Hogyan sikerült a válogatott téli felkészülése?


Ebben az évben a válogatott keretek új rendszerben muködnek, amelynek célja, hogy a központilag rendelkezésre álló szövetségi erőforrásokból azok kapjanak támogatást, akik eredményesek voltak az előző év nemzetközi versenyein, illetve azok, akik hazai eredményeik és teljesítményük alapján felveszik a versenyt a nemzetközileg eredményes versenyzőkkel. Az új támogatási rendszerben az A keret tagjai kiemelt versenyzőkként jelentősen több támogatásban részesülnek, mint a B keretbe bekerült versenyzők. A rendszer célja, hogy a válogatott keretek körül társadalmi munkában dolgozók idejét és energiáját, valamint a szukös anyagi forrásokat azokra fordítsuk, akik maguk is az átlagnál sokkal többet tesznek a nemzetközi eredményességért, és be is bizonyították valamilyen módon, hogy nemzetközileg jegyzett eredményekre is képesek. Más szóval, nem elég itthon a legjobb háromba kerülni az A kerettagsághoz, nemzetközi szintu teljesítményt kell nyújtani hozzá. Újdonság idén, hogy a válogatott keretek munkáját Scultéty Marci személyében szakértő szervező segíti, aki rendkívül jól menedzseli a válogatott muködését. Az időjáráson és nem rajta múlt, hogy a januárra és februárra tervezett, végül szuk körben megvalósított felkészülési hétvégi táborok nem tudták az egész keret fizikai felkészülését támogatni. A amúgy ott volt mindkettőn, és egyéb felkészülési táborokban is részt vett, ennek is köszönhető, hogy most megszerzett bajnoki címe egyáltalán nem meglepetés.
Az utánpótlás, s különösen a B keret felkészülésének támogatása az eddigi edzők lemondása miatt megoldatlan volt március végéig, amikor Dr. Nagy Árpád és Kelemen János vállalta, hogy irányítja a serdülő és ifi EB-re történő felkészülést, edzőtáborokat, felkészülési versenyeken való részvételt terveznek és szerveznek. Az ő időben érkezett segítségükkel felkészült csapat utazhat majd Szlovákiába az EB-re. Arra, hogy hogyan sikerült a válogatott versenyzők felkészülése a télen, legjobban a március 8-án a Misina oldalában megtartott felmérő futás (megtekinthető az Interneten a http://w3.externet.hu/~sculo/valogatott/mecsek.html címen) és főleg a Hosszútávú Országos Bajnokság eredményei adnak választ. A nőknél Makrai Évi sérülésekkel tarkított, ám az itthoninál melegebb időben elvégzett felkészülés után jött haza a bajnokságra belgiumi ösztöndíja alatt. Neki is meglepetés volt a bajnoki címe, azonban néhány hét apróbb sérülés a hosszú évek alatt megszerzett erőt és állóképességet nem tudja jelentős mértékben lerontani. Talán a második helyezett Wengrin Áginak és a harmadik Simon Áginak sikerült a legjobban a felkészülése, ám Wengrin Ági elfáradt a hosszú télben, Simon Áginak pedig hátsérülése újult ki a felmérő futáson.
A férfiaknál a már említett Scultéty Marci mellett Less Áron és nem kerettagként Molnár Tibor van a felnőttek között a legjobb állapotban. Marcinak és Áronnak fizikailag kell még erősödniük, Tibinek a térképpel való nagyobb összhangot kell megoldania a jobb eredményekhez. Dénes Zoli és Lévai Fecó felkészülése jól sikerült, egészen a tél végéig, amikor mindkettejük formáját betegség rontotta le. A tavaszi hónapokban módjuk lesz újra megerősödni, és így remélhetőleg izgalmas versenyeken kerülhetnek egyre jobb formába.
Az utánpótlás kategóriákban az A keret tagjai bebizonyították, hogy továbbra is magas színvonalat képviselnek, és érdemes az ő teljesítményüket nemzetközi mérceként felállítani az itthoni versenyeken. Pelyhe Dani fölényesen nyert, Zsebeházy Isti szoros versenyben utasította maga mögé a mezőnyt, jó hír, hogy Gösswein Csabi nagyon meg tudta szorítani. Kelemen Betti Pelyhe Danihoz hasonlóan fölényesen nyert juniorban, s talán az egész női mezőnyben, a felnőtteket is beleértve ő van most a legjobb formában. Az ifiknél Szerencsi Ildikó szoros versenyben le tudta győzni az A kerettag Zsigmond Szávát, míg Tas Kata, aki ugyancsak A kerettag, serdülőként elért negyedik helyével bizonyította, hogy téli felkészülése jól sikerült, továbbra is képviseli korosztályában a nemzetközi szintet. Oláh Kati második gyermeke születését követően lassan újra versenybe állhat, Domonyik Gábor továbbra is Svédországban él és ott készül a szezonra. Az ő felkészülésének első nagy mércéje a svéd hosszútávú bajnokság, amelyet a lapzártánkat követő hétvégén rendeznek meg. Akit érdekel, az Interneten megnézheti Doma eredményét a http://www.fkg.nu/lookup/langsmext.nsf címen.

Dr. Lantos Zoltán, szakfelügyelő



Vissza a Tájoló 2003/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!