Milyen eredményeket várjunk a szeptemberi Európa bajnokságtól?


Micsoda kérdés! Természetesen jó egyéni helyezéseket az első tízben, esetleg egy érmet, a váltóink közül legalább egy kerüljön be a legjobb nyolc közé. Természetesen magyar sikereket várunk.

Agen, minderre van esély, akkor, ha minden, de minden összejön, akkor, ha mindenki kihozza magából a legtöbbet és tud csak a versenyekre összpontosítani. Érdemes megvizsgálnunk, hogy elégedettek lehetünk-e sportágunk helyzetével, ha valóban elérjük ezeket a kiváló eredményeket.
Egyáltalán minek köszönhető, hogy érdemes elmenni az EB versenyeire szurkolni honfitársainknak?
Nagyon röviden össze tudom foglalni: az áldozatvállalásuknak. Az egyéni áldozatvállalásnak köszönhető, hogy indul érdemleges eredményt felmutatni képes magyar csapat, hogy van néhány versenyzőnk, akit jegyeznek a világ élmezőnyében. És ezt az áldozatvállalást nagyon meg kell becsülnünk, függetlenül attól, hogy milyen magyar eredmények születnek szeptember végén. Nemcsak arról van szó, hogy a megélhetést jelentő munka vagy a jövőbeli lehetőségeket meghatározó tanulás mellett kell edzeni és versenyezni, hanem mindannak biztosításáról, ami ahhoz kell, hogy jó versenyző lehessen valaki. Aki ma Magyarországon azt tűzi ki célul, hogy jó nemzetközi eredményeket ér el, az nagyon egyedül marad.
Gyakran azzal kezdődik, hogy nincs rendszeres edzőpartner, mert kevés a rendszeresen komolyan edző tájfutó. Persze egyedül is lehet edzeni, csak úgy sokkal nehezebb. Nagyon kevés olyan edző van, aki egyaránt jártas a modern fizikai és a technikai felkészítésben. Igaz innen-onnan minden hasznos ismeretet és segítséget össze lehet szedni. Nagyon kevés olyan hazai verseny van, ami komoly technikai és fizikai teljesítményre kényszerítené versenyzőinket. Kézenfekvő a megoldás, el kell menni külföldre versenyezni. Aki sokat edz, annak kisebb-nagyobb sérülései vannak, ezekkel és kisebb-nagyobb egészségügyi problémáival nincs hova fordulnia. Azért valamilyen megoldást végül mégis sikerül találni. Végezetül, de korántsem utolsósorban a külföldi versenyekre és az edzőtáborokra klub, szülői és családi segítséggel, több-kevesebb eredménnyel valahogy sikerül megteremteni az anyagi fedezetet.
Mindezen tényezők közül legjobban a kemény próbatételt jelentő hazai versenyek hiánya nehezíti meg a világversenyekre történő felkészülést. Komoly versenyrutint kétféleképpen tud ma szerezni a felnőttek között egy magyar válogatott versenyző (és most nem a nehéz mezőnyben való versenyzésről beszélek), rendszeresen külföldre utazni vagy külföldre költözni. Az első rendkívül költséges megoldás, a második keveseknek adatik meg, igaz egyre több lehetőség nyílik rá és érdemes is megpróbálni.
Van még egy lehetőség, módosítani a hazai versenyrendszert, úgy, hogy legyenek a világversenyek színvonalát megközelítő elit versenyek, legfeljebb nyolc egy évben. Annak ellenére érdemes meggondolni újra és újra ezt a lehetőséget, hogy korábban nem sikerült ezeknek az ötleteknek a megvalósítása. Számos érvet, indokot és magyarázatot lehet a jelenlegi versenyrendszer mellett felsorakoztatni a klubok érdekeitől a versenyzők széles rétegeinek igényéig. Ezeket figyelembe is kell venni, és meg is kell felelni ezeknek. Azonban azt is érdemes figyelembe venni, hogy amíg a jelenlegi versenyrendszerre támaszkodva kell felkészülnie válogatott versenyzőinknek, addig nem lesznek újra a világ élmezőnyébe tartozó felnőtt váltócsapataink, csak egy-egy külföldön felkészülő futónk lesz képes felvenni a versenyt a legjobbakkal. Elég az idei felnőtt válogató második napjára gondolni, amikor a férfiak mezőnyében a nemzetközi szinten jó közepesnek mondható hosszú távú, 80-85 perces pályát több felnőtt bajnokunk is feladta, illetve két órán kívül teljesítette, s csak a mezőny mintegy fele futotta le a versenyt.
Az egyéni áldozatvállalásoknak és a segítséget nyújtóknak köszönhetően az EB felkészülés az utolsó szakaszához érkezett. Bemelegítésként az EB csapat három tagja kiváló eredményt ért el a Várnában megrendezett Főiskolai Világbajnokságon, hosszú távon Farkas Zsuzsi 7., középtávon Lubinszki Méri 8. és Makrai Évi 10. lett. Gratulálunk nekik!
A csapatba került versenyzők mindegyike nagyon készül a szeptember végi EB-re, s mindenkit szeretettel várunk Sümegre és környékére szurkolni a magyar sikerekért.

Lantos Zoltán a válogatott szakfelügyelője



Vissza a Tájoló 2002/7 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!