Mit sportoljon a gyermek?


A Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar (TF) Budapesti Honvéd Sport Egyesület Terhelésélettani Laboratórium HUMET KLINIKA szolgáltatásai

A sportágválasztásban segít az általunk bevezetett módszer, amellyel már az általános iskolába kerüléskor megkönnyíthetjük a család és az iskola dolgát: méréseinkkel támpontokat adunk, mit sportoljon a gyermek. Egyenkénti mérések végzését a Terhelésélettani laboratóriumban vállaljuk, osztályok és iskolák számára az oktatási intézményben is elvégezzük a fájdalom nélküli, egyenként 5 perces vizsgálatot. Egyedi adottságok ismeretében nagy biztonsággal ajánlhatók olyan sportágak, ahol a gyermek jól érzi magát, szívesen jár oda és sikert is hoz számára. Mindez erősítheti a tanulási készségeket, javíthatja a koncentráló képességet, növeli a gyermekek kitartását. Méréseink a 7-től 18 éves korig ajánlhatók.
Alapvető egészségmegőrző-életmódprogramot ajánlunk, amelynek célja, hogy a sporttantropometriai és terheléses vizsgálatok alapján sikerélményt biztosító sporttevékenységet és életmódot ajánljunk. Már több budapesti kerület támogat hosszútávú egészségmegőrző programot, amely hosszú távra megalapozottan lehet prognosztizálni a gyermekek fejlődésének irányát. A vizsgálatok érvényességét a felméréseket végző Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar (TF) Budapesti Honvéd Sport Egyesület Terhelésélettani Laboratórium HUMET KLINIKA és a gyermekekről és felnőttekről ezt megelőzően kapott több tízezres adatbázisa biztosítja. A felmérések így nem kísérleti jellegűek. A korrekt tanácsadásra a sikerélményt biztosító sportágválasztásra, továbbtanulásra, életmódra, vagy a szükséges orvosi beavatkozásokra csak ilyen feltételek mellett lehet vállalkozni.
Testalkat megállapítása: A piknikus testalkatra a puha kerekded formák, az elhízásra való hajlamosság, a fokozott zsírraktározó képesség a jellemző. Az atlétikus alkatúakat a kemény, markáns kontúrok, erős izomzat, kötött izületek, feszes vastag bőr jellemzi. A nyúlánk típusúakat a relatív soványság, a lineáris vékony alkat jellemzi. Mindezt elsősorban genetikus adottságok határozzák meg. A hízásra való hajlam - az eddigi több tízezres vizsgálat alapján a fiúknál 5-8 százalék, a lányoknál a minta 3-5 százalékát teszi ki. Így felnőttkori elhízás nem elsősorban genetikai okokra vezethető vissza. A várható testmagasság becsülhető, ez a sportág, vagy a sportágon belüli szerepkör kiválasztásában nyújt segítséget.
Testösszetétel jellemzése: A testösszetétel a Drinkwater és Ross (1980) által javasolt módszerrel elkülöníthető a mért testtömegben az izom, a csont, a zsír és a belső szervek tömegének mennyisége abszolút értékben (kg), továbbá meghatározható az egyes testösszetevők testtömeghez viszonyított relatív aránya (%) is. A relatív izom- és zsírtömeg, a nem, az életkor, valamint a testalkat ismeretében kilogrammban határozhatja meg az egyén kívánatos testtömegét. A testalkat és a becsült csonttömeg alapján jellemezhető az egyén erősíthetősége, illetve az erősítés "gazdaságossága". A túlzott izomtömeg az állóképesség és a gyorsaság rovására megy. Az optimálistól eltérő zsírtömeg a teljesítményt és a várható élettartamot csökkenti. A hízásra való hajlam előre jelezhető, illetve kóros soványság elkerülhetővé válik vizsgálataink segítségével. Testösszetételt a genetikus adottságok, életmód, edzés, étkezési szokások határozzák meg. Az egészség megőrzésére, az életminőség javítására ez ad lehetőséget.
Spiroergometriás vizsgálatok futószalagon: Megállapíthatjuk a maximális ventillációt, ami a testméretektől, nemtől, az életkortól és csak utolsósorban az edzettségtől függ. Ezzel elsősorban az elvárható értékeket ellenőrizzük. A maximális szívfrekvencia ellenőrzése pedig az életkorra jellemzőt kell, hogy mutasson: A testsúlykilogrammra eső oxigénfelvétel ml-ben, pedig az állóképességet, a terhelhetőséget legjobban kifejező szám. A zsírégető mozgás intenzitástartománya kijelölhető. Javasoljuk még a kövér gyermekeknél szív-ultrahangos vizsgálatot is.
Adatszolgáltatás, értékelés: Minden gyermek egyénre szóló értékelést, magyarázatot és életmód-tanácsot kap. Az adatokat számítógépen tartjuk nyilván, az adatvédelmi követelmények betartásával.

Elérhetőségeink: 1134 Budapest, Dózsa Gy. út 53. T: 320-24-83, Fax: 450-11-89
Dr. Petrekanits Máté laboratórium vezető



Vissza a Tájoló 2003/10 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!