Érzékeny élőhelyek és pályakitűzés


A tájékozódási futás lehetőségének határait egyre inkább nem a sportág pénzügyi lehetőségei, hanem a terep igénybevételének feltételei szabják meg. A társadalmi érzékenység áramlatai mentén kialakultak a természetvédelmi mozgalmak és ennek folytatólagos következményeként létrejöttek az állami természetvédelmi szervezetek és hatóságok valamint a nem kormányzati szervezetek (NGO). A természetvédelemmel, erdőgazdálkodással, valamint a vadgazdálkodással és vadászattal kapcsolatos törvények meghatározzák a védett és nem védett természetes környezet használatának szabályait. Egyébként tudni kell, hogy az ilyen jellegu szabályozásnak Magyarországon több mint 100 éves hagyományai vannak.
A törvényeket, egyéb jogszabályokat a tájékozódási futóversenyek rendezői nagyon jól ismerik, és tudomásom szerint jól is alkalmazzák. Erdész kollégáim általános véleménye az, hogy a tájfutók törvényes módon és megbízhatóan egyeztetnek, betartják a szabályokat.
Azért, hogy sportágunk megítélése továbbra is kedvező legyen, illetve megszerezzük a hatóságok és területgazdák hosszú-távú támogatását, egy-két apró dologra érdemes figyelmet fordítani. A hosszas egyeztetések dacára is sokszor előfordulhat, hogy a verseny során kisebb területek károsulnak, és ezt egy kis odafigyeléssel el lehetne kerülni. Ezeknek a kis területeknek a mérete kisebb annál, hogy a hatósági eljárás és engedély kitételei között szerepeljenek.
Amire most felhívnám a figyelmet, azok az érzékeny élőhelyek. Azokat az élőhelyeket nevezzük érzékenynek, amelyek ha károsulnak, nagyon nehezen állnak újból helyre, esetleg véglegesen átalakulnak. A tájfutással kapcsolatban elsősorban a dolomit gyepeket sorolnám ebbe a kategóriába.
A dolomit gyepek morzsalékos dolomit alapkőzeten alakultak ki, és zárt lágyszárú növénytársulást képeznek. Rengeteg értékes növény és állatfajnak adnak otthont. Meredek lejtőkön fokozottan érzékenyek a fizikai sérülésekre. Amennyiben a gyeptakaró megbomlik, a csapadékvíz romboló hatása megindítja a talajpusztulás, az erózió visszafordíthatatlan folyamatát. Ezek a gyepek nagyon nehezen, évszázadok alatt tudnak csak regenerálódni.
A dolomit gyepek felismerése nem igényel különösebb szakértelmet. A Vértes, a Budai-hegység, a Pilis déli, száraz gyepes hegyoldalait a tájfutók jól ismerik. Ezek a meredek gyepek a terepmotorosoknak és a hegyi kerékpárosoknak (downhill) is közkedvelt területei. Messziről virítanak a Nagyszénás oldalába vágott keréknyomok, amiket még "unokáink is látni fognak".
Javaslatom, hogy ezeken a területeken a pályák vonalvezetése kerülje a lejtő irányába való haladást. A felfelé, illetve a szintvonalon vezetett pálya nem okoz károkat. Lefelé futáskor a tájfutó cipők talpa felszaggatja a zárt gyepfelületet, és maradandó károsodást okoz. Azt is javasolni tudom, hogy a koncentrált igénybevétel elkerülésére ilyen területre ne tuzzünk pontot.
Ezek a dolgok nem kötelezőek, és tudom, számon sem kérhetők, azonban megítélésünket javítja, ha az engedélyezés során kikérjük a helyi szakemberek ez irányú véleményét. Az sem mellékes, hogy természetvédő lelkünket simogatják az így szerzett jó pontok. Legfontosabb azonban, hogy ezek a kis értékek továbbra is fennmaradnak és betöltik a természetben meghatározott szerepüket.

Budapest, 2002. június 15.

Gerely Ferenc



Vissza a Tájoló 2002/5 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!