Norvég szemmel


Az Európa-bajnokságra készülő norvég válogatott kora tavasszal egy hetet edzőtáborozott Magyarországon. Gánton lefutották a 2001 évi Őszi Spartacus kupa első napi pályáit, ahol öten kerültek győztes időn belül. Edzettek az Öreg Kotló-hegyen és a Várpalota környéki lőtereken. Tapasztalataikat rendkívül alaposan és részletesen elemezve írták le beleértve olyan epizódot is, amit az angol nyelvű O-Sport-ból Sárecz Lajos tolmácsolásában "Egy legendás hiba" címen a TÁJFUTÁS 2002./3. száma is leközölt. Kérdéseinkre ittlétükkor udvariasan válaszolgattak, dicsérően nyilatkoztak, de vajon hogy látták térképeinket, a terepeket és a pályákat?
Horváti Kinga volt szíves Bjornar Valstad, a 2002 évi Világ Kupa győztes norvég válogatott beszámolóját lefordítani, amiből érdemes néhány kritikus, a hazaitól eltérő szemléletű észrevételt megismerni:

"Külföldön mindig a helyi pályakitűzők pályáin futunk, így meg lehet ismerni, hogy tűznek ki pontokat, átmeneteket. Gánt nagyszerű terep, 71 percet futottam 12,7 km-en, csak egyszer hibáztam, amikor a zöldben elvesztettem az irányt. Több pontnál több útvonal választási lehetőség is kínálkozott. Ilyen hosszú átmenetes, szintes pályán nem elég csak egy átmenetre figyelni. Gondoljunk az egész versenyre! Nem érdemes 15 másodpercet nyerni egy átmeneten, ha utána már nehéz a következőt megfutni. Különösen hosszú távon fontos ez a taktikai átgondolás.
Az Öreg Kotló-hegy igen szintes, de sokat nyújtó terep. Itt nem volt aljnövényzet, a füvet lelegelték(?), nagyszerűen lehetett futni. Holger futott a leggyorsabban 35 perc 5,7 km-en. A gerincek több irányba ágaznak, érdekes terepet alkotva. Az útvonalválasztás fontos! A pálya nagy része egyszerűnek tűnt, mégis a végén, egy hatalmas nyílt tetőn egy futó elkavart, rossz gerincen futott le és nehezen korrigált. Ez 2 perc veszteséget jelentett. Pont olyankor, amikor az átmenet egyszerűnek tűnik, előadódhat, hogy az ember nem koncentrál eléggé, ilyenkor egy kis hiba is végzetes.
A szovjet katonai gyakorlótéren, tömegrajtból Tore nyert 29 perccel 7,2 km-en. A teljesen nyílt terepen kevés volt a részlet. A sárga nagyon jól futható. A pontos irányfutás igen fontos. A térképen lévő részletek picik és nehezen felismerhetők. A zöld alacsony bozót. A sötét zöldet meg se próbáld átfutni.
Térképolvasásnál leginkább a domborzatrajzot figyeltük, mert ez évszaktól független. A térképek nagy része látszólag igen részletes. A fekete és barna finomságok miatt azt várjuk, hogy a terep izgalmas legyen: tele kőtömbökkel, szakadásokkal (sziklafal, sziklalépcső), gödrökkel. Mivel a terepek általában nem igazán részlet gazdagok, itt az a szokás, hogy a helyesbítők igyekeznek "mindent" rárajzolni a térképre. A sziklalépcső olyan jelentéktelen méretű, mint egy "fekvő rendőr", amelyet jól álcázhat az ellenőrző pont bójája. A térképre feltett kőtömböt esetleg zsebre is teheted, vagy átköltöztetheted egy másik helyre. Ebből következően kevés az esély arra, hogy ezeket a "részleteket" használni lehessen a tájékozódásban. Ugyanis nagyon nehéz ezeket a tereptárgyakat megkülönböztetni egymástól vagy egyáltalán felismerni. Egy jó szabály, hogy "a feketét értelmezni annyit tesz mint sötétben tapogatózni." Tehát ha a térképen van valami fekete, akkor valami követ, kavicsot keress vagy apró kőzúzalékos területre számíthatsz és biztos lehetsz abban, hogy a javító ezt szándékozta ábrázolni. Más szóval: ne gondolkozz sokat a jel pontos jelentésén vagy a szikla nagyságán.
Leginkább a domborzatban lehet megbízni. A terepvonalak tisztán láthatók és nagyon jól lehet szerintük tájékozódni. A szintvonalrajz jól használható. Ahol a talaj tiszta és kemény, ott rendkívül élvezetes a domborzatot olvasva futni. Így olyan érzés a futás, mintha a három dimenzióban repülve navigálnál. Ez nagyon klassz!
Fontos kitapasztalni, hogy a meredek hegyoldalak, gerincek, völgyek között hol a legérdemesebb futni, melyik a leggyorsabb útvonal.
Szabálynak tekinthetjük, hogy a keskeny völgyekben, metsződésekben nehéz gyorsan futni, meredekek, az aljukon sok a lehullott levél, a keresztbe dőlt fa. A szélesebb völgyek általában jól futhatók.
A gerinceken, dombtetőkön a szél elhordja a leveleket, ezért a sima talajon kitűnően lehet futni. Az állatok is gyakran vernek gerincekre vezető, kis ösvényekhez hasonlító csapásokat, amelyek még könnyebbé teszik a futást.
A vadcsapásoknak itt is ugyanolyan fontos szerepük van az átmenetekben, mint a norvég terepeken. Meredek oldalakban futva sok időt nyerhetsz, ha sikerül rátalálni és követni ezeket az alig feltűnő állati nyomokat a terepen. Ezek a lábnyom szélességű csapások parányi teraszként kígyóznak végig a hegy- és völgyoldalakban.
Az útvonalválasztások általában nem szolgáltak meglepetésekkel. A különböző útvonalaknál is csak minimális idő különbségek adódtak, kivéve a különösen nagy kerülőutakat. A térképek jók és nagyjából egyértelműen kiolvasható a jó útvonal, ritkán lepődtünk meg.
Nagyon fontos sokat futni ilyen terepeken, hogy az ember bízzon magában. Akinek új ez a terep, annak nem olyan egyszerű itt a versenyzés."

Nekünk még nehezebb a versenyzés Skandináviában, úgy hogy ők csak ne nagyon panaszkodjanak! Ami pedig a magyar tájfutó térképek értékelését illeti, érdemes megemlíteni még további két, vissza-visszatérő, kritikus skandináv észrevételt.
A kis zöld kör hazai használata ezek egyike a "jellegzetes fa" jelölésére. Különösen az utóbbi években lett sok jellegzetes fa a hazai erdőkben olyannyira, hogy a jelek esetenként már összeérnek, kis zöld 8-asokat és lóheréket alkotva fedik mozgalmas mintázattal a fehér erdőket. A zöld árnyalatú felületeken pedig kis köralakú kivágat közepén trónolnak, nehogy beleolvadjanak az azonos színű háttérbe.
A jel az IOF szerint "special vegetation feature" vagyis különleges növényzeti objektum. A skandinávok szerint a fa az erdőben általában nem egy különleges dolog. Inkább csak a réten, ezért egyes esetekben ott alkalmazzák. A sümegi Európa-bajnokság finn ellenőrző bírója is megpróbálta megfúrni a kis zöld kört (pontosabban annak túlzó használatát), de beletörött a bicskája.
A rókalyukak jelölését sem igazán értékelik az északiak. Az IOF Térkép Bizottságának egy budapesti összejövetele alkalmával talán éppen ezért vittük ki a neves társaságot a Vadaskertbe, hogy bemutassuk az objektumot. Szép, hatalmas rókavár volt, mégis fitymálva nézegették. Aztán az egyik megszólalt: "Egy igazi rókavárnak hét kijárata van, ennek pedig csak három vagy négy!" Vadul keresni kezdtük a többit, míg a bokrok alatt meg nem találtuk mindet. Akkor rendben, de hogy jelöljük a térképen? "Legjobb lenne hét fehér ponttal jelölni" válaszolták.
Persze, mi magunknak csináljuk a térképeket és nem nekik, de azért érdemes kicsit rájuk is figyelni. A 2002-es Kotló-hegy térképről eltűnt a jellegzetes fák fele és kb. 25%-al kevesebb "fekete" jelzi a sziklákat, mint három évvel ezelőtt. A barna x-ek is megritkultak, különösen ott, ahol a szintvonalrajz olvasását zavarták, vagy ahol nem sikerült eldönteni melyiket is jelöljük a hét kijárat közül...

/bozán/



Vissza a Tájoló 2003/01 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!