabdára?
– Természetesen a szektorlabdára, de a versenyidô éves összesítését tekintve a tájfutás vezet!
– Miért kell tájfutnia egy asztali-labdarúgónak?
– Meglepô lesz a válaszom: a két sportág között sok a rokon vonás, de ezt majd máskor fejteném ki. Számomra az a lényeg, hogy amióta tájfutok, javult és egy magasabb szinten állandósult az asztali-labdarúgó formám. A magyarázat nyilvánvaló: fitten sokkal jobban bírom egy kétnapos verseny, napi 10-10 órás folyamatos koncentrálását igénylô terhelését. Egy gombfocistának nem a fizikai megpróbáltatásoktól, hanem a verseny okozta stresszhelyzettôl ziláltan kell, hogy sorozatban gyors és visszavonhatatlan döntéseket hozzon, amit élversenyzôink bámulatos kézügyességgel valósítanak meg. Egyébként a tájfutás általában is alkalmas arra, hogy a verseny során jelentkezô fizikai és pszichikai megpróbáltatások révén fejlessze az egyén mentális képességeit és a célba beérvén minden nap különb, nemesebb és önmagát jobban ismerô ember jön ki az erdôbôl! Ezt a fejlôdést folyamatosan érzem magamon, de csak az intenzív versenyzés mellett! De tovább megyek, ebben az országban mindenkinek tájfutni kellene, mert a tájfutás minden bajra gyógyszer. Elôadásaimon hirdetem is, amerre járok.


Kérdezett: Schell Antal
Válaszolt: Horváth Imre



Vissza a Tájoló 2004/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!