Miért éppen a Tabán?


Munkatársunk megkereste Hegedüs Ábelt, a 4. 3Sz parkverseny rendezőjét, hogy megtudjuk a lebonyolítás műhelytitkait.

T: Gratulálunk a jól sikerült rendezvényhez!
Á: Köszönöm, talán az erős reklámozás vagy a jó idő miatt, de a havas-jeges talaj ellenére közel kilencvenen futottak, ez több, mint duplája az előzőeknek. A hóviszonyok egyébként az utolsó pillanatban romlottak el az olvadás-fagyás hatására, hétfőn még alig volt jég.
T: Hogyan jött a fázisnyomatos verseny ötlete?
Á: Szükségből próbáltam erényt kovácsolni, ugyanis kiderült, hogy a térképeket raktározási gondok miatt bezúzták, csak nagy nehezen sikerült 35 térképet összeszedni. Előkerültek viszont a szekrényem mélyéről a fázisnyomatok, így magát kínálta az ötlet. Ezzel ugyanis a kis területű terepet mintegy megsokszoroztam, érdekes tájékozódási feladatot is ad, meg hát a térképcsere miatt kevesebb térkép szükséges.
T: Az azért mégis túlzásnak tűnik, hogy a kék pálya második pontja a jelkulcsra került!
Á: Kicsit tartottam ettől, féltem , hogy amikor a kék fázissal nekiindulnak a versenyzők, nehezen fognak eligazodni, de felesleges volt az aggodalom. Sokan nem nézték a pontmegnevezést sem, ők meglepődtek, hogy nincs ivókút, de alig volt, akinek nem tetszett ez ötlet. Az internetes válaszolók között akadt, aki várt is tőlem valami különlegeset, örülök hogy neki sem okoztam csalódást. Egyébként sokan észre sem vették a becsapást, szerintem olyan is lesz, aki csak ebből a cikkből tudja meg a trükköt.
T: A térképcserénél voltak fennakadások, mi okozta ezt?
Á: Elsősorban az, hogy a végleges létszámnak kevesebb, mint fele jelentkezett be előre, ezért nem készültünk ennyi futóra. Másrészt nem számoltam azzal, hogy néhányan azért hosszabban elböngésznek a fázisnyomatokkal. Különösen a zölddel volt gond, mert abból csak 7 példány maradt, hiába hagytam ki a női pályából, többször várni kellett a térképre. Itt szeretném megköszönni a sportszerű versenyzést mindenkinek, senki nem morgott a várakozás miatt, pedig ilyen időben ez különösen kellemetlen. Sajnos a pályánkénti időmérés sem sikerült, a végeredmények tájékoztató jelleggel fent vannak a web-en, aki kérte, annak bemondás alapján levontunk az idejéből a várakozásért, aki mérte a saját futóidejét, ott azt írtuk be. Három futónak egyáltalán nincs ideje, tőlük külön elnézést kérek és kívánságra visszaadom a nevezési díjat.
Végezetül sokan sajnos a rajtszámuk helyett a rajtidejüket mondták be a térképcserénél, elvitték más térképét, az övék pedig ott maradt. Szerencsére mindenkinek jutott térkép, ha fénymásolt is.
T: Sokan nem kapták meg a térképüket, a vezértérképet illetve a minden befutónak járó ajándékot (a változatosság kedvéért: térkép az Ábel Kft. munkáiból). Mit tegyenek?
Á: Akik e-mail-ben jelezték az igényüket, azoknak névreszólóan eltettem a térképeket. A Szpari kupán (és telefon, fax, email, postagalamb) fogadom még az igényeket és a versenyeken, ahogy tudom, kiosztom..
T: Aki valamilyen okból nem tudott részt venni, mire számíthat?
Á: Eddig nagyon pozitív volt a visszhang, ha lesz lehetőség, évente legalább egyszer rendezek hasonlót. Rengeteget tanultunk, legközelebb lesz rajtszám, mindenkinek külön térkép, talán még SI is.
T: Miért éppen a Tabán?
Á: Ezer szállal kötődök ehhez a zöld folthoz, sokszor gondolok H. M. kormányzóra, aki lebontatta az itteni girbegurba utcákat, mert zavarta a kilátását a Királyi Palotából, így jött létre a park.
A hatvanas években itt zajlottak a BEAC híres edzései reggelenként 6-kor (!!!) Garay Sanyi bácsi vezetésével, később Svarc (Fekete Jenő, jelenleg a BTFSz elnöke) hajszolt itt minket, amíg öt bajnoki aranyat nem nyertünk az ificsapattal. (Ebből az éjszakai egyéni különösen kedves emlékem, egyrészt mivel máig az egyetlen egyéni bajnokságom, másrészt bátyámmal itt állítottuk fel azt a - manapság, a kategóriák szaporodásával szinte megismételhetetlen - rekordot, hogy egy OB-n minden bajnoki cím egy családba került!)
1984-ben ez a térkép (amin a mostani volt az első verseny!) volt az egyik első önálló munkám. Megfelelő alaptérkép híján lejtőszögmérő segítségével rajzoltam meg a szintvonalakat, családi vállalkozásként: A munkában feleségem segített, újszülött lányunkat mózeskosárban letettük látótávolságban, a sétálók rémülten nézték, ahogy a kutyák szagolgatták (most érettségizik - nem a kutya!). Külön szerencse, hogy akkoriban a Kartográfiai Vállalatnál dolgozván, engem bíztak meg a térkép befejező munkálataival is, így végül nemcsak a nyomásnál, hanem még a vágásnál is személyesen jelen lehettem. Örülök, hogy végül sikerült rajta versenyt rendeznem, hiszen amiért készült, az iskolás gyerekek tájékozódni tanítása, Skerletz Iván nagyszerű ötletéből sajnos nem igazán valósult meg.
T: Köszönjük a beszélgetést és a versenyzők nevében a munkádat!
Á: Én pedig segítőimnek, Síkhegyi Gabinak és a Hegedüs család több ágának-bogának köszönöm a kitartást valamint az ötven éves Szparinak az öltözőt és a térképeket!

A Tájoló nevében kérdezett: -háb



Vissza a Tájoló 2003/2 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!