II. Online Orienteering Cup


Miközben a magyar mezőny izgatottan készült a Hungária Kupára, szlovén barátaink 3 napos versenyt rendeztek július 18-20 között a Soriska Planinán. Ez a Triglávi Nemzeti Park déli vonulatán van Bohinjska Bistricától kb. 15 kilométernyire, 1 400 méter magasságban.
A 600 fős mezőny nagyobb része külföldi volt, főleg olaszok és csehek, de voltak németek, svájciak és északiak is. Nem véletlenül, mert az első nap WRE futam volt.
A terepek a hágó két oldalán voltak, de nehéz megmondani, hogy melyik oldal volt nehezebb. Karsztos, gödrös, sziklás terep, hihetetlenül sok finom alakzattal. A 10 000-es térkép szinte barna a szintvonalaktól, pedig az 5 méteres szintközzel legfeljebb az alakzatok felét lehetett ábrázolni. A kövek-sziklák max. 20%-át ábrázolták, mert ezekről gondolták, hogy valami miatt jellemzőek. Fedettség szinte nem volt, alig van egy-egy kisebb 1-es vagy 2-es zöld folt e fehér térképen.
Szinte "éjszakai" technikával kellett versenyezni: irány- és távolságmérés, már amennyire lehetséges a köves gödrök és dombok között tartani az irányt, érzékelni a távolságot. A nagy terepalakzatok adtak némi fogódzkodót, ha elég hosszú volt az átmenet, a rövidebbekben nagyon kellett koncentrálni. Ha egyszer "elveszett" valaki, nagyon nehezen lehetett javítani, nagyon nehezen lehetett találni egyértelmű "mihez képest". Jellemző talán, hogy, a második napi cél közelében levő utolsó előtti pontra is szinte mindenki kevert. Be lehetett látni a tiszta erdőbe, hogyan kóvályog föl-alá a mezőny egyre idegesebben, míg végre valahol távol, a célból nem látható helyen végre valaki beleesett a fenyők alatti gödörbe. De pár perc múlva ismét újabb keverőket lehetett látni….
Nagyon nehezek voltak elsősorban technikailag a pályák, de fizikailag is sokat kivett az emberből a sok kerülés, sziklamászás, rövid, de meredek emelkedők sora, az, hogy nem voltak "ész nélkül" megfutható, agyilag pihentető szakaszok. A szenioroknál senki sem tudott tíz percen belüli kilométert futni, ez csak a menőknek és az ifjabb korosztályok legjobbjainak sikerült.
A cél a téli lesiklópályák aljában levő murvás parkoló mellett volt, amit azzal próbáltak hangulatosabbá tenni, hogy szlovén népdalokat játszottak, de jó hangosan. A versenyzők többsége bemenekült az erdőbe, már ahol nem volt lekerítve a terep miatt.
(Közbevetőleg: valaki árulja már el végre, hogy miért jó a bármilyen stílusú hangosan bömböltetett zene a célban? Miért nem jobb a csend, az, ha nem kell a mellettem állóval üvöltözni, pedig nem is haragszom rá?)
Ez volt tulajdonképpen az egyetlen negatívuma a versenynek, mert a pályák, mint említettem, nagyon jók voltak, az időjárás tökéletes (20-23 fok), a versenyközpont a bohinjska-bistricai kempingben kiváló. Az eredményhirdetés a meghirdetett időponthoz képest egy órával előbb volt, igaz, hogy nem volt gazdag. Különleges érmék és a győzteseknek kupa is.
Most először láttam olyat, hogy a versenyre készült pólók már a második napon teljesen elfogytak, pedig szerintem a színük förtelmes volt.
A cél melletti kis fogadó végig nyitva volt, ahol meleg étel is volt, a helyi árakhoz képest elfogadható szinten.
Azt gondolom, hogy ezen a környéken érdemes versenyezni, sokat lehet tanulni belőle. Remélem jövőre, vagy később nem ütközik fontos magyar versennyel, és sokan el tudunk menni.

Bugár József



Vissza a Tájoló 2003/7 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!