Szalagozott gyermekpályák igen, de ha lehet jobban!


Az idei Hungária kupán, elveimtol eltérve, éppen az F10D kategória szalagozott pályáira tekintettel beleegyeztem, hogy nyolcéves kisfiam életében először valódi tájfutó versenyen induljon. Bátyja most az idei évben kezdte a versenyzést, miután tavaly ősszel betöltötte a 10. életévét. Meggyőződésem, immáron 30 éve, hogy 10 éves kor alatt, a gyermek életkori sajátságaik miatt, előképzettségétől függetlenül, felelőtlenség egy gyereket egyedül "kizavarni" a nagy és sötét erdőbe! De engedtem fiam nyomásának. Hurrá, itt vannak a szalagozott pályák. A szalagozás lehetetlenné teszi, hogy elhagyja a versenyterepet, hát próbálkozzon!
Az első három versenynappal nem is volt probléma. Azonban a negyedik és az ötödik napon jött a hidegzuhany! Nagyon kellenek ezek a szalagozott FN-10D-s pályák. Minden tiszteletem a pályakitűzők munkájának. Nem szeretném bántani Őket, de miután megkértek rá, hogy írjam meg véleményemet, kritikámnak is hangot kell, hogy adjak.
Ez után a bevezetés után vágjunk bele. Először nézzük a pályakitűzést, a technikát.
A Hungária kupa FN-10D pályáival kapcsolatos rövid szöveges értékelésem a következő:
Első nap és második nap jó, soha egyetlen versenyen ne legyen rosszabb, Harmadik nap példamutató, ezt kell tanítani versenybírói tanfolyamokon, Negyedik és ötödik nap egyértelműen rossz, kéretik ilyet máskor nem kitűzni, Hatodik nap elment, lehetett volna azért javítani rajta.
Gyermek versenyek rendezésekor a legfontosabb, hogy megakadályozzuk, hogy a kis versenyzők "lemenjenek a térképrol", azaz reménytelenül elkeveredjenek. Erre kell szolgálnia a szalagozásnak, mely célja és értelme, hogy megakadályozza a kezdő versenyzőket abban, hogy elvesszenek az erdőben, hogy elhagyják a versenyterep számukra kijelölt területét.
Nézzük a 3. nap FN-10D pályáját:
A szalagozás minden átmenetben a "külső variáns" útvonalán halad. A győzelemre töro gyermekek számára a választható optimális útvonalak gyakorlatilag minden esetben a szalagozáson belül maradnak. Az 1-2 átmenetben a nyílt terep biztosítja azt, hogy a szalagozással párhuzamosan haladva, ne kelljen attól tartani, hogy a gyerek "leszalad a térképrol". A pálya magáért beszél, ilyen pályákat kell kitűzni!
Vegyük az ellenpéldát a 4. napot.
Rögtön a rajtból a kis versenyzők a szó szerint ki lettek zavarva az erdőbe. Hadd hulljon a gyengéje! Aki gyáva, és úgysem akar nyerni, bozótozzon a szalagon. Ha megnézzük az eredménylistát, láthatjuk, hogy hullott is a gyengéje, csak a már minősített versenyzők voltak képesek megoldani itt a kitűzött feladatot. A resztli pedig ment világgá. Volt, aki majd egy órát bolyongott a sűrű erdőben. Ha mégis vissza talált az 1-es ponthoz, jött a második átmenet.
Ez kétségtelenül könnyebb, de szalagozás még mindig kifelé tereli a gyerekeket. Ráadásul a pont nem lineáris tájékozódási elem, hanem egy kis kúp, amit ugyan a kerítés saroktól egy rövid iránymenettel biztosan lehet fogni, csupán az a kérdés, hogy ez elvárható-e egy 9-10 éves kezdő gyerektől? Biztosan tudom, nem egy kis gyerek életre szóló kudarcélményt szerzett ezen a két átmeneten.
Másodszor, szeretnék pár szóval az F10D kategória Wengrin Ági által a Tájfutás idei 3. számában érintett nem pályakitűzéssel kapcsolatos kérdésekre is kitérni.
Wengrin Ági cikkében említi, hogy az indulók között "túlkoros" versenyzok is indulnak. A Hungária kupán a nevezők alacsony létszáma miatt az F10C kategória és F10D kategória párhuzamos megrendezése kétségtelenül értelmetlen lett volna. Ezért csak az F10D kategóriában rendeztek versenyt. Ez azzal járt, hogy a kezdő versenyzők, akik számára tulajdonképpen a szalagozott pályák készültek, teljességgel esélytelenekké váltak. Az maradt az egyetlen sikerélményük, hogy végig mehettek a pályán. Már amennyiben ez a teljes esélytelenség egy kisgyermek számára sikerélmény lehet. Talán, jobb lett volna, ugyan azon a pályán versenyeztetni az F10D kategóriát és az F10C kategóriát. Azzal a különbséggel, hogy a minősített versenyzok F10C kategóriájának térképein nem jelölték volna a szalagozást. Ez csak egy ötlet, de így nem kerültek volna reménytelen hátrányba azok a gyerekek, akik számára a szalagozás követése is szép feladat volt!
Összefoglalva. Az FN-10D kategóriák pályakitűzési elveiben rögzíteni kell, hogy a szalagozás minden esetben a számításba jövő "külso útvonal variánson" legyen, mintegy lezárva a versenyterepet. Ezzel biztosítva, hogy a kezdő versenyzők ""e mehessenek le a térképrol!".

Hajdu Kálmán



Vissza a Tájoló 2003/7 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!