Box Hill és Headley Heath "Országos" Verseny, Anglia, 2003. február 9.

A Hosszútávú Bajnokságra készülve, sokszor gondoltam rá, hogy miért van az, hogy magyar tájfutó versenyeken a szenior korosztályokban, és kifejezetten a nôknél, a pályahosszak sokkal rövidebbek, mint Angliában. Ez nemcsak azért feltunô, mert magam a szenior korosztályba tartozom, hanem azért, mert az összehasonlítás pont fordítva van a fiatalabbaknál.
A tavalyi Hosszútávú Bajnokságon az N50-es pálya 5 km hosszú volt. Itt, dél Angliában még egy "normál" kategóriás versenyen is, vagy egy színkódos versenyen, ahol zöldet futok rendszerint, minimum 5 km a pályám, kivéve, ha nagyon sok a szint, akkor 4,5 km körül van. Az angol szabályzat meghatározza a várt gyôztes idejét (ugyanúgy, mint a magyar szabályzat), és ebbôl következik, hogy a precedens alapján milyen távú pályákat tuznek ki. A tél folyamán én majdnem minden hétvégén versenyeztem, és csak nagyon ritkán futottam kevesebbet, mint 5 km-t. Azok a versenyek inkább edzô versenyek, park versenyek, vagy rövid távú versenyek voltak.
Valahogy nem hiszem, hogy az átlag versenyzô fittebb lenne Angliában, mint Magyarországon, bár az is igaz, hogy a pályahosszakat, nem az átlag, hanem a gyôztes ideje befolyásolja. Talán itt van a különbség. Ki tudja?
Ezek, a már úgy is elég hosszú, szenior pálya méretek, még hosszabbak a Bajnokságokon és a kiemelt "Országos" versenyeken, ahol a szerezhetô rangszám pontok 5%-al magasabbak, mint a normál rangsoroló versenyeken. Ezen kívül, ez még szintén érvényes a legnagyobb angliai nemzetközi versenyen, az évente Húsvétkor rendezésre kerülô JK-n.
Mivel angol klubom, a Mole Valley Oreinteering Club, idén februárban rendezte az év elsô ilyen kiemelt versenyét, mellékelem a térképet (lásd a másik oldalon!), az N55-ös pályát, és az általam választott útvonalat. Kivéve a 7-es és 8-as pont között történt 5-6 perces hibát, elégedett voltam a teljesítményemmel. A pálya adatok a következôk: 5,32 km, 260 m szint. 29-en voltunk a kategóriában, a gyôztes ideje 63.18 volt, én második lettem 71.50-nel. Az egyetlen vigasztalás azért a 8 percért, amit kaptam, az volt, hogy a 8-as pontnál megejtett 6 perces hiba nélkül is csak második lettem volna.
Visszatérve az eredeti dilemmámra: miért olyan rövidek a magyar nôi szenior pályák? Ismerve versenyzôtársaim zömét, a többjük versenyez más futó sportokban is, sokan kerékpároznak, maraton-t futnak, triatlonoznak, így a felkészüléssel nem lehet baj. Talán a magyar pályakituzôk kicsit konzervatívak, vagy a szabályok nem foglalkoznak érdemileg a szeniorok pályáival?
Kíváncsi vagyok, hogy mások mit gondolnak errôl. Legalább szenior társaim véleménye érdekelne, mert ha mindenki teljesen megelégedett a pálya adatokkal, akkor jobb ha megtartom véleményemet magamnak.