Hótájfutó OB a Kisfennsíkon


Eddig csak képeken láttam a Bükk havas lejtőit, mivel télen ritkán járok ezen a vidéken. De idén sikerült élőben is megcsodálnom milyen gyönyörű. Velem együtt ezt az élményt a 2004. évi Nappali OB teljes mezőnye átélhette. Nem az OB időpontjával volt gond, hanem az időjárás tréfált meg bennünket. Az extrém időjárás ellenére a rendezők és a versenyzők is kitettek magukért. Igazából annak örülök, hogy a versenyzők tudomásul vették a nehezebb körülményeket és ennek megfelelő volt a hozzáállásuk a versenyhez. A rendezők előtt pedig megemelem a kalapomat, nem cseréltem volna velük. Ilyen körülmények közt célt, rajtot építeni, felvezetni, bontani nem egyszerű dolog. Kisebb hibák azért becsúsztak, de ez inkább a hideg számlájára írható (megbolondultak a számítástechnikai eszközök).
Többekkel beszélgettünk a célban, hogy a versenyszabályzat igazából nem rendelkezik, hogy havas versenyeken mi a teendő. Véleményem szerint nincs is rá szükség, hogy szabályozzuk ezt a kérdést. Az ellenőrző bíró el tudja dönteni, hogy megrendezhető-e a verseny vagy nem. Nyáron is történt már, hogy a mezőny egyik felének a nyakába szakadt egy zápor. Különben is ezért van a versenyidőszak, hogy nagy valószínűséggel ilyen időjárási körülmények közt ne kelljen versenyt rendezni. Ezt azért írom ide, mert többen szeretnék, ha egész évben lehetne versenyezni. Jelenleg sítájtfutni (ha a hóviszonyok engedik) és buliversenyezni egész télen lehet (Luca Kupa és társai), de ezek nem tétversenyek. Kisebb a sérülés veszélye, és a nyomkövetés sem annyira problémás (az egyenlő feltételeket nem firtatjuk annyira, mint egy OB-n).
Többek szerint ezen a versenyen is gond volt az egyenlő feltételekkel, ez igaz is, hiszen a döntő elején rajtolóknak még nem volt lehetőségük a nyomolvasásra. Szerencsére előzőnapi selejtezők eredménye alapján fordított sorrendben indult a kategóriák nagy része, így a kitaposás általában a jobb versenyzőknek szinte egyformán kedvezett. Azért azt tudni kell, hogy ekkora mezőnybe a jó nyom megtalálására is oda kell figyelni. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy voltak a pályának bizonyos szakaszai, ahol több kategória versenyzői futóversenyeztek a kitaposáson.
Az időjárási körülményekről térjünk át a versenyre. A selejtező korai rajtja miatt többeknek már pénteken el kellett utazniuk Miskolcra. Mi vállaltuk a kockázatot és csak a selejtező reggelén indultunk. Ezt azért is megtehettük, mert a verseny honlapjáról minden lényeges információt megtudtunk és szerencsére nem rajtoltunk korán. Úgy érzem a miskolciak nem csak azért készítettek ilyen honlapot, mert Világranglista verseny volt az OB, hanem bennünket, hazaiakat is megtiszteltek vele. Hozzáteszem, hogy a cikkem írásakor nem csak az elektronikus eredmények olvashatóak, hanem a nyomtatott eredmények is a kezemben vannak. Mivel későn értünk a versenyre, így elég távol sikerült leparkolnunk, de ez nem zavart, mivel a rendezők következetesen másokat sem engedtek a célnál leparkolni.
A selejtező rajtjába buszszállítás volt, amit a forgalmas út és a rajttávolság is indokolt. Ezen a napon hideg, de gyönyörű őszi erdőben futhattunk. A pályákon általában az iránymenet és a domborzatolvasás dominált, útvonalválasztás nem volt, ráadásul én nem tudtam ráérezni a futhatóságra és a jelleghatárokra. A pályák gyorsak és technikásak voltak. Ezen a napon az Elit kategóriák pályáit meghurkolták a világranglista verseny miatt, szerintem jól sikerült, de többek meglátása szerint a hurkoknál összejöhetnek versenyzői csoportok és így nagyobb az együtt futás lehetősége. Ez a megoldás nemzetközileg elfogadott dolog. Többen panaszkodtak a 40-es kódszámú határkaró pontra, én az ösvényen végig futva fogtam, másik határkarót a közelben nem találtam (lehet hogy volt). Utólag nézve, aki nem az ösvényről fogta, annak meggyűlhetett a baja a ponttal, mivel az egyeszöldben kellet pontosan irányt tartani. A pálya végén egy gyönyörű tisztásos töbörbe futhattunk be, a Junior VB-ről már ismert eredményjelző mellett. Mivel nem a rendezők által szervezett szálláson aludtunk, ezért nem tudom, hogy volt-e lagzi vagy nem. De nagyon pozitív volt, hogy a rendezők csak az igénybevett szállást számolták fel. A szállásunk miatt nem is tudtuk a másnapi rajtidőnket, de lehet, hogy ez szerencse is volt. Többen panaszkodtak két rajtlistára és elcsúsztatott rajtoltatásra! Én csak a célban lévő rajtlistát láttam.
A döntő pályáiba már belefért egy kis útvonalválasztás is, de ez a nyomolvasás miatt nem volt számottevő. Vagyis öngyilkosságot követett el, aki letért a többek állttal kitaposott ösvényről. Nekem a térkép rajzolata kicsit erősnek tűnt és iránytartással is voltak problémáim, de valószínűleg én nem tudok pontosan irányba menni. A pályám lefutása után lehetőségem volt bekapcsolódni az elit küzdelmébe az átfutó pont és a technikai megoldások jóvoltából (ha ezek nem is működtek tökéletesen). Jó úton járunk a versenyek láthatóbbá tétele felé, de úgy éreztem nem sok embert érdekelt a dolog. Ezt a hideg és a büfében kapható forralt bor számlájára írom. Ami nagyon finom volt. A férfi Elitben Doma magabiztosan, a nőknél pedig az OB-ra nagyon készülő Makrai Évi nagy küzdelemben nyert. Az eredményhirdetés az eredményjelző tábla előtt ünnepélyes keretek közt zajlott. Véleményem szerint egy jól megrendezett OB-n vettünk részt.

Szöveg: Fagyi



Vissza a Tájoló 2003/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!