Csillagaink


Saci és Kati kezet nyújtott az örökkévalóságnak: a „Magyar Sport Csillagok Fala” 2002. április 26-án négy tenyérnyommal gazdagodott, két világbajnokunk ünnepélyes keretek között örökítette meg tenyerének nyomát a budapesti Deák Ferenc utcai Pizza Hut étteremben a magyar sport csillagai számára fenntartott helyen. Az eseményen a családtagok, rokonok, ismerôsök mellett jelen volt számos sportág kiemelkedô alakja, a tájfutó szövetség vezetése, az ISM képviselôje, valamint a nyomtatott és az elektronikus sajtó, amely be is számolt az eseményrôl. Gajdos Tamás, volt atléta és tájfutó mutatta be két világbajnokunk pályafutását, Holló József szövetségünk tiszteletbeli elnöke méltatta az ünnepelteket, valamint emlékezett egy-egy közös élményükre, s a két kiemelkedô sportember köszönetet mondott az ôket segítôknek és támogatóknak. Az ünnepélyes keretek között zajló esemény délelôtti pizza melletti sok és vidám beszélgetéssel zárult.
Az esemény alatt, után gondolkoztam azon, vajon megbecsüli-e sportágunk saját csillagait. Megbecsülte-e kellôképpen világbajnokainkat, megbecsüli-e mindenkori legjobbjait, az eredményes versenyzôket? Csak részben igen a válasz. Becsüljük ôket, elismerjük emberi és sportemberi nagyságukat, figyelünk és hallgatunk rájuk, talán még támogatjuk is ôket erônk szerint. Egyet nem teszünk (vagy ritkán, nagyon ritkán): nem tesszük ezt nyilvánvalóvá és érezhetôvé az érintettek számára. A sportág puritánsága és egyszerű körülményei miatt van talán mindez, talán azért, mert hétrôl hétre találkozunk a versenyeken egy nagy család tagjaiként, vagy talán azért, mert kevesebb sikerben volt részünk, mint szerettük volna, s legtöbbször a sikertelenségen siránkoztunk vagy elégedetlenkedtünk. Akármi is az ok, az egészen biztos, hogy sok válogatott versenyzônk versenyzett, küzdött és edzett néha erôn felül, s búcsúzott az élsporttól keserű szívvel, úgy érezve, hogy nem becsültük meg, nem ismertük el kellôképpen az eredményeit, a munkáját. Hangsúlyozom, így érezték. Nekem is, mint a válogatott jelenlegi vezetôjének, s a mindenkori sport-vezetôknek is érdemes ezen elgondolkozni, mit kell tennünk annak érdekében, hogy legjobbjaink úgy érezzék, mindig mellettük állunk, támogatjuk ôket, tudva azt, hogy az élsportoló primadonna, érzékeny és lelkileg is sérülékeny, nem csak fizikailag az erôs igénybevétel miatt. Ez a mostani esemény egyben mintát is adott ahhoz, hogyan érdemes ünnepelnünk azokat, akiket szeretünk, becsülünk és tisztelünk.
Legnagyobb tájfutó egyéniségeinket ünnepelve azon is érdemes elgondolkozunk, hogy miért vannak nôi felnôtt világbajnokaink, míg a férfiak között csak az utánpótlás kategóriákban sikerült eddig világversenyt nyerni versenyzôinknek? Utánpótlás világelsôséget egyéniben viszont csak fiú kategóriákban szereztünk, ott viszont többet is. Mi változik meg 20 éves kor után? A hazai versenyzôk hozzáállása vagy a külföldi versenyzôk tudása és lehetôségei? Többet kell edzenie a magyar férfiaknak, vagy többet kell Skandináviában versenyezniük, vagy jobban fel kell készülniük pszichikailag a világversenyekre? S mit kell jobban csinálni az utánpótlás korú lányoknak? A futás vagy a tájékozódás elemeire kell jobban odafigyelniük? A kérdések megválaszolása csak alapos elemzés segítségével lehetséges, olyannal, amelyik számba veszi az életkorbeli és életkörülménybeli sajátosságokat, a hazai és külföldi versenyek és versenyrendszerek különbségeit, az edzések és edzéstervek jellemzôit itthon és külföldön, valamint a sikeres sportolók pályafutásának meghatározó momentumait. A magyar tájfutás eddigi történetének eredményei azt mutatják, sportágunk rendszeresen rendelkezik tehetséges, az adott korcsoportban világklasszis ver-senyzôkkel, a tartósan kiemelkedô felnôtt eredményekhez azonban olyan, az eddigiektôl eltérô sportági stratégiára van szükség, amely tudatosan teremti meg a legjobbak fejlôdésének lehetôségeit.


Lantos Zoltán



Vissza a Tájoló 2002/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!