Idénynyitó verseny


Hosszú éveken át mindig vártam az elsô versenyt, a hosszú téli futások után, melyeknek nagy részét sötétben az utcákon kellett megtennünk. Ma már más a helyzet, hiszen sítájfutó versenyek, parkverseny-sorozat, technikai edzôversenyek sora kínál lehetôséget a versenyzésre az alapozás alatt is.
Az elsô igazi verseny azonban más. Ez számomra régóta a Tavaszi Spartacus Kupa, az elsô megmérettetés. Sok éven át hosszútávú pályán indultam a felnôtt kategóriában.
Idén is részt vettem ezen a versenyen, de most elôször nem indulóként, hanem a második nap ellenôrzôbírójaként, így egészen más volt a hangulata számomra. A terep, az ellenôrzôpontok nem a rajt pillanatának meglepetéseként tárultak elém, hanem hosszú ideig ismerkedtem velük. Az idôjárás kemény telet, sok havat mért ránk, így 65 pont ellenôrzése bizony négy teljes napot vett igénybe a mély hóban. De megérte, mert a pontok szinte mind korrektek voltak, a kevés kifogásolt helyzetet pedig idôben kijavították - abban a stádiumban még a térképet is. A verseny közeledtével viszont már kezdtem aggódni, hogy egyáltalán megtartható-e a verseny március közepén, mert még Pesten a városban is rengeteg hó volt. Egy héttel a verseny elôtt újra kimentem a terepre, hogy keresztül-kasul futva felmérjem a hóviszonyokat. A folyamatos melegedés reményt adott arra, hogy a verseny napjára ne legyenek olyan összefüggô havas felületek, melyek nyomolvasássá változtatják a tájékozódási feladatot.
Végülis március 15-én minden várakozásunkat felülmúlóan gyakorlatilag az összes hó elolvadt, csak azért maradt egy kevés mutatóban, hogy emlékeztessen minket az éppen véget ért télre. Ideális viszonyok között futhatott a mezôny a Vértesben, mely sokaknak kedvence a részletgazdag, domborzatilag változatos, zömében jól futható erdeivel.
Az idénynyitó verseny egyéb körülményeit vegyesen fogadta a társaság. Már elôzetesen megindult a morgolódás a levelezô listán a kategória-összevonások, ebbôl következôen a rajtidôk, valamint a pályahosszak miatt. Sajnos ezek jórészt jogos kifogások. Persze érthetô a rendezôk elképzelése is az összevonásokkal, hiszen így megoldható a kellô példányszám a nyomdai pálya-felülnyomásokhoz, ami viszont nagyon jó minôségu lett. Ez persze nem vigasztalja azokat, akik fizikailag túlméretezett pályán küzdöttek a szándékuknál hosszabb ideig és a kimerülésig. Magam is hamarabb felismerhettem volna egyes szenior pályák túlzott követelményeit. Így mit volt mit tenni, az elsô napi eredmények ismeretében utólag - a benyomtatott pályákat rövidítve próbáltuk korrigálni a helyzetet. A versenyzôk többsége helyesléssel fogadta a változtatásokat.
A technikás terep (fôleg elsô nap), a tiszta szálerdôk, a kedvezô idôjárás kellemessé tették az idénynyitó versenyünket, és a rendezôk is mindent megtettek érte, sôt a jelek azt mutatják, hogy mintha idén rugalmasabbak lettek volna.
Apróbb kifogások azért voltak. Magam azt az egy-két versenyzôt sajnálom, akik nagy küzdelemben hosszú idôn át küzdöttek a terepen/tereppel, és pályájuk végén néhány pontra a bontás érkezett kissé elôbb, pedig még nem telt le a versenyidôjük. Lássuk be, nem mindenki a gyôzelemért rohan, hanem más élvezetet keres a térképpel való tájékozódásban, és hát a szabályzat is meghatározza a pályák bontásának legkorábbi idejét.
Minden rendezôgárdában van néhány ember, aki a "hátán viszi" a versenyt: térképet javít, pályát tervez, stekkel, felvezet, rajtot-célt épít, értékel, szervez, végzi a dolgát. Nekik köszönhetôen zökkenôk nélkül lement a verseny, a résztvevôk elégedetten utazhattak haza Vérteskozmáról, készülve a következô eseményre.

Hegedüs Zoltán


Vissza a Tájoló 2003/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!