5 nap az erődök közt


Ez volt a fantázia neve a július 1-6. között megrendezett olasz 5 napos versenynek. A Dolomitok déli részén, Trentótól mintegy 30 kilométerre, délkeletre volt a versenyközpont Lavaronéban, a helyi önkormányzat épületében. A központi kemping ettől kb.400 méterre volt, de a nálunk megszokotthoz képest kevesebben vették igénybe. A benevezett 2 768 versenyző nagyobb része a környékbeli falvakban (Folgaria, Luserna, Chiesa) keresett magának szállást. Megjegyzem, hogy az árszínvonal nem volt magasabb a hazai szállodai és panzió áraknál.
Az első 2 napi verseny a Passo Coe melletti nyereg alatt volt. A célt egy használaton kívüli katonai bázison állították fel, 1 200 méteren, felhasználva a még jó állapotban levő épületeket, hangárokat.
Teljes infrastruktúrát építettek ki: büfé, melegkonyha, árusok, WC-k és zuhanyzók. Ez utóbbiakat a 2. napon nem igazán vettük igénybe, mert kisebb megszakításokkal szakadt az eső. Ez jelentősen megnehezítette az egyébként is bonyolult terepen való haladást. Alapvetően a Bükk-fennsík terepeire emlékeztetett a környék, azzal, hogy sokkal részletgazdagabb volt. Sok kis finom hajlat, hepe-hupa, sziklák, sziklaalakzatok, magashegyi növényzet törpefenyőkkel, hangával, mohával. Bár a térképek tízezresek voltak, mégis finoman szólva "nagyvonalúan" ábrázolták mindezt. Nem tudom, hogy az olasz vagy inkább az ukrán gyakorlatnak felelt meg ez, mivel ukrán "vendégmunkások" voltak a helyesbítők és térképrajzolók is. A menőknek, az efféle terepekhez szokott északiaknak nem okozott gondot.
A pihenőnap után új terepre mentünk, még magasabbra, 1 500-ra, Luserna mellé, a Millegrobbe nevű térképre. Érdekes módon itt több volt az erdő, könnyebb volt a terep, kevesebb volt a finom alakzat, bár szikla, kő az volt elég, csak szerencsére nem kőmezőként. Ha lehet ez még jobban hasonlított a Bükk-fennsíkra, csak a töbrök mérete hatalmas volt. A cél környékiekben víz is állt.
Itt szinte kötelezően megtudtuk, hogy mi köze van a versenynek az erődökhöz. A 3. napi rajtmenet átment az egyik erőd elő- és oldal védjein. Ezek első világháborús osztrák-magyar erődök voltak, ahol nagy csaták is dúltak. A terepen több helyen lövészárkok, beásott ütegek, parancsnoki harcállások nyomai voltak. Maguk az erődök általában nagyon elhagyatottak, lepusztultak voltak. Ez alól csak az 5. napi térkép dél-keleti sarkáról éppen lemaradt Belvedere erőd a kivétel. Ez szinte teljesen épségben megmaradt, múzeumnak rendezték be. A versenyen kedvezményes jegyet lehetett venni a meglátogatására.
Az 5. napi térkép a versenyközpont déli környékét ábrázolja, de a terep adottságok olyan jók, hogy mégsem lett parkverseny, sőt. Épp a Belvedere hegyén olyan nehéz átmenetek, dugott pontok voltak, mint az 1. napon. Ráadásul a meredek, sziklás nyugati oldalon csak egy kiszalagozott helyen lehetett átmenni a sziklafalon, vagy meg kellett kerülni az egészet valamelyik irányban. Érdekes volt a rajtoltatás: az első tíz embernek vadászrajt volt, a többieket viszont újrasorsolták!
Maga a rendezés kifogástalan volt. A rajt sátorban egyszerű gyümölcsös rekeszekbe tették a térképeket, amelyeken a pontmegnevezések nyomtatva voltak. Ennek ellenére majdnem mindenki vett a külön kirakott pót-pontmegnevezésekből. Szinte mindenkinek volt valamilyen, gyárinak tűnő szerkezete a kézre, vagy rajtszámra tűzéshez. A pályák gondolkodtatóak voltak, az utolsó napon is fizikailag és technikailag is teljes értékű pályát kaptunk. A célban az eredményeket 15-20 percenként kilistázták, kitűzték. Bár az eredményhirdetést a tőlünk néhány kilométerre dúló vihar erősen veszélyeztette, azon a tartomány és a járás vezetői is megjelentek, díjakat ajánlottak fel és adtak át.
Ha nem is a legjobbak, de Európa második vonala képviseltette magát minden kategóriában, időnként megdöbbentően jó kilométer átlagot teljesítve. Amellett, hogy nyaralásnak is kitűnő volt - csodálatos a környék - sokat lehetett tanulni belőle. Kár, hogy a magyar élmezőnyből senki sem volt itt. Az idősebb korosztálynak lehetősége nyílik 2004-ben innen kb. 30 kilométerre ismerkedni a valószínűleg hasonló tereppel, ugyanis Asiagoban lesz akkor a WMOC.

Bugár József



Vissza a Tájoló 2002/7 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!