Egyesületi Váltóbajnokság


Követendő példát szolgáltatott a kalocsai rendezőgárda, amikor az OCSB-t egy nappal követő EVB-t külön célhellyel rendezte. Igaz, a borókás Bócsa felőli részét már ismertük a tavalyi Hungáriáról, de a fehér fenyvesek révén gyorsabb terep ideálisabb volt egy 4 órás váltóversenyhez, mint a hatalmas keveréseket hozó előző napi.
Az igyekezetnek azonban meglett a böjtje. A kategóriák egyes pályái ugyanis megegyeztek, ami önmagában még nem lett volna baj, de mivel a nullidő egységesen 9 órára volt kiírva mindenkinek, a versenyszám lényege pedig ugyebár az, hogy a klubokra van bízva az egyes pályák teljesítési sorrendjének meghatározása, klubon belül is könnyen ki lehetett használni a helyzetet pl. egy N16-os és F14-es együttfutásával. Ugyan a rendezők is kapcsoltak még a rajt előtt, és megpróbálták egymáshoz képest 5-10 perccel eltolni a nullidőket, de erre végül a két legfőbb kategória esetében nem került sor, hiszen ilyesmi a versenyértesítő megjelenése után önkényesen már nem módosítható. (Érdekes módon a szeniorok esetében viszont megtörtént a később indítás?!) Így a DTC ki is használta a helyzetet, 2-2 férfi és női váltójának emberei együtt futottak az első 3 pályán. Ez természetesen kiváltotta többek haragját, és óvás is érkezett, hivatkozva a versenyszabályzat 25. pontjának egyik jól ismert bekezdésére: "a versenyző nem szerezhet sportszerűtlenül előnyt abból, hogy társával tartósan együttfut, tájékozódik". A vita a szokásos filozófiai kérdés, hiszen az együttfutás szinte mindig egyértelmű (mint itt is), csak nem bizonyítható. Ezúttal a szövetség elnöksége is rághatja majd a gumicsontot, mivel az óvás el lett utasítva, a benyújtók viszont egyúttal kilátásba helyezték a fellebbezést.
A történet pikantériája, hogy az együttfutások nem is hoztak túl sokat a diósgyőriek konyhájára, a női harmadik és a férfi hetedik helyet szerintem e nélkül is meg tudták volna szerezni. De ha lett (volna) is, a presztízsvereség miatt én biztos nem léptem volna ezt meg Zsigmond Tibi helyében, hiszen ő a versenyszabályzat és maga az EVB - amelynek szabályzata pont az egy kategórián belüli együttfutások elkerülésére tartalmazza a sorrend-összeállítási megkötöttséget - megalkotója.
Na de foglakozzunk inkább az eredményekkel! A férfiaknál a MOM csapata nyert nagy előnnyel, miután az utánpótlás-nevelő munka meghozta gyümölcsét. A második helyre a többévnyi kihagyás után ismét csapatokat indító Nyíregyháza futott be, akik a felnőtt VB váltó hatodik Pavlo Ushkvarokkal nemzetközi szinten tudták betölteni a juniorban tátongó űrt. Már az eddigi EVB-k során is mindig csodálkoztam, hogy a népesnek és erősnek nem túlzottan nevezhető magyar mezőnyben 5 ember több mint 3 és fél órányi futása után hogy dönthetnek olykor csak másodpercek, az idei eredmény viszont egyfajta rekord: a harmadik és a nyolcadik hely közt kevesebb mint 3 perc döntött! Ez mindenképpen igazolja ennek a versenyformának az OB-szintű létjogosultságát, hiszen ezáltal az utolsó - általában válogatott - futók olyan meccseket vívnak egymással, ami a nemzetközi eredményességhez rendkívül hasznos, de az olykor félórás különbségeket hozó hagyományos váltóbajnokságon elképzelhetetlen.
A nőknél sajnos nem volt ilyen szoros küzdelem, szokás szerint a szegediek győztek, akiket a KTK és a már említett DTC követett.

Skuló Marci



Vissza a Tájoló 2003/9 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!