Csehország Normáltávú Bajnoksága - Kroucová

Ezernél több versenyző részvételével, szeptember 20-21-én, kánikulai forróságban rendezték meg ez évben a cseh normáltávú tájfutó bajnokságot, a "királyi" sörfőzdéjéről híres falu, Krusovice mellett. (A kiváló sörgyár ma is - újra? - így reklámozza magát, a régi címerrel.) A versenyközpont egy falusi focipálya az erdő közepén, a parkoló stílszerűen egy hatalmas - már learatott, csupasz -komlóültetvény széle volt.
A terep kevesebbet nyújtott annál, mint amiért Csehországba szeretünk járni (igaz, pontosan annyit, mint a kiírásból sejteni lehetett): egy majdnem teljesen vízszintes fennsík, hirtelen leszakadó oldalakkal és néhány meredek völggyel szabdalva. A meredek lejtőket sok apró domborzati elem "díszítette", a fennsíkon inkább csak a növényzet és a gallyazás jelentett helyenként akadályt. Szegény pályakitűző nem nagyon tehetett mást, mint hogy teleszórta a szabdalt hegyoldalt pontokkal, néhány pont után felküldte a versenyzőket a fennsíkra, lehetőleg a "semmibe" egy pontért, majd ismét vissza a hegyoldalba, mindjárt az aljába. Az egész mezőny ott "liftezett", ugyanazon a meredeken, fel-alá; a selejtezőben a fennsík egyik felén, a döntőben a másik oldalon.
Az indulók létszáma kategóriánként 30-70%-kal haladta meg a hazait, kivéve a szenior férfiakat, ahol közel azonos volt. 14-es korosztályban nem rendeznek bajnokságot.
A lebonyolítás rendszere nagyon tetszett, mi is átvehetnénk. A kiírás szerint a 16….21-es korosztályokban A-B-C-D döntők vannak, az "A" és "B" döntőkbe rendre csak 18-18-18-32 (N21-ben 24) versenyző jut be, további 30 (F21-ben 40) fő a "C"-be, a maradék a "D"-be. A valóságban "D" döntő csak F21-ben volt, ebben a kategóriában összesen 135-en indultak! A lebonyolítási rendszer előnye, hogy nem lehet a selejtezőben taktikázni, küzdeni kell. Hátránya, hogy több pályát kell kitűzni.
További érdekesség, hogy az "A" döntősöket - és csak őket - a verseny kezdetén elszállították egy rajtkaranténba, ahonnan másfél-két óra után indultak ki a pályára. Ennek - a kényelmetlenség mellett - több előnye is van: egyrészt a terepen mindenkit kb. egyforma taposás, ösvények várnak, másrészt a mezőny java már a célban - vagy a közeli átfutópontnál - várja az "elit" versenyzőket, és szurkolhat nekik.
A rendezés ezúttal sajnos hagyott kívánnivalót maga után. Bár a honlapon már májusban olvasható volt, hogy az előfutók lefutották a pályákat, a női "A"-döntő eredményét egy ellenőrző pont hibás berajzolása miatt törölni kellett. (Mindez egy WRE-versenyen!) A hangosbemondó - 4 rádiós- és a gyűjtőpont alapján - folyamatosan tájékoztatott a verseny állásáról, mindeközben azonban az eredmények kirakása rendkívül lassú volt. A döntő rajtidőit - a kiírással ellentétben - nem hozták el szombat este a kisvárosba, ahol megszálltunk, hiába kerestük.
Ez a verseny minden bizonnyal nem a legjobb reklám volt a cseh tájfutásnak, de a jó (a mostaninál többnyire érdekesebb) terepek, a pontos térképek és az erős mezőny miatt továbbra is érdemes Csehországba versenyezni járni.