Sőtér János a Pamírban


Sorozatunkban ismert tájfutók nem tájfutással kapcsolatos sportteljesítményéről, vagy az élet más területén folytatott érdekes tevékenységéről számolunk be.
Elsőként Sőtér Jánost, az ismert térképhelyesbítőt, pályakitűzőt, országos bajnokot, az 1972-es VB bronzérmes magyar férfi váltójának tagját kerestük meg, és hegymászó múltjáról érdeklődtünk.

- Tájfutás és hegymászás, két természeti sport. Melyik volt előbb az életedben?
- Egyik sem! Túrázással kezdtem a hazai hegyekben, majd az iskolában a barlangászat felé fordult az érdeklődésem. Állandó belépési engedéllyel rendelkeztünk a budai barlangokba (Mátyás-hegyi, Szemlő-hegyi, Remete-hegyi, stb.). Iskolánk a Bláthy Technikum ezen barlangok közelében volt, így délutánjaink nagy részét, heti 3-4 alkalommal barlangjárással töltöttük.
A barlangászattal párhuzamosan kezdtük gyakorolni a sziklamászást a Budai-hegyek, a Pilis és a Bükk-hegység sziklamászó iskoláiban. A 60-as évek elején magashegységi sziklamászó tapasztalatokra csak a Magas-Tátrában lehetett szert tenni. Itt jöttem rá, hogy az elengedhetetlen és folyamatos (hétről-hétre) mászógyakorlatok mellett komoly fizikai felkészülésre is szükség van. Rendszeres, mindennapi futóedzésekbe kezdtem. Ez az edzésmód hegymászó körökben csak jóval később, a 70-es években vált gyakorlattá.
- Hogyan lettél tájfutó?
- Mint minden akkori szakosztályban a turisták, hegymászók, versenyzők együtt voltak. Tájfutóink rábeszéltek - ha már ilyen jól megy a futás, versenyezzél is. Így barátkoztam össze Skerletz Ivánnal, aki maga is hozzám hasonlóan kezdte (barlangászat-sziklamászás-tájfutás). Komoly lökést adott a tájfutás, rövidesen bekerültem a válogatottba (1966). 1967-ben minden addiginál erősebb felkészülésbe kezdtem, az volt a célom, hogy mielőbb felzárkózzak a nagyokhoz - Rezes, Kaponya, Gromek…. mögé (Schönviszky György, Balogh Tamás, Skerletz Iván), valamint, hogy helytálljak az első "Pamír expedicióban". Szombat, vasárnap sziklamászás, verseny, hétköznap rengeteg futás sok szinttel (decembertől júniusig kb. 4500 km-t teljesítettem). Később aktív versenyzőként közepes években futottam ennyit.
- Legjelentősebb hegymászó esemény életedben?
- A hatvanas évek lehetőségei a magyar hegymászók számára nagyon szűkösek voltak, Magas-Tátra, Déli-Kárpátok, nagy ritkán az Alpok. Kiemelkedő jelentőségűnek számított 7000-es magashegységbe eljutni. Az első alkalom volt a II. világháború után idegen hegymászók számára a Szovjetunió távoli hegységében, a Pamírban hegyet mászni. E lehetőség 1917 ötven éves évfordulója alkalmából adódott. Hatan - magyarok - először jutottunk el ebbe a távoli hegységbe. Nagyon készültünk, nagyon igyekeztünk, végül négyen, Tátrai Ruppert, Honfi Tivadar, Pick József és Kristóf Pali jutottak fel a Lenin-csúcsra (7134 m). Én sajnos 6800 méteren elkészültem erőmmel, pedig addig ugyancsak nem takarékoskodtam vele. Lábújjaim lefagytak…fél évvel később jöttek csak rendbe. A Pamír így is maradandó élmény maradt.
- Hogy maradt végül a tájfutás?
- 1967 után egyre több időt fordítottam a versenyzésre, a sziklamászó gyakorlatok, a hegymászás rovására. Mivel a sziklamászás rendszertelenné válásával a mászóbiztonságom csökkent - a földön maradtam.
- Megbántam-e a választást?
- A hegyek, az erdők, a természet szeretete töretlen. Az azóta is tartó tájfutó versenyzés, a térképjavítás 1967 óta…..VB térképek Magyarországon, Amerikában…, versenyrendezés maradandó élményt jelentenek.



Vissza a Tájoló 2003/2 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!