Svájci VB: Jó szervezettség és jól kihasznált hazai pálya


A tájfutás fejlődése és továbblépése szempontjából Svájc meghatározó világbajnokságot rendezett. A közönség és a média kiszolgálása, valamint az esemény reklámja tekintetében minden eddigi világbajnokságot felülmúlt a mostani, több tízezer néző látta a versenyeket a helyszínen, izgalmas egyenes közvetítés volt a televízióban, és mindennap színes ingyenes VB újság jelent meg, a záróünnepséget aligha fogja bármelyik VB-rendező felülmúlni az elkövetkező tíz évben, és láthattuk, hogyan lehet sportszerűen hazarendezni egy világbajnokságot. A magyar csapat tisztesen helytállt, elsősorban sportágunk hazai helyzetén múlik, nem a résztvevő versenyzőkön, hogy be kellett érnünk ennyivel.

A VB-rendezők elsődleges célja az volt, hogy a tájfutást közel vigyék a közönséghez. Ez minden kétséget kizáróan sikerült nekik. Ehhez óriási erőket mozgattak meg, a szponzorok hada mellett 1300 önkéntes és 500 katona segített a rendezésben, az egyhetes program csaknem hibátlanul és gördülékenyen valósult meg. Az időjárás is melléjük állt, igazi nyári idő volt 30 fok körüli hőmérséklettel, ami a versenyzők számára azonban rendkívül megterhelő volt. Emellett ezen a világbajnokságon tapasztalhattuk, ami más sportágakban már évek óta jelen van, hogy a média és a közönség kiszolgálása rontja a versenyek hagyományos szakmai értékét, és a megszokottnál nagyobb terhet ró a versenyzőkre.
A hosszútáv döntője például délben kezdődött, és a célterületen, ahol a célba futással együtt háromszor futottak át a versenyzők, összesen több mint egy kilométert megtéve, 37 fokot mértek.
Természetesen ezzel a helyzettel meg kell barátkoznunk, és az egész sportágnak célul kell kitűznie, hogy közelebb vigyük a tájfutást a közönséghez. Nemcsak az ilyen világeseményeket, hanem a tájékozódási sportágakat és az összes versenyt. Ehhez mutatott követendő példát a svájci VB.
Korántsem ennyire pozitív megítélésű a versenyterepek korábbi térképeinek felhasználása. Különösen a hosszútáv esetében vetett fel mindez több kérdést, és ezeket a kérdéseket nem is lehet egyértelműen megválaszolni. Azokról a terepekről, amelyekről volt korábban térkép, a verseny rendezői az első bulletinnel eljuttatták azokat minden szövetségbe. Ezek és a terepleírás birtokában pontosan meg lehetett mondani, hogy mi lesz a hosszútáv versenyterepe. Az Internetre fel is került egy pályázat, ami a hosszútáv döntőjének terepére tervezendő pályákra szólt. A felhívás kiírójának verseny utáni elmondása alapján, a versenypályát, illetve annak meghatározó átmeneteit meg lehetett találni a pályázatok között. A svájci csapat ettől függetlenül, a teljesített útvonalak alapján kikövetkeztethető módon, ugyancsak megtervezte a lehetséges pályákat, és alaposan felkészült belőle. Ennek lehet köszönhető, hogy a két svájci győztes, Luder és Bührer ugyanazt az útvonalat választotta a pálya elején egy hosszú átmenetben, és ez az útvonal különbözött mindenki másétól. Vagyis a döntőt a két győztes kész útvonaltervekkel teljesítette, az útvonalválasztással alig kellett foglalkozniuk a pálya teljesítése közben, pedig technikailag szinte ez volt az egyetlen világbajnoki színvonalat megközelítő pályaelem.
A másik, a hagyományos tájfutás szellemiségétől távol álló megoldás a városi sprint, hiszen egy várost nem lehet letiltani, legfeljebb a tájfutó edzéseket benne. Ennek a helyzetnek az előnyeit nagyon okosan kihasználtuk az idei serdülő és ifi EB-n, és hasonlóan tettek most a svájci lányok, akik semmit nem bíztak a véletlenre, és a sprintszám délelőttjén még egyszer bejárták a versenyterepet.
Mindezek után az a kérdés is felvetődik, hogy mennyire kell és érdemes ragaszkodnunk a hagyományos tájfutás filozófiájához és szellemiségéhez. Abban azonban talán mindenki egyetért, hogy a versenyeken ismeretlen feladatokat kelljen megoldani.
Az egyes versenyszámok színvonala a versenyzők szempontjából hullámzó volt. A hosszútáv selejtezője kifejezetten durung volt helyenként, a fizikai teljesítmény dominált. A pályák között, különösen a nőknél óriási különbségek voltak, az egyik mintegy tíz perccel volt rövidebb, mint a többi, köszönhetően annak, hogy úton meg lehetett kerülni egy hosszú átmenetet, míg a másik kettőben az erdőben sokat oldalazva kellett futni.
A sprint érdekes verseny volt, bár maga a feladat nem volt nehéz várakozásainkkal ellentétben. A pálya nagy része a VB központi helyszínének, Rapperswil belvárosának utcáin vezetett, több tízezer néző sorfala között, és érdekességet a vége jelentett. Az utolsó pont és a cél egy jégstadionban volt, több ezer ember előtt, akik kivetítőn követhették az eseményeket. Nevével ellentétben a stadionban ezúttal inkább ötven fok volt, nem jég.
A hosszútávot inkább nagyon hosszú távnak kellett volna hívni, hiszen mind a nőknél, mind a férfiaknál több mint 15 perccel lett több a győztes idő, mint kellett volna. Ezt a rendezők a hőséggel és a versenyzők energiatakarékos útvonalválasztásával magyarázták, a csapatok pedig az erősen túlméretezett pályákkal.
A középtáv igazi tájfutó csemege volt 800 méter magasan az Alpok hegyláncai között. Ezen a terepen még nem volt tájfutó verseny, és rendkívüli részletgazdagságával a VB legszínvonalasabb száma volt, különösen a döntő, amely kivételesen nehéz volt technikailag.
A váltó ismert terepen zajlott, mert az eredetileg kijelölt terepet a tartaléktereppel együtt letarolta július elején egy vihar. Ezért a VB kísérőversenyét követően ugyanott tartották a VB váltószámát rendkívül gyors és egyszerű pályákon. Itt zajlott annak idején a '86-os VK-döntő is, ahol ugyancsak óriási futás volt.
Összességében a középtáv különösen magas színvonalú verseny volt, a sprint korrekt és a maga nemében jó színvonalú, a váltó gyors és a mai követelményeknek megfelelő, különösen a rendezői kényszerhelyzetben, a hosszútáv pedig gyenge volt, semmilyen elemében nem érte el az elvárt színvonalat.
Ahogy kontinentális VB-ken várható, a megszokottnál kevesebb skandináv érem született, és ez a tendencia még tovább erősödött. Simone Luder egyedülálló eredményessége révén az összes női arany a svájciak kezébe került, a férfiaknál az egyéni aranyak Nagy-Britanniába, Svájcba és Franciaországba kerültek, míg a váltóaranyat csaknem három évtized szünet után a svédek nyerték. Az ezüstök közül 2-2-t a norvégok és a svédek, 1-1-et a svájciak, ukránok, csehek és finnek, a bronzok közül 2-2-t ugyancsak a norvégok és a svédek, 1-1-et a britek, a franciák, a svájciak és a finnek nyertek. Így a skandináv és a svájci érmek mellett 2-2 francia és brit érem született, valamint 1-1 cseh és ukrán. Említést érdemel még a lengyel Barbara Baczek és a szlovák Marian Davidik 6. helye.
A magyar csapat elsősorban fizikai felkészültségben maradt el az élmezőnytől és néha a középmezőnytől is. Ebben Doma volt a kivétel, aki minden számban indult, és minden számban ott volt a legjobbak között, egyrészt a selejtezőkben, másrészt a döntők első felében. Makrai Éva kezdése volt még figyelemre méltó a hosszútáv döntőjében, és Farkas Zsuzsi hajrája a váltó befutóembereként.
Eredményességünk javításához elsősorban a körülményeket és a feltételeket kell javítanunk. Az élmezőny ma már egyértelműen profi, illetve félprofi, lehetetlen felvenni a versenyt velük teljes munkaidőben végzett munkával, ahogy ezt a magyar csapat több tagjai is megkísérli évről évre. Emellett egész hazai sportágunkra a belterjes szabadidősport meghatározás illik a leginkább, amely az élsportnak leghalványabb jeleit sem mutatja. Igaz ez verseny- és bajnoki rendszerünkre, amely a mennyiséget és nem a minőséget díjazza, edzőképzésünkre, ami leginkább nem is létezik, a sportág általános szolgáltatási színvonalára, ami a belterjességből fakadóan keveset fejlődött az elmúlt évtizedben, támogatási és finanszírozási rendszerünkre, amely jelentősen elmarad a kor igényeitől, hiányos média-megjelenésünkre, a szponzorok csekély számára és még csekélyebb mértékű támogatására, valamint a válogatottra fordított minimális szövetségi költségvetésre. A jelenleg rendelkezésre álló 4 millió forint tízszerese is csak közepes színvonalú válogatott-felkészülésre lenne elegendő.
Az is igaz, hogy a jelenleginél többet futni a legegyszerűbb, különösen a diákok számára. Ahhoz, hogy valaki joggal számíthasson sikeres tájfutó karrierre, már ifi korban meg kell tudnia szorítani a felnőtteket, és juniorban egyenrangú versenytársnak kell lennie a rövidebb pályákon.
2008-ban vagy 2009-ben remélhetőleg újból felnőtt világbajnokságot rendezünk, sok a tennivalónk addig, hogy sikeres rendezvényen sikeres csapattal szerepelhessünk.

Lantos Zoltán



Vissza a Tájoló 2003/7 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!