Lányok, fiúk a bányában


KOB, VOB 2003. június 28-29. Pilisszentkereszt, Hosszú-hegy

Alig több, mint két hónap után ismét a Hosszú-hegyre invitálta a tájfutók népes táborát a Postás-MATÁV SE, ezúttal az országos középtávú és váltóbajnokságra.
Népes tábort írtam, és nem véletlenül. Az elmúlt évi KOB-gal összehasonlítva szembetűnő a rajthozálltak létszámának növekedése. FN14-21 kategóriákban az összlétszám növekedése 25%-nyi, köszönhetően elsősorban a felnőtt kategóriáknak, ahol 46 (ffi), illetve 65 (női) %-kal többen indultak. Ez persze sajnos egyúttal azt is jelenti, hogy az örvendetes növekedés nem az utánpótlás korosztályok létszámában állt be egyik évről a másikra, ott alig észlelhető. (A minden versenyen szorgalmasan megjelenő szeniorokat nem számoltam össze, de - a hazai szokásoknak megfelelően - ezúttal is nagyjából a mezőny felét alkották.) A fentiek fényében kevésbé érthető, hogy a második napra - relatíve - miért fogyatkozott meg a létszám. Ismét csak a tavalyi váltóbajnoksághoz viszonyítva, alig nőtt az elindult váltók száma, sőt néhány kategóriában - F21-ben is! - csökkent.
Akik viszont végig bírtuk a kétnapos megpróbáltatást, elsősorban a meleget, azok elmondhatjuk, hogy megérte. A postások - a tőlük már megszokott - magas színvonalon rendezték meg mindkét bajnokságot. A lebonyolítás gördülékeny, pontos, a cél és környékének berendezése - a lehetőségekhez képest - optimális volt. A hangosítás az első napon kicsit gyenge volt, de a második napra (amikor igazán nagy szükség volt rá) megfelelő lett. Az objektumokkal "túlterhelt" terepen izgalmas, pörgős pályákat kaptunk, egyedül a döntő elején sokaknak beiktatott, hosszú átmenetet hagytam volna ki.
A térképpel személy szerint sokat küzdöttem. (Ez bizonyára az én hibám is.) Nem a rengeteg apró objektummal volt bajom, azok a "helyükön" voltak - legföljebb néhol több volt a jelöltnél. Alaposan megzavart viszont néhány nem jelölt ösvény, és még inkább a fedettség ábrázolása. Ez utóbbi általában is a legszubjektívabb alkotóeleme a tájfutó térképeknek. Egész biztosan sokan sokféleképpen láttuk pl. a cél fölötti, homogén egyes zöldnek jelölt hegyoldalt, ami - a fölötte lévő résszel együtt - inkább volt az egyes zöld, a fehér erdő és kisebb ligetesek ábrázolhatatlan kavalkádja. Néhány helyen pedig (pl. az 55-ös árok déli oldalán) az volt az érzésem, hogy a térkép nem annyira a futhatóságot, mint inkább a láthatóságot ábrázolja. A nyerő taktikát sajnos csak az eredményhirdetés előtt árulta el nagy tudású Mesterem (akkor találkoztunk össze): iránymenet, távolságmérés, semmi egyébre nem figyelni. Ő ezzel - bár csak délután látta a terepet - bajnok lett…
A Hosszú-hegy ezen északi részének egyetlen hiányossága az, hogy nagy létszámú versenyző számára nincs igazán jó versenyközpont rajta. A felhagyott kőbánya festői háttér az egyéni bajnokság céljául - különösen pedig az eredményhirdetés számára -, de a terepről érkezve csak egy irányból közelíthető meg biztonságosan, így már szombat délután ismerős volt a befutó és közvetlen környéke. (Csendben megjegyzem, hogy azért a döntőre át lehetett volna helyezni a 31-es pontot.) A váltóbajnokság különösen sokat vesztett a szokásos hangulatából a helyszín miatt. Nem volt hosszú, szurkolásra alkalmas rajtkordon, nem volt látható átfutópont - a rádiós pontról közvetített, és többé-kevésbé pontosan felírt rajtszám-lista nem pótolja ezt -, és nem volt jól látható befutó kordon sem, a versenyzők csak az utolsó 20 m-en bukkantak elő az erdőből. Igaz az is, hogy befutó csatát összesen két kategóriában - F18 és F145 - láthattunk (volna). Így aztán a versenyzőtársak, váltótársak csendben, tehetetlenül várakoztak, semmi drukkolás, semmi adrenalinszint emelkedés. Hiányzott!
Néhány szó az eredményekről. A felnőtt kategóriákban nem történt meglepetés: Oláh Kati és Lévai Ferenc - mindketten meggyőző fölénnyel - besöpörték újabb bajnoki aranyukat. A váltóbajnokságot mindkét felnőtt kategóriában a DTC nyerte. Meglepő (és a színvonalra nézve szomorú), hogy csaknem minden kategóriában percek, nem egyszer tízpercek vannak a dobogósok között is.
Az eredményhirdetések ünnepélyesek, egyúttal pergőek voltak. Az egyéni eredményhirdetés elején külön köszöntötték az ifjúsági EB érmeseit, akiknek Hajdú István egy-egy ajándék kosarat adott át.
Végül még egy dolog, ami különösen örvendetes: a versennyel kapcsolatos népszerűsítő tevékenység. A rendezők és a sajtófelelősök mindent megtettek a maguk részéről, kezdve a reklámul is szolgáló országúti tábláktól, folytatva a televíziósok helyszínre hívásán át, egészen a NS-ban az elmúlt héten és a bajnokságról megjelent cikkekig. Minden elismerés megillet mindenkit, aki ebben a munkában részt vett. De mindez nem jöhetett volna létre az ifi EB nagyszerű eredményei nélkül, mert a médiát leginkább az eredmények érdeklik, arra hajlandó rámozdulni. Legközelebb a felnőtt versenyzőinken sor!

KD



Vissza a Tájoló 2003/6 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!