Midnattsolgaloppen - versenyzés az éjféli nap földjén

Már egy pár évvel ezelőtt hallottam erről a versenyről, és mindig is kedvem volt egyszer látni, hogy milyen is az, amikor nem megy le soha a nap. Ezt a versenyt kétévenként rendezik, és mint ahogy a neve is mutatja, fent a messzi északon, az örök nap (és télen az örök sötétség) földjén.
Ez az észak még nekünk is nagyon északon van, pedig mi Oslóban élünk. Az ember csak akkor érti meg igazán, hogy Norvégia milyen hosszú, ha keresztülutazik az országon. A legrövidebb út Oslo és Narvik között 1450 km!
Egy másik érdekes dolog, amit az ember ilyenkor ért meg, az az, hogy miért mondjak azt, hogy az ember megismeri Norvégiát belülről. Mert egy csomó alagúton keresztül vezet a főút! A fjordok vidékén vagy körbe kacskaringózva utazik az ember a fjord mentén, vagy az alagúton keresztül gyorsan átjut a nagy kiálló hegy túloldalára, hogy utána eltűnjön a következő alagútban. Narviktól nem messze délre az út vagy 10 alagúton megy keresztül, 500 m - 4 km hosszúak ezek. Mi felkocsikáztunk Narvikba, 2 és fél napon keresztül utaztunk. Szerencsénkre jó idő volt, így láttuk a fantasztikus kiugró hegyeket, amelyek alja a fjordnál volt, és hófoltos tetejük 700- 1200 magasra meredt fel.
A verseny egy 4-napos verseny, 3 klasszikus távú és egy rövidtávú futamból áll, 2 nap után pihenőnappal. Eredetileg azt hittem, hogy az ember éjjel fut, az éjféli nap fényénél, de ez téves elképzelésnek bizonyult, a versenyek este voltak, 6 és 8 óra körül, az utolsó nap meg délelőtt, hogy az emberek tudjanak hazautazni a verseny után.
A terepek változatosak voltak, 4 különböző térképen futottunk, és a terepek színhelyei is különbözőek voltak, kis meglepetésemre egy kicsit távol egymástól. Az első nap Bardu, kb. 60 km-re volt a versenyközponttól, a második és harmadik nap a közelben volt, az utolsó meg Harstadban, 80 km-re a versenyközponttól. Általában a terepekről azt lehet mondani, hogy egyes város széli erdőkön kívül az erdők meglehetősen vadak abban az értelemben, hogy nem jár bennük senki és nincsenek se utak, se ösvények. És jó technikásak, szóval élvezet rajtuk a tájfutás. Az első nap az élvezetet egy kicsit elrontotta a helyenként egy és fél méter magas páfrány, ami alatt ledőlt fatörzsek és egyéb nyalánkságok leselkedtek. De a második és harmadik napon nem volt semmi aljnövényzet, csak nagyon alacsony áfonyabokrok a ritkás nyírfaerdőben, és rengeteg nyílt mocsár. A talaj sehol nem volt köves, ezért a futhatóság sokkal jobb volt az átlagnál. A fiúk kilométerátlaga lement a 6 perc per kilométer alá!
A résztvevők főleg észak-norvégiai tájfutók voltak, meg finnek. Érdekességként említendő, hogy volt egy pár cseh és kanadai tájfutó is. Oslo környékéről vagy Dél-Norvégiából csak nagyon kevesen utaztak oda. Ennek valószínűleg az is az oka, hogy a Midnattsolgaloppen majdnem egyidejűleg folyik le a többi többnapos versennyel az ország déli felében (Dølauka es a Sørlandsgaloppen).
A női 21A kategóriában mintegy 15 resztvevő volt, főleg környékbeliek. A versenyzést viszont izgalmassá tette hogy futott Terhi Holster is, korábban Norvégiában elő finn futó, aki ennek a hétnek a végén részt vesz a finnek VB-re való válogató versenyen és reméli, hogy kijut a VB-re. Ő volt a fő ellenfelem. Az első nap jól elpáholt, 7 perccel kaptam ki tőle. Túl fáradt voltam és nem mertem a páfrányosban futni. Második nap csökkent a különbség, már csak egy és fél perccel voltam mögötte. Harmadik nap majdnem 3 perccel volt mögöttem. Utolsó nap is sikerült nyernem mintegy 20 másodperccel, de az nem volt elég az összesített győzelemhez. Az összesített eredmények pontozás alapján dőltek el, minden nap a győztes 1000 pontot kapott, az utána következők meg kevesebb pontot kaptak, a győztestől való távolság függvényében. A 4 nap után a 3 legjobb pontszám összege számított.
A férfi 21A kategóriában Gjermund Hanssen nyert minden nap, aki a tavaly azzal vált ismertté, hogy majdnem megnyerte a hosszútávú bajnokságot, de a pálya utolsó 1 és fél kilométeren teljesen kimerült, és azon a távon 1 órát ment!
Különben rengeteg volt a szúnyog, az nem mese hogy északon és Lappföldön szúnyogellenes szerek nélkül megesznek a szúnyogok.
A versenynapok gyorsan teltek, és hamarosan haza kellett induljunk. Visszafelé Svédországon keresztül kocsikáztunk. Az út így hosszabb távban, de időben viszont nem. Ennek az az oka, hogy a svéd utak általában sokkal jobbak, szélesek, egyenesek, és a maximális megengedett sebesség majdnem minden országúton 110 km/h, míg Norvégiában csak 80. Útközben kétszer láttunk rénszarvast, és egyszer jávorszarvast. Itthon most mar furcsának tűnik hogy az éjszaka sötét, az ember nagyon hamar megszokja az éjféli napot. Habár csak 2 nap telt el hazaérkezésünk óta, már alig várom hogy újra északra utazzunk, hogy újra azokban a csodálatos erdőkben fussunk és hogy újra azokat a július elején is hófoltos hegyeket és alatta virágzó orgonabokrokat lássunk.