Szeniorok, 99 vagy 66

Ez a vita régen is megosztotta a tájfutó közvéleményt. A versenyszabályzat 17.5.2. pontja szerint ennek már nem volna szabad megtörténni. "A számkódok 31-től használhatók felfelé az összetéveszthető kódok (66, 68, 86, 89, 98, 99) nem használhatók."
A HOB-on sikeresen beszúrtam egy 66-os pontot, így az F35 kategória 3. helyének és az idei összetett bajnokságnak is búcsút mondhattam.
Hogy mások is okuljanak hibámból, közzéteszem:
A 22-es pontunk 99-es kódú, tőle 400m-re volt a 23-as 59-es kódú, de a 23-as pontom előtt 30 méterre volt egy 66-os kódú pont, melyet én sikeresen megfogtam az 59-es helyett. A 99-es és a 66-os pont jellege hasonló volt.
A helyzet az, hogy 100 perc terepfutás után kissé kihagyott az agyam és hiába fogtam már a 99-es pontot, az 59-es helyett is ezt kerestem és meg is találtam, bár az a 66-os volt.
Tanulság:
Lehettem volna figyelmesebb, ismerhetném a számokat. Kereshettem volna a kör pontos közepén lévő pontot, bár néhol a kör közepe nem pontosan a tereptárgyon volt, (de ezt már megszoktam más versenyeken is). Emlékemben él egy régi verseny, ahol az egyik versenyző társam azért nem bélyegzett a 66-os pontnál, mert 99-nek nézte, eltelt egy-két perc, míg rájött a hibájára.
Mivel a terep és a verseny nagyon jó volt, az eredménytől függetlenül egy jó hosszút futottam. Engem "szabadidő sportolót" az ügy nem is zavarna, de két dologra szeretném felhívni a figyelmet. Ha egy fiatal feltörekvő versenyzővel történik meg ez a hiba egy végig dolgozott téli alapozás után, komoly lelki sérülés érheti. A másik az ellenőrző bírói hozzáállás, ami abban nyilvánul meg, hogy volt-e pont a kód mellett. Őszintén bevallom erre nem figyeltem, legközelebb minden pontnál fogom figyelni. Tudom leghálátlanabb feladata az ellenőrző bírónak van a versenyen. Például a versenyrendezés teljes szakaszában ügyel a verseny szabályzat maradéktalan betartására. Bejelentés esetén, ha a szabálysértés beigazolódik, kötelessége óvás nélkül is eljárni.
Ezt a két sort azért írtam le, mert versenyeinken azt tapasztalom, hogy az ellenőrző bíró a versenyrendezőség tagja és nem a versenyzők érdekeit képviseli. Tudom, hogy ennek hagyományai és anyagi okai vannak, de szerintem az ellenőrző bírónak nem az a feladata, hogy a versenyt a rendezők részéről minden áron megmentse, hanem, hogy a rendezők és a versenyzők közt kapcsolatot tartson, mindkét fél érdekei és a versenyszabályzat szem előtt tartásával. Egy szabálysértést nem lehet az ellenőrzőbíró nyakába varrni, ő is csak ember és igazából a versenyrendezők feladata lenne a zökkenőmentes verseny lebonyolítása.
Gondolkodjunk el azon, hogy aki nem dolgozik az nem is, hibázik, de az is igaz, hogy aki nem versenyzik az sem hibázik. Mivel sportágunknak mindkettőre szüksége van, rendezőre és versenyzőre is, ezért próbáljuk meg egymás munkáját tiszteletben tartani.
És amennyire lehet, próbáljuk meg a versenyszabályzatot betartani.