Olvasói levél


Tisztelt Szerkesztőség!


Kedvenc lapom, a Tájoló legutóbbi számában megjelent egy, az újságtól szokatlan hangvételu írás Hagyjátok meg a magyar sportolók örömét címmel. A szerző az Országos Bajnokságok egy részének nyílttá tétele ellen tiltakozik és kéri az Országos Tájékozódási Futó Szövetségtől (OTFSz) e szabály megváltoztatását.
A levél írója minden bizonnyal a Magyar Tájékozódási Futó Szövetségre gondolt, mivel én, bár szinte utolsó betuig ki szoktam olvasni az újságot (ezúton is újabb köszönet és gratuláció), nem ismerem a fenti szerveződést.
A levél vitatható állításai mellett több tévedést is tartalmaz: a magyar labdarúgásban nincs Országos Bajnokság, a NyOHE-n a 21 kategóriában összesen 6 nem magyar állampolgárságú versenyző állt fel a dobogóra (ha jól számoltam a Tájoló listáiból), ami nemigen nevezhető szinte minden kategóriának. Érthetetlen, hogy a szerző miért írja, hogy ő nem érintett, mikor negyedik lett és előtte egy "idegen" végzett.
Szerintem egyáltalán nem egyértelmu, hogy a külföldi tájfutók (vajon miért kerüli ezt a szót a szerző, amely Skerletz Iván egyik kedvenc alkotása volt és az annakidején megkérdezett nyelvészek is üdvözölték?) jobbak lennének a magyaroknál? Elég talán a magyar tájfutók komoly nemzetközi sikereire és a külföldiek között levő amatőr tízezrekre utalni.
Szintén vitatkoznék azzal, hogy a tájfutás öröme a dobogóban keresendő: szerintem a sikerélményt érdemesebb a pontok megtalálásában, a pálya és magunk leküzdésében, a jó levegő, az erdő és a madárfütty élvezetében és csak sokadsorban ellenfeleink felülmúlásában megtalálni.
Biztosan vannak olyanok, akiket nem győztem meg, az ő érdekükben javasolnám a rendezőknek, hogy írjanak ki olyan kategóriákat, amelyekben legfeljebb három versenyző indulhat, így ők jó eséllyel pályázhatnának a dobogós helyekre.
Nem teljesen ide tartozik, de érdekes, hogy a Történelmi Magyarország utódállamai közül, annak ellenére, hogy a hegyek, erdők többségét elveszítettük, a legerősebb tájfutás nálunk alakult ki. Amikor felszólal valaki ebben a témában, érdemes arra is gondolni, hogy ha fennmaradnak az "ezeréves" határok, ezeknek a tájfutóknak a többsége most honfitársunk volna!
Én magam egyébként hosszabb-rövidebb külföldi tartózkodásaim során több ország bajnokságain is indultam (pl.: Egyesült Királyság, Románia), és fel sem merült, hogy ne engednének indulni. Úgy gondolom, nem lenne helyes a nálunk lakó, itt tanuló, dolgozó külföldieket kitiltani a bajnokságokról, ugyanígy a határaink mentén és távolabb élőket sem. (Bár jönnének csapatostul!) Ezek a versenyzők komoly bevételt jelent(het)nek a rendezőknek, és a viszonosság okán újabb versenyalkalmakat a magyar versenyzőknek. Elegendő talán a sítájfutásban és a tájkerékpárban szlovák sportbarátainkkal kialakult jó kapcsolatokra és a remek tátrai, gombaszögi terepekre és versenyekre utalni.
Nagyon fontosnak tartom ezenkívül, hogy miként eddig is tette, a Tájoló ezután is zárkózzon el bármilyen, politikai felhangú írás közlésétől, különösen, ha az kirekesztő utalást is tartalmaz ("lelökte egy idegen"). Az ilyen, nem kellő gondossággal megfogalmazott írással veszélyeztetni jó hírünket és a szomszédos államok polgáraival fennálló, még mindig törékeny kapcsolatainkat, a szerző és a szerkesztőség részéről is felelőtlenség.
Üdvözlettel



Hegedüs Ábel
nyolcadrészt cseh, német és örmény származású magyar tájfutó



Vissza a Tájoló 2002/5 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!