Csalogató egy parkversenyre


Az őszi szezon első budapesti parkversenyére október 8-án kerül sor a város belterületén, az Orczy-kertben. A körbeépített, helyenként magas kőfallal bekerített park mellett a fővárosi lakosok nap mint nap elhaladnak, és sokan nem is sejtik, hogy milyen szép őspark rejtőzik a falak mögött. Lássunk egy kis ízelítőt a kert múltjából.

Az Orczy-kert
Orczy Lőrinc báró, hadfi és poéta 1783-ban vásárolta a külső Józsefvárosban azokat a majorságokat, amelyek területén idősebb fia, József, aki örökölte apja természetszeretetét, 1794-ben Pest város első nyilvános angolparkját létesítette.
A mai Üllői út, Orczy út, Diószeghy Sámuel utca és Korányi Sándor utca által közrefogott területen Petri Bernhardt kertépítész tervezte és alakította ki az alapító család nevét viselő kertet, amelyet a XIX. század elején fényes ünnepség keretében adtak át a közönségnek.
József után öccse, László továbbfejlesztette a parkot, séta és lovagló allékkal bővítette. Rövidesen a pestiek kedvenc kirándulóhelye lett. Kedvelték az Illés kút kristálytiszta forrásvizét, a kert közepén elterülő tavon csónakáztak.
Az Orczy család 1829-ben eladta az angolparkot a Mária Ludovika nevét viselő Magyar Hadi Tanoda felépítése céljára. A kertet ma körülvevő épületegyüttes legjellegzetesebb objektumai épültek fel ekkor, melyek még ma is meghatározó elemei a park arculatának.
A II. világháború után a Ludovika épületét a Kossuth Lajos Katonai Akadémia foglalta el, majd később az Eötvös Lóránd Tudományegyetem. 1956 után a kert Asztalos János nevét viselte a rendszerváltásig. Ekkor alakították ki a sportpályákat és a kiszolgáló épületeket, a zöld terület egy nagy részét buszgarázsként "hasznosították". A kert területe 23 hektárról 14 hektárra csökkent. Eredeti nevét 1990-ben kapta vissza. Az egykori Lovardából Alfa Mozi lett, amely 1992-ben leégett, újjáépítése után a Magyar Természettudományi Múzeum költözött a sokat látott falak közé.
A Ludovika volt vívótermét teljes belső és némi külső átépítés után, 1997-ben a Bárka Színház vette birtokba.
Az Orczy-kertben a Józsefvárosi Kulturális Központ számtalan rendezvényt szervez, e mellett sportolásra, egészségmegőrzésre, rekreációra alkalmas pályák, területek és eszközök bő választékát kínálja a felfrissülni vágyóknak. A kert jelenlegi állapotában is jelentős szerepet tölt be a főváros egyre fogyatkozó zöldterületei között.
A parkról már a 80-as évek elején készült térképvázlat, amely az 1982/9-es BTFSZ tájékoztatóban is megjelent. Iskolai versenyek, edzések is voltak a parkban. Ide jártak éveken át az ELTE Térképtudományi Tanszékének hallgatói felmérési gyakorlatokra, amelynek vázlatait felhasználtuk a mostani térkép készítésekor.
Remélem a parkról készülő új térkép jól fogja szolgálni a fővárosi tájfutást, bővíti a pesti oldal térképválasztékát és egyúttal lehetőséget biztosít a szomszédos Deák Diák iskola tanulóinak a sportág tudnivalóinak elsajátításához.

Schell A.



Vissza a Tájoló 2003/8 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!