Junior VB 2002


Az idei junior VB-t Spanyolország rendezte egy Alicante nevű, 200 ezres tengerparti üdülővárosban. A saját repülőtérrel rendelkező helyet ott az utazási irodák is jegyzik, hiszen a Földközi-tenger egyik legfelkapottabb partvidékén, a Costa Blancán, Valenciától 150 km-re délre helyezkedik el.

A hagyományos július közepi időpontot megtartva - amit az IOF nem engedett a rendezőknek átrakni - így ez volt (eddig) minden idők legdrágább junior VB-je. Ez természetesen komoly fejtörést okozott nálunk is, végül is a szövetség 3-3 versenyző, plusz a csapatvezető - Gera Tibor - repülős kiutaztatását és részvételi díját tudta vállalni, ill. még 1-1 tartalék számára az utóbbit. Szerencsére az érintett klubok kasszájának megcsapolása árán az 5-6.-ik emberek is kiutazhattak, így teljes csapattal vehettünk részt - bár négyen, a másik kísérő, Balogh Piroska vezetésével autóval voltak kénytelenek megtekinteni a Riviérát.
A komoly felkészülés jelszavával Bence és én már egy héttel korábban kirepültünk, hogy szokjuk a terepeket és a meleget. Meglepetésünkre ez utóbbit nem kellett, mert végig teljesen kiegyensúlyozott 31 (+/- 3) fok volt, ami az állandó enyhe széllel, na meg az eső hiányával kifejezetten kellemesebb volt, mint az itthoni kontinentális meleg. A terepekhez való alkalmazkodás már nagyobb nehézségekbe ütközött, mert - legalábbis az ország ezen részen - nemigen volt erdő, ill. ami igen, az le volt tiltva a verseny számára. Így aztán a versenyhez közeledve sorra botlottunk bele edzés közben újabb és újabb nemzetek csapataiba, és megdöbbenve tapasztaltuk, hogy a későbbi összetett pontverseny első 20 helyezettjéből jóformán csak a magyarok érkeztek az utolsó nap, vagyis közvetlenül a VB előtt.
A verseny alatt a szokásoktól eltérően egy háromcsillagos hotelban laktunk, mivel a rendezők ezen kívül csak a tömegszállás lehetőségét kínálták fel, és a szövetség inkább ezt választotta. Ez gyakorlatilag luxus körülményeket teremtett számunkra (főleg, hogy az egyik fiúszoba megkapta a szálloda tetőteraszos, körpanorámás nászutas-lakosztályát a 11. emeleten), bár kényelmetlenségek is adódtak belőle, mivel a szabadidőnk nagy részét a liftre való várakozással kellett eltölteni, vagy a versenyközpontba csak a team leaders' meetingekre szervezett busszal juthattunk be. Ezenkívül az étkezést róttuk még fel (nemcsak mi) a szállodának, amit pincérek szolgáltak fel csigalassúsággal, és ahol többnyire ugyanazok az ételek forogtak rotációs alapon, ráadásul valamiből mindig túl keveset kaptunk.
A versenynapok, akárcsak tavaly, most is a két rövid- (ill. most már közép-)távval kezdődtek. A terepek egy keskeny, tengerparti homokdűnés, ültetett fenyőerdővel borított területen, a Segura folyó torkolatának két oldalán voltak. Ezek leginkább a Kiskunhalas környéki terepeinkre hasonlítottak, azzal a nehezítéssel, hogy itt út- és nyiladékhálózat gyakorlatilag nem volt, és aki elvesztette a fonalat, nagyon nehezen tudta csak helyre tenni magát. Ennek meg is lett a böjtje, Csiszár Adrienn pl. egy nyolcperces hiba folytán esett ki az A döntőből, és a tavaly A-döntős Pelyhe Dani is hibát hibára halmozva landolt a B-ben. A legnagyobb meglepetést és döbbenetet azonban Bence kiesése jelentette (kis híján C döntős helyen), különösen annak fényében, hogy a hivatalos terepbemutatóval együtt mi háromszor is edzettünk előtte ennek a terepnek az északi felén. Végül is négy lány (Száva, Detti és a két Fekete) jutott be, a fiúk közül pedig mindössze én, bár nálunk ismét roppant egyenlőtlen volt a csoportok beosztása: a mindössze 11 másodperccel elvérző Gyulai Tomi az enyémben simán bejutott volna, viszont mindketten bőven kiesünk a harmadikban.
A döntőn - amelyen az erdő egy kicsit alacsonyabb, így a láthatóság rosszabb volt, ugyanakkor több út és markánsabb gerincek könnyítették a tájékozódást - egyedül az Ancsát négy perccel befogó Szávának sikerült berobbantania magát a huszadik helyre, mi többiek a mezőny második felében végeztünk - és többé-kevésbé ez volt a reális. A fiúk a B-döntőben pár pontig a dobogóért küzdöttek egymás ellen, végül ők is "beérték" 30-40.-ik körüli helyezéssel. Bence nem indult ezen a napon, mivel "megpróbált két nap alatt felkészülni a normáltávra".
Ami már bent volt a szárazföldön, 700-900 m-es magasságban, szintén egy jól futható, itthon már szinte ligetesnek minősülő fenyőerdővel. Domborzatában hasonlított a magyar terepekre, viszont jó köves volt. A pályák technikailag nem voltak túl nehezek, két-két hosszú útfutásos útvonalválasztás is volt bennük, bár ebből az egyik elég egyértelműre sikeredett mindkét nemben. Helyenként térképhibák is borzolták a kedélyeket, főleg a növényzetábrázolással volt gond. Engem pl. egy ketteszölddel jelölt részben előzött ki egy későbbi ötödik svéd, miközben a logikusnak tűnő párhuzamos úton futottam egy szintén világbajnokjelölt cseh gyerekkel (vagy inkább utána...). Danit leszámítva mindenkit jól elvertek az útfutásokban, amire még hibázásokkal is rátettünk. Így aztán megint nem sok mindenre lehettünk büszkék.
A váltót egy pihenőnap után egy meglehetősen sajátságos terepen rendezték. A térkép mindössze másfél négyzetkilométernyi területet ábrázolt, amely három egykori folyóvölgyből állt a szokásos fenyőerdővel borítva, de pl. felhagyott gyümölcsösben is futhattunk bőven. A fiú pályában négy kereszteződés és három hegyesszög volt! A lányok Csiszár-Száva-Fekete Zs. összeállításban a reális 11.-ik (B csapatok nélkül 9.) helyen végeztek, Száva ugyan ledolgozta a kezdeti 2-3 perces hátrányt, de aztán vissza is "állította". Mi azzal próbálkoztunk, hogy Bence megy elsőnek és jön be a bollyal, amit én igyekszek tartani és az amúgy is örök harmadik futó Zsebe hajrázik, ha kell. Ez sajnos nem jött be, már Bence is majdnem 10 perces hátránnyal jött a 25.-ik helyen, mivel az egyik völgyben pár sorstárssal (sajnos mind B-csapatokkal) beleveszett egy áthatolhatatlan bambuszerdőbe. Ezt aztán én két nagy keveréssel, és a normáltávon leselejtezett lábamra való ráeséssel tovább növeltem, így szinte fej-fej mellett váltottunk a szintén nem remeklő B csapattal. Zsebe és Tomi jöttek csak elfogadhatót, ezzel a 32.-33.-ik helyen zártunk, amely minden várakozásunkat és magunkkal szemben támasztott elvárásunkat alulmúlta.
Megint levonható tehát a következtetés, hogy többet kéne edzeni, és rutinosabban versenyezni, jobban koncentrálni. Az a szomorú - de éppen ezért talán nem reménytelen a helyzet -, hogy az utóbbin most is sokkal több múlt, mint az előbbin. (Bár ez is csak juniorig van így.)
A versenyt a banketton kívül záróünnepség is zárta, mindkettőt a váltónak otthont adó Tibi nevű városban, szabadtéren rendezték. Itt megtapasztalhattuk a sokat emlegetett mediterrán életmódot, amint a családok 3-4 éves gyerekekkel álltak be a diszkóba éjféltől, és maradtak ott tovább, mint a mi buszaink (amelyek fél 3-kor indultak vissza!). A rendezők különben is nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy megmutogassák a helyi sajátosságokat: a normáltávról pl. csak este 8-kor, egy helyben főzött "tipikus spanyol vacsora" (ez csigás tésztát jelentett) elköltése után indultak vissza a buszok, és a rövidtáv döntőjének otthont adó városban is szinte egy teljes napot töltöttünk, hogy mindenki kistrandolhassa magát a tengerben.

Skuló Marci



Vissza a Tájoló 2002/6 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!