Egyesületi Váltóbajnokság 2002.

Azt mondják, ha két angol összejön, a harmadik mondatot már az időjárásról váltják. Amit ezen a vasárnapon produkált az időjárás (vagy inkább az időjósok), az itthon is megér egy-két mondatot! Merthogy még reggel, a versenyre utazva, az autóban is azt hallhattuk az előrejelzésekben, hogy verőfényes, szép napunk lesz. Ezzel egyidejűleg a Vértes fölött megnyíltak az ég csatornái (Azt még értem, hogy a front nem jár schaffhauseni óra módjára, de hát ott az ablak, azon csak ki lehetett volna nézni…) Délre aztán az idő jobbra fordult - de ez sovány vigasz a bőrig ázott első-második futóknak.
A verseny lebonyolítását az időjárás szerencsére nem zavarta meg, minden pontosan, zökkenőmentesen zajlott. A rendezők majdnem láthatatlanul, a háttérben nagyszerű munkát végeztek. (Így pl. a kihelyezett és reggelre elveszett állványokat sikerült még időben pótolni, a rajt emiatt nem késett.) A versenyközpont - a korábbi úttörőtábor tisztása - viszonylag szűk területébe ügyesen bevonták a szomszédos, jól átlátható erdőrészeket is, ide helyezve az átfutó- és a befutópontot. Így még a tisztás szélén parkoló autók sem voltak zavaróan útban.
Az igazsághoz persze az is hozzátartozik, hogy a (talán) legizgalmasabb bajnokságunkon elszomorítóan kevesen voltunk. Az eredménylista adatai szerint 17 férfi és 12 női csapat 140 ifjúsági és felnőtt versenyzője indult összesen, 12 illetve 8 egyesület színeiben. Sajnos úgy tűnik, alig van néhány egyesület az országban, ahol szisztematikus utánpótlás nevelés folyik fiatal (gyermek)kortól. Külön elismerés jár ezért azoknak az egyesületeknek, amelyek két (az SZV és a PVS esetében három!) csapatot tudtak kiállítani. A résztvevők statisztikáját jelentősen javították a szeniorok, akik 28 férfi és 9 női csapatban összesen 135-en álltak rajthoz.
A Csóka-hegy északi oldalán - amely engem kevésbé az egyéb vértesi terepekre, mint inkább a Mátra északi lejtőire emlékeztetett - minden adott a színvonalas pályák tervezéséhez, igazi csemege lehet a pályakitűzőnek. Pápai János jól csemegézett; élvezetes, változatos pályákat futhattunk, amelyek mind fizikailag, mind fejben végig teljes embert kívántak. A térkép domborzat-ábrázolásával nem mindenütt voltam kibékülve, (más is panaszkodott), helyenként pontatlannak, elnagyoltnak éreztem. (Találtam hiányzó utat is, nem újat.)
"Ceterum cenzeo": hiányoltam a pótszimbolt. Aki nem próbálta még, talán nem is tudja, micsoda könnyebbség, ha nem kell a térképet futás közben forgatni, ki-be hajtogatni, ami kényelmetlen, és elvonja a figyelmet. Ha fóliázott a térkép, rosszabbul is látszik (és letépni sem lehet a sarkáról a szimbolt.). Biztos vagyok abban, hogy még egy váltóversenyen is meg lehetne találni a módját a pótszimbol kiosztásának, kihelyezésének, és abban is biztos vagyok, hogy akinek ez fontos, az rászánna néhány másodpercet a saját idejéből is a felvételre.
A verseny pillanatnyi állásáról, a fontosabb eseményekről a rádiós pontról és a célból is folyamatos, jól érthető tájékoztatást kaptunk, így élvezetes volt a pályán kívülről is figyelemmel kísérni az éppen futó társakat, ellenfeleket. Az eredményhirdetés - különösen az előző napi, fúvószenekaros, népviseletes, díszpárnás külsőségekhez viszonyítva - egyszerű volt, óhatatlanul azt a benyomást erősítve (összhangban a résztvevők számával), hogy nem túl nagy az értéke ennek a bajnokságnak. Nagy kár!
A női mezőnyt a szegediek uralták, a dobogó első és második fokára az ő két csapatuk állhatott fel, a harmadik helyen a PVSK végzett. A férfi csapatok versenyét - hatalmas befutó csata végén, "lábszárhosszal" - a TIPO nyerte a Kőbánya előtt, a harmadik hely itt is a pécsieké lett. A szenior férfiaknál a nagyon erősen felálló TIPO (F170), és a KTK (F185), a hölgyeknél a verhetetlen HSE (N120), és a BEA (N150) lett a bajnok.
Soha rosszabb bajnokságot! Köszönjük, fehérváriak.