Sokadszor a bemelegítésrôl


Valljuk be ôszintén, olyan sokat hallottunk már a bemelegítés fontosságáról, hogy többen talán a puszta említésére is idegesek lesznek. Egy-egy verseny mezônyén végignézve és látva a nem kis számú sántikáló, rossz tartású vagy izületeit fájdalmasan tapogató sporttársunkat arra kell gondolni, hogy lehet, hogy sokat, de mégsem eleget beszéltünk a sportnak errôl a talán kicsit unalmas, azonban elkerülhetetlen részérôl. Magam is ismerem a gyakori „jelszót”, miszerint az elsô kilométeren majd úgyis bemelegszem! Ez „igaz”, de nagy árat kell fizetni érte. Közel harminc éve kísérletsorozatot végeztek egészséges és jó kondícióban lévô férfiakkal. Lendületes, 10-15 másodperces futás után megvizsgálták szívműködésüket és 70 százalékuknál elváltozásokat tapasztaltak. Ez azzal magyarázható, hogy hirtelen terhelésnövekedés hatására elégtelenné vált a szívizom vérellátása. A szív mellett problémák jelentkeznek az izmok vérellátásában is. Pihent, ellazított állapotban a szervezetben keringô vér 15 százaléka kerül az izmokba. Terhelés hatására ez az arány mintegy 80 százalékra növekszik. Az átálláshoz idô és fokozatos terhelésnövekedés kell. Bemelegítéssel kell bekapcsolni a szervezet oxigént használó aerob energiaellátó rendszerét is. Ennek hiányában csak gazdaságtalan és késôbb problémákat (izomláz) okozó anaerob módon tud a szervezet energiához jutni.
A bemelegítés fontosságát az elôzôekben említett élettani hatások mellett mechanikai és pszichológiai okok is alátámasztják. A meleg izom sokkal könnyebben hajlítható és nyújtható, az ingerületek vezetése és így a reflexek működése gyorsabb. Az izületi folyadék kevésbé lesz sűrű és így az izületek simábban mozdulnak el egymáson. Az izmok megfelelô mechanikai elôkészítése nélkül így nyújtó (stretching) gyakorlatokat nem is szabad végezni. A pszichológiai okok között a megfelelô ingerületi szint elérése igen fontos. A legnagyobb teljesítmény egy köztes ingerületi szinten érhetô el. Sem az alulingerelt, sem pedig a túlingerelt állapotok nem kedvezôek.

A bemelegítés fajtái és szerkezete
A bemelegítés lehet passzív vagy aktív. A passzív bemelegítésnél külsô energiával (szauna, speciális kenôcs vagy meleg vizes tusolás) kell az izmokat a fokozott igénybevételek elviselésére képessé tenni. Ezt a módszert sérült, merev izmok rehabilitációjánál alkalmazhatjuk, ezzel is kímélve a sérült izmot. Az aktív bemelegítés, amelyet edzés vagy verseny elôtt kell végeznünk célszerűen felépített mozgássorozattal valósítható meg. Egy ilyen sorozat öt lépésbôl áll:
1. Mérsékelt nyújtóhatású gyakorlatok. Az izomtónust kell megváltoztatni izommegfeszítésekkel és ernyesztésekkel, fôleg a boka, térd és a csípôizület áthidaló izomcsoportjaiban, mintegy 1-2 percig tartó gyakorlatsorozattal.
2. Keringést fokozó gyakorlatok. A pulzusszám növelésével a testhômérsékletet kell emelni és az izületei folyadék viszkozitását csökkenteni. A 3-5 perces gyakorlatsorozat közepes-gyors járásból, lassú futásból, óvatosan végrehajtott szökdelésekbôl állhat. Kerülni kell a gyors indulásokat és megállásokat, valamint az erôteljes elrugaszkodásokat.
3. Nyújtóhatású gyakorlatok. Az egyénre jellemzô izületi mozgásterjedelmet kell a minden fontosabb izomcsoportra kiterjedô, 20-40 másodperces nyújtásokkal elérni. Az összesen 5-8 perces gyakorlatsor közben 1,5-2 percenként iktassunk be a keringés elért szintjét fenntartó kb. 20 másodperces futásokat, szökdeléseket.
4. A keringést tovább fokozó gyakorlatok. Élénk futások és szökdelések, kar-láb-törzsmozgásokkal kombinálva 2-3 percen keresztül.
5. Erôsítô hatású gyakorlatok. Elegendô 1-2 percen keresztül a helyi keringésfokozás céljából végezni a láb, kar, váll és törzs izmaiban.
Az öt szakasz a valóságban általában nem különül el élesen egymástól. Nagyon kevés az olyan gyakorlat, amelynek ne lenne többféle hatása. A fokozatosságnak és az egyes szakaszok jellegének azonban nem szabad torzulni. A továbbiakban az egyes szakaszokhoz igazodó gyakorlatokat ajánlok.

Néhány ajánlott gyakorlat
Az elsô szakaszhoz:
• Álljunk csípôszélességű terpeszbe, a karokat emeljük mellsô középtartásba, tenyerünk nézzen a talaj felé. Guggoljunk le amennyire tudunk és maradjunk ebben a helyzetbe 20 másodpercig. Emelkedjünk fel néhány centit és ezt a helyzetet is tartsuk meg 20 másodpercig. Ügyeljünk arra, hogy a sarkunk végig maradjon a talajon, csípônk legyen a sarkak felett, tekintetünk pedig a kézfejünkre irányuljon. Ezután emelkedjünk fel annyira, hogy a lábszárunk 45 fokos szöget zárjon be a talajjal. 20 másodperc után lassan emelkedjünk álló helyzetbe.
• Emeljük a karokat magastartásba, kezünket felfelé fordított tenyérrel kulcsoljuk össze, ügyeljünk a nyújtott könyökökre. Tenyerünket elôször emeljük felfelé, majd húzzuk lefelé. Az izmok a két lapocka között mozognak. A gyakorlatot nyolcszor ismételjük.
• Emeljük a karokat oldalsó középtartásba és a vállak emelkedése nélkül minél jobban nyújtsuk meg azokat. A nyújtott helyzetet megtartva csavarjuk a karokat elôször elôre, majd hátra. A gyakorlatot nyolcszor ismételjük.
• Engedjük elôre a fejünket, állunkat a mellkasra ejtve. Lassan gördítsük a fejet jobbra, majd vissza középre, aztán balra és vissza középre. A gyakorlatot négyszer ismételjük.
A második szakaszhoz:
• Emeljük a karokat magastartásba és lábujjhegyre állva nyújtózkodjunk olyan magasra, amilyenre csak tudunk. Lendítsük a karokat hátra és közben guggoljunk le, érintsük meg lábfejünket, majd álljunk föl alapállásba. Ügyeljünk arra, hogy a testsúlyunk a sarkunkon maradjon. A gyakorlatot nyolcszor ismételjük.
• Kezünket tegyük a vállunkra és végezzünk gyorsuló mozgással nyolc vállkörzést elôre, majd hátra.
• Lazán, kis elrugaszkodással, zárt páros lábbal ugorjunk elôre, hátra, jobbra majd balra. A gyakorlatot nyolcszor ismételjük.
• Ne feledkezzünk meg ebben a szakaszban a közepes-gyors járásokról és a lassú futásokról. Ezeket kell a fenti gyakorlatokkal összekötni.
A harmadik szakaszhoz:
• Kezünket a tarkón kulcsoljuk össze és kezünkkel is segítve hajtsuk a fejünket amennyire csak tudjuk elôre. A belégzés ütemében emeljük függôleges helyzetbe a fejet, közben tartsunk ellent a kezünkkel és a függôleges helyzetű feszítést tartsuk meg kb. 6 másodpercig. Kilégzés közben hajtsuk vissza a fejünket és a gyakorlatot még egyszer ismételjük meg.
• Hajoljunk le és tegyük a kezünket a talpunk alá belülrôl (lépjünk rá a kezünkre). Húzzuk felfelé a derekunkat, érezzük, hogy a karok és a lábak feszülnek. A feszített helyzetet tartsuk ki 10 lélegzésen keresztül. Egyenesedjünk fel, lazítsunk, majd ismételjük meg a gyakorlatot.
• Álljunk közepes terpeszbe, jobb kéz csípôn, bal kar magastartásba és a tenyér kifelé néz. Végezzünk törzsdöntést jobbra és a helyzetet tartsuk ki 10 lélegzésen keresztül. Jobb kezünket a jobb lábunkon csúsztassuk le ameddig csak tudjuk, közben a csípônket toljuk balra és a feszített helyzetet tartsuk ki ismét 10 lélegzésen keresztül. Egyenesedjünk fel, lazítsunk és a gyakorlatot ismételjük meg a másik irányba is.
• Az Achilles ín nyújtásához keressünk lépcsôfokot, stabil követ, rönköt vagy tereplépcsôt és álljunk rá féltalppal úgy, hogy a sarkunk a levegôben legyen. Emelkedjünk óvatosan lábujjhegyre és a helyzetet tartsuk meg kb. 6 másodpercen keresztül. Ezután ereszkedjünk le ameddig csak bírunk és a helyzetet tartsuk ki 10 lélegzésen keresztül. A gyakorlatot négyszer végezzük el.
• Ne feledkezzünk meg a gyakorlatok közötti rövid futásokról, laza szökdelésekrôl sem.
Negyedik szakasz:
• Végezzünk álló helyzetben malomkörzést, majd folytassuk ugyanezt gyorsuló és lassuló futások ütemére. Változtassuk a malomkörzés irányát is!
• Erôteljesebb elrugaszkodással ismételhetjük a második szakasz páros zárt lábú szökdeléseit elôre, hátra, balra, jobbra.
Ötödik szakasz:
• Falat, vagy megmozdíthatatlan fát nyomjunk kezünkkel teljes erôvel kb. 10 másodpercen keresztül úgy, hogy törzsünk kb. 45 fokos szöget zárjon be a talajjal. Utána lazítsunk és ismételjünk még háromszor.
• Végezzük el az elôzô gyakorlatot úgy, hogy egyik lábunk a talajon marad és a másik lábunk talpával nyomjuk az elmozdíthatatlan felületet kb. 10 másodpercig. Cseréljünk lábat és mindkét lábbal kétszer végezzük el a gyakorlatot.
Még egyszer hangsúlyozni szeretném, hogy csak a tudatosan elôkészített szervezet képes a fokozott terhelések károsodásmentes és legjobb hatásfokú leküzdésére!


Hajdu Ani



Vissza a Tájoló 2002/4 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!