13. Spring Cup 2002


A Spring Cup - mint azt gondolom sokan tudják - a skandináv idénynyitó verseny Dániában, amelyre a nevezési díj, szállás és némi étkezés (reggeli) erejéig évről-évre meghívják a volt szocialista országok nemzeti csapatait. Idén az érintett klubok jóvoltából négyen repültünk ki Magyarország képviseletében: Makrai Éva, Zsebeházy Eszter, Sprok Bence és jómagam.
A verseny magyar szemmel nézve rendkívül sajátságos: minden évben egy Hilleröd nevű, Koppenhágától 25 km-re északnyugatra fekvő kisvárosban van, így rotációs alapon használják a környező pár terepet a három (éjszakai, normáltáv, váltó) versenynapra. A résztvevők létszámát a nagy érdeklődés miatt rendszeresen korlátozni kell (2500-ban), ugyanakkor a versenyirodát csak nagy szenvedések árán találtuk meg a város legszélén egy 25 négyzetméteres faházban. A hivatalos szállást - amely egy iskolában volt - jó, ha kétszázan igénybevették, szállítás pedig egyáltalán nem létezett, így minden egyes alkalommal stoppoltunk. A szállással különben is meggyűlt a bajunk, mert - a reggelivel együtt - a meghívás ellenére meg kellett volna rendelni (csak kifizetni nem), a szövetségben viszont sajnos átsiklottak ezen, és "beérték" a nevek megadásával a nevezéshez. Szerencsére ott voltunk már a nyitáskor, így kaptunk egy szobát, amibe persze aztán másnapra meg is érkezett pár cseh, hogy az egyikük végighorkolja nekünk az éjszakát. De ez már csak hab volt a tortán, mert - itt már a saját figyelmetlenségünk okán - négyből hárman az iskola címszó alatt valami kollégiumszerűségre számítottunk a tantermek helyett, így még matracokat is kellett vadásznunk magunknak - takarónak a lányoknak csak a függöny jutott...
Az éjszakait érdeklődéssel vártuk, főleg azért, mert már napközben is megfagytunk - az ott bizonyára kellemesnek minősülő - tavaszi tengeri széltől, éjfélre pedig fagypont alatti hőmérsékletet jósolt a helyi Metro újság. Végül is nem lett probléma, mert egy ötletes megoldással a cél egy raktárépületben volt (oda is futottunk be), ahol még fürdeni is lehetett. A verseny különben rövidtávú volt, és csak a fél mezőny indult a másnapihoz képest.
A normáltávot egy nagyon jól futható, lapos, mocsaras, bükkből és fenyőből álló - szóval tipikus dán - terepen rendezték, ahol az F21E1-et (mivel két elit is volt) 4:20-as kilométerátlaggal nyerték, de még a 80. is ötösön belül volt. Bencével 5,3 ill. 5,5-ös átlaggal a 124. ill. 141. helyen végeztünk 160-ból - talán szerencsésebb lett volna, ha juniorban indulhatunk, ahol jó pár válogatott csapat (lengyel, belga, olasz, svájci) csapott össze a skandinávokkal. Jól szerepelt viszont Éva, aki szintén 6 percesen belüli átlagot futva a 29. helyen végzett a 120 fős női elitben, ill. Kisdoma, aki 2 perc hátránnyal 15. lett.
A váltó egy tengerparti, fenyőerdővel borított, helyenként sűrű terepen volt. A lányoknak sikerült egy harmadik futót szerezniük, akivel elég jól is szerepeltek, a mi energiánkat viszont meghaladta a plusz két ember becserkészése, Bence még a tömegrajtot is alig érte el a stoppolás miatt.
Végezetül kielemeztem kicsit az indulók kategóriák szerinti összetételét. A legtanulságosabb talán az lehet számunkra - miközben azon siránkozunk, hogy már csak egyetlen rangsoroló váltóversenyünk van az OB-kon kívül -, hogy itt a váltón mindössze 8 kategóriát hirdettek meg: a 4 fős férfi nyíltba (kvázi F21) 161 csapat nevezett, a 3 fős nőibe 92. Ezenkívül volt még F/N18 36 ill. 30 csapattal, és két, vegyes gyerek-kategória: a 12 ill. az életkorösszeg alapján 43 év alattiaknak (7 ill. 53 csapattal). A szenioroknak - egy teljesen nyílt, és nem is díjazott kategóriát leszámítva - mindössze egyetlen lehetőség volt indulni: nemtől függetlenül min. 130 éves életkorösszeggel! Pedig az előző nap alapján a mezőny 26 %-a itt is szenior volt - a fiatalok (-20) és a felnőttek (21-34) egyaránt 37-37 %-ot tettek ki.

Skuló Marci



Vissza a Tájoló 2002/3 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!