Röviden a lábakról


Komolyan és kevésbé komolyan valószínűleg örökké vitatkozni fognak a tájékozódási futók arról, hogy mire van szükség egy győzelemhez, vagy legalább is egy-egy eredményes szerepléshez. Ebben a vitában nem kétséges, hogy jelentős helyet foglal el a "testrészek vetélkedése", ezen belül is a lábak szerepe. Az eredményes szerepléshez vezető tényezők rangsorolása természetesen nagyon függ az egyéni adottságoktól. Az is fontos, hogy az emberi szervezet egy megbonthatatlan egységben működő rendszer, érdemes azonban időnként külön figyelmet fordítani lábainkra. A rossz edzés, a felkészültséget meghaladó terhelés problémákat okozhat.
A gondokat az esetek döntő többségében fájdalom jelzi. A fájdalom mindig veszélyre figyelmeztet, amelyre reagálni kell. A test nyolc, teherviselő izületből épül fel. Ezek a boka, térd, csípő és váll, amelyek párokban, a test két oldalán helyezkednek el. Ha nem dolgoznak harmonikusan együtt, számos probléma lép fel, és ezt is fájdalom jelzi. Nagyon gyakori, ha fáj a lábunk azonnal valami segédeszközzel próbálkozunk. Jönnek a különböző fájdalomcsillapítók, rögzítők, szorítók, betétek. Célszerűbb azonban az első jelzésekre a helyes működést visszaállító gyakorlatokkal reagálni és ezek eredménytelensége esetén szakorvoshoz fordulni.

A talp
Lábunk a haránt és hosszirányú boltozatra épülő talppal érintkezik a talajjal. A boltozatok veszik fel a test teljes súlyát és egyensúlyozzák is a testet a rendkívül dinamikusan változó terepviszonyok és bonyolult mozgásformák között. A lábat érő dinamikus igénybevételeket a boltozat veszi fel és lökéskiegyenlítőként működik. E mechanikai funkció mellett jelzéseket továbbít a központi idegrendszerhez. Innen parancsok érkeznek az alsó lábszár izmaihoz, a következő lépés előkészítéséhez, az egyensúly megtartásához. A lesüllyedt boltozatú láb összenyomódott izmai nem képesek a bonyolult funkciók végrehajtására.

A boka
A sportsérülések mintegy 20 százalékát a bokasérülések teszik ki, szerencsére ezeknek csak kis része törés. Bokasérülés esetén mindenesetre az első teendő meggyőződni arról, hogy nem törésről van-e szó. A törés minden esetben gyors orvosi beavatkozást igényel. Ha rándulásról, ficamról van szó, a sérült bokát hideg vízzel kell borogatni. A borogatást a lehető legrövidebb időn belül meg kell kezdeni és legjobb a láb hideg vízbe mártásával végezni. Tartsuk a lábat a hideg vízben addig, amíg csak bírjuk, majd egy-két percre vegyük ki és ismét tegyük vissza úgy, hogy összesen 10-12 perc legyen az áztatás. A gyors beavatkozás akár teljes egészében megelőzheti a boka duzzadását.

A lábikra
A lábikra öt egyszerű, erős izomból áll. Kettő felszíni, három mély hajlító. Ha azt tapasztaljuk, hogy visszatérően görcsöl a lábikránk, majdnem biztos, hogy olyan igénybevételt erőltetünk, amelyhez az izmok nincsenek hozzászokva. Hasonló tüneteket okoz azonban a kiszáradás is. Először tehát gondoljuk végig folyadékfogyasztásunkat és leadásunkat, és ha kell, igyunk (lehetőleg) vizet. Ezután óvatosan nyomkodjuk és dörzsöljük a begörcsölt területet, a lábfejünket pedig lassan hajlítsuk a térd irányába. A panasz hamar elmúlik.

A térd
A nagyon eltérő sebességgel mozgó boka és csípő között a térd teremt kapcsolatot. Régi tapasztalat, hogy nagyon ritkán jelentkeznek térdpanaszok, ha a két testfél szimmetrikus és a térd egy tengelyben van a csípővel és a bokával. Erre az egytengelyűségre tudatosan is ügyelni kell mozgásunk csiszolásánál.

Gyakorlatok a lábak állapotának javítására

1. A lábfej gyakorlatai
Természetesen minden tájfutó lábai számára igen fontos a jó cipő. A gondok nagy része abból származik, hogy nem azokra a lábrészekre terhelődik a testsúly, amelyek azt anatómiai funkcióiknak megfelelően elbírnának. A csontok és a cipő közé szorult nem teherbíró szövetrészek gyorsan károsodnak. A fokozott terhelésnek kitett lábfejet még jó cipők használata esetén is edzeni, tornásztatni kell.
Akár naponta, két-három perces "hulladékidőkben" végezzük el a következő gyakorlatsort. Álljunk lábujjhegyen, utána sarkunkon. Járjunk ezután a láb külső részén, majd mozgassuk lábujjainkat föl-le, jobbra és balra. A gyakorlatsort kétszer ismételjük.

A lábfej gyakorlatainál szólunk az Achilles ín nyújtásáról, amelynek a fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni és a legjobb már a bemelegítés során is végezni. Csak emlékeztetőül: keressünk egy lépcsőfokot (stabil követ, tereplépcsőt) amire féltalppal felállunk. Lassan lábujjhegyre emelkedünk, 5-6 másodpercig megtartjuk a helyzetet, majd lassan leereszkedünk, ameddig csak bírunk, és az alsó helyzetet is megtartjuk 8-10 légzésen keresztül. A gyakorlatot négyszer-ötször ismételjük.

2. A boka, térd és csípőizület mozgékonyságának növelése
Feküdjünk hanyatt, karjaink legyenek oldalsó középtartásban. Húzzuk térdeinket a mellkasunkhoz, közben feszítsük le lábfejünket. A lábfej feszítését megtartva emeljük zárt lábunkat lassan függőleges helyzetbe és tartsuk meg ezt a helyzetet 10-15 másodpercig, majd térjünk vissza kiindulási helyzetbe. A gyakorlatot tízszer ismételjük. Szenioroknak sem megerőltető, de nagyon hasznos!

3. A lábikra erősítése
Kapaszkodjunk meg mindkét kezünkkel stabil helyen, vállmagasságban. Térdhajlítással emeljük fel egyik lábunkat és érintsük lábfejünket a talajon lévő láb vádlijához. A talajon lévő nyújtott láb sarkát emeljük fel lassan (álljunk lábujjhegyre), majd szintén lassan ereszkedjünk vissza. Tízszer ismételjük, majd végezzük el a másik lábunkkal is. Két-három sorozat ajánlott. A lábak váltása közben lazítsunk.

4. A csípő, a comb és a térdek gyakorlata
Feküdjünk hanyatt, behajlított térdeinket húzzuk a mellkas irányába, és két kezünkkel fogjuk meg sarkainkat belülről. Húzzuk a sarkakat a vállak irányába, és lassan távolítsuk a térdeket (bonyolultnak tűnhet, de ez a tartás ismert "békalábak" néven is). Kezünkkel húzzuk a lábakat azok nyújtása mellett minél szélesebb terpeszbe, majd lassan engedjük vissza kiindulási helyzetbe. Ötször-hatszor ismételjünk. Szenioroknak nehezebben fog menni, de érdemes egy kicsit (nem sokat!) erőlködni.

5. A négyfejű combizom nyújtása
Támaszkodjunk meg egyik kezünkkel (bordásfalon, szék karfáján, fán), és emeljük fel ellentétes térdünket csípőmagasságba. Nyújtsuk ki lassan a lábunkat egészen addig, hogy párhuzamos legyen a talajjal, majd engedjük vissza. Ügyeljünk az ütemes, lassú végrehajtásra, ne "rúgjunk" a levegőbe! Tíz ismétlés után lazítsunk, majd végezzük el a gyakorlatot másik lábunkkal is. 3-4 sorozat ajánlott.

6. Az elülső combizom nyújtása
Üljünk nagy terpeszbe, egyik lábunkat térdben hajlítsuk magunk mellé (közismert elnevezéssel üljünk "gátülésbe"). Törzsünket döntsük hátra, támaszkodjunk hátratett könyökünkre. Behajlított lábunk térde fel akar emelkedni, ezt igyekezzünk a talaj közelében tartani. A helyzetet tartsuk ki 10-15 másodpercig, majd térjünk vissza a kiinduló helyzetbe. Ismételjünk tízszer, majd lábcserével végezzük el újra a gyakorlatot. 2-3 sorozat ajánlott.

7. A comb belső izmainak erősítése
Feküdjünk hason, kezünket tegyük az arcunk alá. Nyújtott lábunkat emeljük addig, amíg a combunk fel nem emelkedik a talajról. Ezután térdünket behajlítva közelítsük talpunkat a fejünk irányába, majd térjünk vissza a kiindulási helyzetbe. Tízszer ismételjünk, majd végezzük el a gyakorlatot a másik lábunkkal is. 3-4 sorozat ajánlott.

8. Visszértágulatok megelőzése
A legegyszerűbb gyakorlat a hanyattfekvésben végzett biciklizés. Húsz köröző mozgást célszerű folyamatosan végezni úgy, hogy közben kezünkkel alátámasztjuk derekunkat. Három ismétlés ajánlott.
Egy másik hatékony és könnyen végrehajtható gyakorlat is hanyattfekvésből indul, karjaink rézsutos tartásban fekszenek. Zárt térdünket felhúzzuk úgy, hogy talpunk a földön maradjon, majd felemeljük lábunkat addig, amíg lábszárunk párhuzamos lesz a talajjal. Ebből a helyzetből folyamatosan függőleges tartásba emeljük lábunkat, majd "visszafelé" csinálva a mozdulatokat visszatérünk kiindulási helyzetbe. Tízszer ismételjünk, 2-3 sorozat ajánlott.

Ne feledkezzünk meg a bemelegítés fontosságáról, valamint arról sem, hogy levezető mozgásokkal segíthetjük elő izmaink fokozatos nyugalmi állapotba kerülését.

Hajdu Ani



Vissza a Tájoló 2002/9 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!