Nemzetközi versenybírók továbbképzése


Először találkozhattak a különböző tanfolyamon végzett bírók szerte a világból augusztusban a VB első hivatalos napján. Kezdetben még valóban versenybírónak (Controller) hívtak minket, de mostanra már tanácsadóra (IOF Event Advisor) változtatták a megnevezést. Az új név jobban tükrözi a feladatainkat, mert a pontok ellenőrzését stb. a nemzeti bíró segítségével végezzük, az igazi munka az egyéb IOF követelmények betartatása a térképeken és a versenyen. Talán jobban koncentrálunk a körítésre (terepengedélyek, sorsolás stb.), mint idehaza.
Olyan újdonságokról szeretnék beszámolni, melyeket a pályakitűzőknek kell majd figyelembe venniük, ha IOF rendezvényre, netán VB-re terveznek pályát. Régebben talán kisebb volt a szakadék egy erdőben rejtőzködő kupaverseny - akár országos bajnokság - és egy VB pályakitűzési elvei között. Ez itt a kulcsszó: vége a bujkálásnak! Mindenki látni szeretné, hogy hogyan versenyzünk - vagy inkább fordítva, mi szeretnénk, ha sportágunk egyre népszerűbb lenne. Ezért viszont a svéd Björn Persson szerint - aki a földön futó IOF bizottság tagja - két fő tényező felelős: megfelelő "stadion" választása, nézőbarát pályakitűzés.
Mit is ért Björn tájfutó sportarénán? Ez egy igen összetett kérdés. Sok szempontot kell figyelembe venni. Ha megfigyeljük, hogy milyen helyszínek kaptak VB rendezési jogot, akkor láthatjuk, hogy minél nagyobb városok közelébe igyekszik az IOF. Legjobb példa a Zürichtől Budapest-Gödöllőnyi távolságra található Rapperswil. Ha ez már megvan, akkor még mindig ki kell választani a megfelelő lelátóhelyekkel rendelkező célt, az arénát. Nem feltétlenül kell ennek atlétikai stadionnak lennie, ki lehet használni a természet adta lehetőségeket (pl. füves domboldal, netán völgy). Ám ha ilyen nem áll rendelkezésre, akkor bizony építkezni kell, vagy más terepre vinni a versenyt. Előre látványtervet is kell készíteni, hogy hol lesz a befutó, a kordonon pedig milyen számban és sorrendben fordulnak majd elő a szponzorok molinói. Figyelni kell arra is, hogy aki többet fizetett, az többször is jelenjen meg majd a TV-ben, ha közvetíti a TV az eseményt.
Most talán páran mosolyognak, hogy mikor fog nálunk a TV tájfutóversenyt közvetíteni. Kérem, sose lehet tudni - állítja Björn Persson, lehet, hogy az utolsó pillanatban mégis forgatna valamelyik TV társaság. Ezért mind az aréna kialakításánál, mind a pályatervezésnél figyelembe kell venni, hogy a helyszínen a nézők, és esetleg a képernyők előtt is LÁTNI szeretnének. Tehát amikor az arénát, vagy a pályát tervezzük, már tudni kell, hogy hova is kerül majd a kamera, melyik napszakban lesznek az izgalmas be- vagy átfutások, hogy nehogy szembe süssön a Nap. Figyelni kell azt is, hogy merre "söpör" majd végig a kamera: akadjon a látómezejébe futó és szponzorlogo egyaránt.
A pályán elhelyezett kamerákért a pályakitűző is felelős. A közvetítő-kocsiktól legfeljebb 1 km-re lehet kameraállást telepíteni. Nem vagyok műszaki szakember, de azt mondta, hogy ennyi kábelük talán lesz… Björn mesélte, hogy egyszer egy közvetítés kis híján azért hiúsult meg, mert a TV-sek járműve elakadt egy kisebb özönvíz rögtönözte mocsárban, és minden rendezőre szükség volt ahhoz, hogy a kocsit kirángassák szorult helyzetéből. Ha ezalatt lezajlik a verseny, akkor a TV nézők nem láthatnak futókat, s a szponzorunk se lesz túl boldog.
Az "aréna" választásnál csak egy pont, de nagyon fontos pont, hogy IOF versenynek megfelelő terep vegye körül…
A nézőbarát pályakitűzés egyik eleme a több kisebb körből álló pálya. Így a versenyzőt többször láthatják a nézők, de a táv egy részét a versenyző kordonok között futja. Első hallásra kissé megdöbbentő volt, hogy a cél környékén lévő pont köré akár lelátó építhető, természetesen hangosítással, hogy a néző mindig tudja, mit lát. Szimpatikus megoldás TV közvetítésre, hogy egy technikás tereprészlet mellett futó utat versenyen kívüli területté nyilvánítunk, a pályát pedig ezzel párhuzamosan az erdőben vezetjük. Izgalmas akcióképeket készíthetünk így az útról, pl. a versenyzővel párhuzamosan haladó autóból.
A rendezőknek mostantól gondolniuk kell rá, hogy olyan embert adjanak a média képviselői mellé, aki kikíséri őket a megálmodott kamerahelyre, és tudja, hogy mikor ki tűnik föl, merre fog menni stb. Ugyanilyen fontos, hogy az erdei arénában a nézők tudják, hogy áll a verseny. Az a javaslat, hogy már a pálya elején legyen egy rádióspont részidőkkel. Így lehet a nézőket megragadni, az izgalmat a verseny egész ideje alatt fenntartani.

A tananyag tartalmazta a csapatvezetők értekezletének levezetési elveit is. Rögtön a gyakorlatban is megnézhettünk egy ilyet: a csapatvezetők első találkozóján megfigyelőként mi is részt vehettünk. Mondhatom rendkívüli élmény volt az izgatott vezetők és rendezőség képviselőinek párbeszédét hallgatni.

Sváb Emese



Vissza a Tájoló 2003/8 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!