Mecsek kupa és Alpok-Adria váltó


Az Alpok-Adria váltót idén az Orfű kistó térképen rendezték meg. Ez egy tipikusan mecseki terep, technikás sok töbörrel és sűrű úthálózattal, amelyek gyakran nem látszódtak az ilyenkor nyíló medvehagymától. A verseny színvonalát jelzi, hogy a Magyar serdülő- és ifi válogatott és több külföldi csapat is részt vett a versenyen, amely egy látványos tömegrajttal indult. A pályák farszta jellegűek voltak, úgyhogy már az első pontra megharmadolódott a mezőny. Az első futók dolgát az is megnehezítette, hogy nekik még nem volt letaposva a medvehagyma. Ez két okból is hátrányt jelentett, mert nem voltak csapások a pontokra, és nem nagyon látták, hogy mire lépnek a medvehagyma alatt, tehát ez egyben egy, aki mer, az nyer verseny is volt részükről. Néhány helyen egészen komoly befutóverseny alakult ki, ami elég izgalmas volt, mert a versenyzők előző átmenetei mind felfelé voltak, és a 100 méteres befutó is emberpróbáló volt, főleg a fojtogatóan fülledt meleg medvehagymás levegő miatt. A verseny egyébként színvonalas volt, biztosítottak megfelelő számú WC-t és mosdási lehetőség is volt a lajtoskocsinál. Szerencsére az időjárás is jó volt, habár kicsit meleg de legalább nem esett az eső. A díjazottakat bőségesen ellátták ajándékokkal, hatalmas ajándékcsomagokat kaptak.
Az idén a Mecsek kupát nem a megszokott töbrös terepen rendezték meg, hanem egy meredekebb és bozótosabb erdőben, nem messze a lakóterülettől. A cél egy kis réten volt egy tó mellett, 500 m-re a parkolótól. A réten, ha szűkösen is, de elfértek az emberek, bár a kihozott 2 mobil WC-nél néha sor állt, mert a befutó melletti 3 pottyantóst sokan nem vették észre. Őszintén szólva a terep nekem nem tetszett, és ezzel a véleményemmel többen is osztoznak. A terep ettől függetlenül technikás volt. A nagy bozót jelentősen lecsökkentette a futási sebességet, és a frissen felnőtt aljnövényzet miatt a pontokat is nehezen lehetett megtalálni. A terepen voltak olyan részek, hogy több árok is nagyon közel helyezkedett el egymáshoz, amit az 1:15000-es méretarányú térképen szinte lehetetlen ábrázolni. Így fordult elő az az eset, hogy amíg a terepen 10 árok volt addig a térképen csak 4-t jelöltek. Ha egy ilyen helyen dugtak el egy pontot, azzal bizony rengeteg időt lehetett eltölteni, ha az embernek nem volt szerencséje. Sőt a tájékozódást még a nagy bozót is nehezítette. A rendezés nekem tetszett. A verseny jól szervezett volt, nagy előnynek számított, hogy sok szponzort tudtak szerezni. A díjazás is nagyon színvonalasra sikerült, amibe egy jókora összeget fektettek be (állítólag 800 ezer Ft-t).
Véleményem szerint a versenyzők jobban örültek volna, ha a versenyterületnek a már megszokott töbrös terepet jelölték volna ki. Szerintem azért szeretnek a tájfutók a Mecsekben versenyezni, mert az országban nincs máshol ennyire jellegzetesen karsztjelenségekkel dúsított terep, bár a Bükkben is találunk ilyet. Ne vegyük el a versenyzőktől azt a kellemes érzést, amit ez a terep adhat!


-Konzolkids-



Vissza a Tájoló 2003/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!