IOF versenyellenôr-tanfolyam Brno-ban

A cseh rendezôk, illetve az IOF még az év elején hirdette meg a tanfolyamot. Bizonyos szempontból premier is volt ez a tanfolyam, hiszen a korábban IOF controllernek (ellenôrzô bíró) nevezett státusz megváltozott és ezen túl IOF Event Advisornak (tanácsadónak) hívják majd. Ez az átnevezés nem változtatja meg jelentôsen az ellenôr feladatát.
Atanfolyam két szervezôje Marcel Schiess, az IOF Elit Event Group tagja (Svájc) és Jaroslav Dokoupil (Csehország) voltak. A tanfolyamon Magyarországról négyen vettünk részt (Bozán György, Erdélyi Tibor, Hegedűs Zoltán, Zentai László), a kb. 10 cseh tájfutón kívül még volt 2 német, 3 horvát és 2 thaiföldi résztvevô is.
A tanfolyam helyszíne egy brnoi szálloda volt, így a körülmények nem voltak ideálisak egy ilyen feszített programú tanfolyamhoz.
Pénteken délután háromkor kezdtük és kb. este tízkor fejeztük be. Szombaton már reggel elkezdtük az elôadásokat. A két fô elôadón kívül péntek este hallhattunk egy összehasonlító elôadást egy cseh számítógépes szakembertôl az elektronikus pontérintési rendszerekrôl (Sportident, Emit). Szombaton ebéd után nekem volt egy elôadásom a 2000-tôl érvényes új térkép jelkulcsról, az ISOM 2000-rôl.
A legérdekesebb – a „tömény” elôadások mellett – a szombat esti cseh éjszakai bajnokság megtekintése volt. A versenyközpont egy sportcsarnokban volt a város északi részén egy lakótelep közepén, alig 500 méterre a szállodánktól.
Meglepô volt a viszonylag kevés számú induló, a szenior kategóriákban nagyon kevesen indultak, pl. F45 7 induló, F50 2 induló, míg a nôi szeniorban egyáltalán nem nevezett senki. Ennek ellenére a körülmények egy ennél nagyobb létszámú verseny megrendezését is lehetôvé tették volna. Nálunk valószínűleg nem rendeztek volna éjszakait egy ennyire ismert terepen, ami fôleg a helyieknek jelenthetett elônyt.
A pályák utolsó része egyébként az erdôkkel, ligetekkel tarkított lakótelepen keresztül vezetett, de az erdôs rész sem volt különösebb technikai nehézségekkel zsúfolt. Szerintem nagyon sportszerűtlenné tette egyes kategóriák versenyét a térkép közepén található nagy zárt terület (lôtér), amin a helyismerettel rendelkezôk keresztülvágtak, míg a többiek kénytelenek voltak megkerülni. Azt hiszem nálunk ilyen eset még egy kisebb rangsoroló versenyen sem fordulhatna elô, pláne nem egy bajnokságon. Egyébként ettôl eltekintve éjszakai versenyre jó választás volt ez a vegyes környezet.
Érdekes módon a célt a sportcsarnoktól kb. 200 méterre helyezték el, de itt igazából csak idôt mértek, az SI kiértékelés már bent a csarnokban, fedett területen zajlott.
Közülünk Erdélyi Tibor rajthoz is állt a versenyen és második helyezést ért el F45-ben.
Vasárnap ebédig még meghallgattunk néhány elôadást az érvényben lévô szabályzatokról, kiértékeltük az elôzô napi éjszakai bajnokságot.
Természetesen ez a 3 nap arra kevés volt, hogy teljesen megismerjük az összes szabályzatot, de arra alkalmas volt, hogy kicsit magunkba szívhassuk az IOF versenyek szellemét. Nagyon fontos volt, hogy minden résztvevô megértse, mit is jelent a nemzetközi verseny, mennyire fontos az egyenlô feltételek biztosítása a külföldi versenyzôk számára is.
Csak illusztrációként, hogy mit is kell tudnia egy versenyellenôrnek, álljanak itt az elôadások címei: