Egy korszak lezárása


Több mint egy hónap telt már el a budapesti közgyűlés óta, dolgozik már az új elnökség, így sikerült időt keríteni arra, hogy kicsit visszatekintsünk az elmúlt 10 évre. Beszélgető partnerem Vass László, a BTFSZ leköszönt főtitkára.

- Miért fejezted be főtitkári működésed?
- Nem akartam kövületté válni, legfeljebb két ciklust akartam teljesíteni, hiszen egy szervezet stílusa ciklusról ciklusra változik. Nem akartam Aurél bácsivá válni, a Szövetség teherré lenni. Tervszerű váltás volt. Több mint egy éve bejelentettem, hogy nem fogom elfogadni a jelölést a következő választásnál. Ezt megbeszéltem Fekete Jenő elnökünkkel is, aki ezzel egyetértett.
- Közrejátszott ebben az MTFSZ főtitkárságának elvállalása is?
- Véletlen egybeesés, a fenti döntés előbb megszületett. Ez a kettősség csak az utolsó félévben volt, természetesen mindkét elnök egyetértésével. Ezt azért vállaltam el ilyen formában, mert nem akartam nehézséget okozni egyik szervezetnek sem. Ezen már szerencsére túl vagyunk, nehéz volt a 10 hónap, kicsit sok volt, de sikeresen eljutottunk a közgyűlésig.
- Szíved még mindig Budapesthez húz? Mi van a Budapest - Vidék ellentéttel?
- Budapesti főtitkár voltam, szívem valóban idehúz, de mindig mesterségesen gerjesztettnek éreztem az ellentétet, okot nem találok rá az elmúlt 10 évben, ez valószínűleg a régmúltban gyökeredzik. Ezt semmi nem indokolja a mai világban. Nagyon vigyázok rá, hogy senki ne mondhassa: Budapest felé hajlik a kezem. Mint ahogy a Spartacusnak sem volt előnye Budapesten. Remélem jogosan ilyen vádat nem fognak soha a fejemhez vágni.
- Hogy foglalnád össze az elmúlt 10 évet?
- 1991-ben egy korszak zárult le azzal, hogy a budapesti elnökség kicserélődött, és alapító főtitkára végképp nyugdíjba vonult. Ez a váltás egyben korszakváltás is volt, mert az életkorváltozással szemléletváltás is végbement. Az elnökségben jó partnernek bizonyult Tonkáné Sávai Mária, akivel együtt voltunk jelölve a főtitkári posztra, de végül engem választottak meg. Ő nem sértődött meg, hanem alelnökként dolgozott tovább, velem végig nagyon jól együttműködve. Egy ideig az elnöki feladatokat is ellátta, hiszen nem volt elnökünk.
- Hány elnököd volt?
- Gyakorlatilag három, először Sávai Marika alelnökként látta el ezt a feladatot, majd rövid ideig Bársony András volt az elnök, s végül 8 éven át Fekete Jenővel dolgoztam együtt. Vele felhőtlen együttműködés alakult ki, jól működött kiegyensúlyozó szerepe, jól tudta kezelni a konfliktusokat. Ügyesen tompította erőszakos stílusomat, egyikünk simogatott, a másik ostorozott. A diplomatikus-erőszakos stílus kiegészítette egymást.
- Milyen jelentősebb feladatokat kellett megoldani?
- Az 1989/II-es törvény alapján önállóak lettünk, ezt az önállóságot, saját lábra állást azonban meg kellett tanulni. Közben a Váci utcából a Curia utcába költöztünk. Minden változott körülöttünk, de mi közben dolgoztunk, és a szakmai munkát nem befolyásolta a sok változás. Sávai Marika és Dezső Laci közreműködésével létrehoztuk a Budapest Tájfutó Sportjáért Alapítványt, amelynek mai napig a titkára vagyok és ez a sikeres alapítvány legfőbb anyagi támasza az utánpótlás nevelésnek. Nemcsak Budapest támogatja az alapítványt, a személyi jövedelemadó 1%-ából befolyó évi 1,1-1,3 millió forint óriási erkölcsi elismerést és bizalmat jelent. Legfőbb irányelv az utánpótlásra pénzt, támogatást szerezni. A szakosztályok meggyengültek, a támogatók csökkentek, kikoptak a szövetkezeti és egyetemi szakosztályok, vállalati támogatás nincs. A következmény, hogy: színvonalas utánpótlás-nevelést folytattunk, de az élversenyzőket nem tudtuk megtartani, elmentek Budapestről vidékre. Ha most lenne egy VVK, nehéz lenne egy felnőtt Budapest válogatottat összeállítani. Eltolódott a sportág súlypontja is a szenior-szabadidősport felé, a bajnokságok és szerdai versenyek ezt tükrözik, mindez a minőségi utánpótlás kárára. Ezekre a kihívásokra meg kell találni a válaszokat.
- Melyek voltak a legjelentősebb eredmények, amelyekért érdemes volt főtitkárnak lenni?
- Két-három dologra szívesen emlékszem. 1) Az elnökséggel nagy szerencsém volt. Jó volt a légkör, nem volt harag, viszály, nem vesztem össze senkivel, igyekeztem elkerülni a konfliktusokat. Valamennyi elnökségi taggal együtt tudtam dolgozni. 2) Jó volt a szövetség pénzügyi stabilitása. Aurél bácsitól örököltem a takarékosságot, nehezen adtam ki, de amire kellett az mindig megvolt. A tartalék évről-évre nőtt. Anyagi biztonság és takarékosság, ezt érezte az elnökség is.
- És mi a harmadik?
- A Tájoló. Főszerkesztő úr ne szerénykedjen, írja le amit mondok. Nagy siker a Tájoló és a szerkesztőség egyéb kiadványai. Ezt a Fővárosi Sportügyosztály is minden alkalommal kiemelte. Az volt az elvem, meg kell adni a szerkesztőségnek az önálló munkára a lehetőséget, meg kell teremteni a feltételeket és hagyni kell őket dolgozni. Tájfutó mindentudó, Tájfutás kis füzet, az 50 éves könyv - ezeket a kiadványokat bármelyik országos szövetség megirigyelheti.
- Elég most már a sok dicséretből, mondjál problémákat is az elmúlt 10 évből!
- Kevés ilyen van, és én is úgy vagyok vele, csak a szépre emlékszem. Ha mégis megemlíthetek valamit, akkor a szakmai munka meggyengülése ilyen, és ez országosan is igaz. Nem tudtuk folytatni a kiskönyvtár sorozatot, nem tudtuk az edzői munkát olyan szinten erősíteni, amit a sportág megkövetelt volna. Az új elnökség remélem fordulatot tud ebben elérni.
- Ennyit az elmúlt 10 évről, milyen útravalót adsz az utódodnak?
- Budapest a harmadik korszakát kezdi. Volt egy kezdeti hőskor Aurél bácsival, az elmúlt 10 év a stabilitás korszaka, amelyben úgy érzem nekem is jelentős szerepem volt, 2002-től újabb fejlődési korszak kezdődik, ehhez minden adott, vezetőség, szakemberek, Laki Balázs személyében a rátermett megbízott főtitkár. Nem csak jó munkát és sok sikert kívánok, de igyekszem mindenben segíteni is. Kapcsolatom a budapesti elnökséggel megmarad, hiszen az Alapítvány titkáraként dolgozom tovább és igyekszem ezáltal a budapesti utánpótlás nevelést segíteni.
Köszönöm a beszélgetést, és további jó munkát kívánok - most már országos ügyekben.

Schell Antal



Vissza a Tájoló 2002/2 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!