Beszámoló a Sportident rendszer 2002. évi működéséről


Bevezetés
A Sportident rendszer harmadik évét zárta. A rendszer bevezetésének idején a tervek a beszerzéshez felvett kölcsönök ötéves visszafizetési futamidejével számoltak. A számítottnál gyorsabb elterjedés és gyakoribb alkalmazás következtében lehetővé vált a kölcsönök három év alatti visszafizetése. Ez egyben azt is jelenti, hogy 2003. elejétől a rendszer átmegy az MTFSz tulajdonába és kezelésbe. Ennek részleteit és feltételeit az MTFSz elnöksége fogja kidolgozni és jóváhagyni.
A fentiek következtében 2002. december 31.-ével a Sportident Szponzori Tanács megszűnik. Ez a tény alkalom arra, hogy a rendszer bevezetését kölcsönnel, illetve támogatással lehetővé tévő sporttársainknak és szervezeteinknek a sportág nevében ismételten köszönetet mondjunk.
A kölcsönadók a következők voltak (szervezetek esetén a kölcsönajánlatot közvetítő személy neve után zárójelben szerepel a kölcsönadó klub, szövetség): Bogdanovics András, Bogdány Miklós (TTE), Bognár Ildikó, Bokodi Blanka, Boros Zoltán, Cseh Balázs, Cserna András, Csongrádi Jenő, Erdélyi Tibor, Fekete Gyula, Friedrich Vilmos, Gyulai Péter, Gyulai Tamás, Gyulai Zoltán, Halla Ernő (ARAK), Harkányi Ádám, Harkányi Máté, Harkányi Nándor, Hegedüs András, Hegedüs Kata, Hegedüs Márton, Hídvégi Nóra, Jankó Tamás, Jankó Dániel, Jelinek István, Jenővári Gabriella, Kármán Katalin, Kéri Gerzson, Kiss Endre, Laki Balázs, Lux Iván, Makrainé Tóth Rita, Máthé István, Mets Miklós (OSC), Moór Sándor (THS), Nemesházi László, Riczel Zsuzsa (PSE), Székely Zsuzsanna, Szokol Lajos (SZV), Takács István, Varga Sándor, Vass László (BTFSz), Vass Tibor (VHS), Vincze István.
Jelentős mértékű, vissza nem térítendő hozzájárulást adott Nógrádi Csaba (Penograin Rt) és az Ifjúsági és Sportminisztérium, míg a rendszer üzemeltetésének segítésére az ICON Kft egy nagyteljesítményű notebook gépet ajánlott fel, míg a Gerevich Alapítványtól egy nyomtatót kaptunk. A zökkenőmentes üzemeltetéshez és a csúcsidőszakok áthidalásához önzetlen segítséget kaptunk az AES GmbH-tól (a Sportident fejlesztőitől).

1. A rendszer 2002. évi használatáról
A rendszer harmadik évében kihasználtsága még mindig képes volt növekedni. A 2000. év 44 versenynapja és a 2001. évi 60 versenynap után 2002.-ben 66 versenynapon szerepelt (az egy napon rendezett több versenyt külön nem számítva). A versenynaptárban szereplő rangsoroló versenyek túlnyomó többsége már a rendszerrel zajlott, pusztán a hajdú-bihari és szabolcs-szatmári versenyekre (feltehetőleg a nagy távolság miatt), valamint a Veszprém kupára nem jutott el.
A hagyományos szakági versenyek mellett a rendszer szerepelt a szlovák-magyar sítájfutó bajnokságon és a lövészettel egybekötött Solathlon váltón is.
Az egy időben rendezett Európa-bajnokság és Balaton Nagydíj mindegyikén a Sportident üzemelt, ezt a gyártók által kölcsönadott kiegészítő felszerelésekkel lehetett megoldani.
A kisverseny-csomag használata még nem széleskörű, szerepelt két éjszakai versenyen, egy klub-házibajnokságon és egy túraversenyen. Szponzori ajánlat volt a szerdai budapesti edzőversenyek edzéscsomaggal történő rendezésének finanszírozására, azonban a rendezők nem vállalták a rendszer alkalmazásából adódó kényelmetlenségeket.
Kisebb fennakadások, apróbb hibák idén is előfordultak, ennek ellenére összességében ismételten megállapítható, hogy a rendszer úgy működött, ahogyan egy bejáratott, kiforrott alkalmazásnak működnie kell. A saját dugókák száma 1250 fölé nőtt ennek ellenére még jelentős a kölcsönzések száma is.
A tavalyi következtetést megerősítve kijelenthető, hogy az SI egyértelműen csatát nyert a magyar tájfutásban és ma már a tájfutó társadalom elvárja ezt a kényelmi szolgáltatást.

2. A rendszer üzemeltetése
Az üzemeltetést 2002-ben is többnyire a Hungária99 Bt csapata (vezetője Riczel Zsuzsanna) végezte, és továbbra is ugyanők vállalták a rendszer beszerzésével, vámkezelésével, pénzügyi bonyolításával és nyilvántartásával összefüggő feladatokat. Örvendetes ugyanakkor, hogy egyre több klub és szervezet saját üzemeltető csapattal is képes volt magas színvonalú szolgáltatásra.

Az év során összesen 5 ellenőrződoboz tűnt el, ez továbbra sem éri el az általunk valószínűsített mértéket. Megfontolandó az a javaslat, amelyik szerint be kellene vezetni a biztosítás-jellegű bérlési lehetőséget, amely valamelyest megnövelt bérleti díj (és bizonyos biztonsági feltételek) mellett mentesíti a bérbevevőt a dobozokra vonatkozó felelősségvállalás alól. A rögzítő mechanika valódi védelmet nyújt a lopás ellen, ennek ellenére több rendező kényelmi okokból nem használta a mechanikákat, ami jelentősen megnövelte a kockázatot.

3. Fejlesztések és fejlemények az év során
A 2002. év során is továbbfejlesztettük a rendszert. A beszerzések a Szponzori Tanács és az elnökség által jóváhagyott terv szerint történtek, az alábbiak ezekből a legfontosabbakat tartalmazzák.
Beszereztünk egy-egy új nyomtatót és notebook gépet, 30 ellenőrző-dobozt és 200 dugókát, megvásároltuk a szpíker-felszereléshez tartozó eszközöket.
Miháczi Zoltán továbbra is gondozza az SI rendszer hazai internetes honlapját. Ezen, a különféle tájékoztatók mellett megtalálható a SPORTident rendszerrel rendezett összes hazai verseny teljes részidős eredménylistája. A honlap élvezhetőségét még tovább növelték a Kovács Balázs által üzembe állított grafikus animációs, illetve megjelenítő rendszerek.
Az SI Szponzori Tanácsnak ebben az évben nem volt eldöntenivalója, ez is arra mutat, hogy a rendszer szabályos működési pályára állt.

4. A pénzügyi helyzet
A végleges pénzügyi adatok csak 2003. elején állnak majd rendelkezésre, az alábbi számok inkább csak nagyságrendi tájékoztatást adnak.
A 2002. évben a kiadások teljes értéke 2,5 MFt, a bevételeké 5,3 MFt volt, a pénzügyi eredmény 2,8 MFt.
A három év alatt összesen mintegy 7,1 MFt bevétel halmozódott fel, amelyet a kölcsönök utolsó részletének 2,1 MFt-os tétele terhel. Megállapítható tehát, hogy az SI rendszer hároméves működése során, amellett, hogy beruházási és működési költségeit megteremtette, további, mintegy ötmillió forint bevételhez juttatta a Szövetséget.

5. Végezetül
Az SI rendszer bevezetése ékesen szóló példája annak, hogy összefogással milyen jelentős pozitív változások válnak lehetővé viszonylag rövid idő alatt. A Szponzori Tanács tagjai nem tettek mást, mint anyagi eszközeiket és kollektív bölcsességüket a tájfutó sport szolgálatába állítva, minden feltűnés nélkül forradalmi változást hoztak a sportág életébe. Ez a változás nem csak egy új, korszerű és kényelmes technikai eszköz bevezetését jelenti, hanem egy olyan pénzügyi konstrukcióé is, amely jelentősen hozzájárul a sportág további fejlődésének anyagi hátteréhez is.
Egyszerűen arról van szó, hogy a színvonalasabb szolgáltatásért a versenyzők hajlandók magasabb árat fizetni. Ez a többlet (egy ideig még akár nevezhető extraprofitnak is) azonban nem magánzsebekbe került, hanem a kölcsönadók nagyvonalúságának köszönhetően a Szövetség anyagi erőit növeli. A konstrukció következő lépése az, hogy az SI rendszerből származó bevételeket közvetlenül a sportág fejlődésének elősegítésére fordítsuk. Az MTFSz elnöksége dolgozik ennek a koncepciónak a megvalósításán.

Budapest, 2002. december 7.
Lux Iván
Ezt a beszámolót, közérdekű volta miatt mindkét szaklapunk közli.


Utóirat az Elnökség 2002. december 9-i ülése nyomán

Az MTFSz Elnöksége a beszámolót elfogadta és határozatban mondott köszönetet a rendszer bevezetését lehetővé tévő kölcsönadóknak, adományozóknak, támogatóknak és mindazoknak, akik az SI rendszer sikeres bevezetésében és működtetésében közreműködtek.
Az Elnökség döntést hozott arról is, hogy a továbbiakban az SI rendszer működtetéséből származó bevételeket tudatosan és koncentráltan az alábbi három célra fordítja:
1) A (tág értelemben vett) versenyzői létszám növelése.
2) A szövetségi rendezésű versenyek szakmai és technikai színvonalának emelése.
3) Magának az SI-rendszernek a karbantartása és fejlesztése.

A fenti célok gyakorlati megvalósítása érdekében az Elnökség egy szakbizottság létrehozásáról is döntött (a neve SI-bizottság), amelynek feladatait az alábbiak szerint fogalmazta meg:

Az SI-bizottság
a) a fenti három cél megvalósításáért dolgozik,
b) felelős az elkülönített források célszerű és lehetőség szerinti optimális felhasználásáért,
c) felhatalmazást kap arra, hogy
dolgozzon ki és bocsásson elnökségi döntésre középtávú tervet és javaslatokat a célok érdekében teendő lépésekre,
évente tegyen javaslatot az elnökségnek e lépések végrehajtása céljából az SI-rendszer bevételeinek felhasználására,
évente tegyen javaslatot az elnökségnek az SI-rendszer következő évi alkalmazási és üzemeltetési feltételeire,
keresse azokat a lehetőségeket és módszereket, amelyekkel a fenti célok megvalósíthatóak, az ezekre a célokra fordítható erőforrások növelhetőek,
hozzon döntést a rendszer konkrét alkalmazásával, üzemeltetésével, karbantartásával és fejlesztésével összefüggő kérdésekben,
gondoskodjék a vonatkozó elnökségi döntések érvényesítéséről és az azokból következő feladatok végrehajtásáról.





Vissza a Tájoló 2003/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!