Versenyzési szokásaink


Azt mindenki sejti, hogy melyek a legnagyobb versenyeink: a résztvevők számában mérve tavaly Hungária, Őszi Szpari, Postás, Tavaszi Szpari, Eger Nagydíj, Sprint OB volt az első hat. Az egyes versenyek adatainak összesítésével azonban ennél érdekesebb és kevésbé nyilvánvaló kérdésekre is választ kaphatunk.
Amióta a versenyeink többségét számítógépes támogatással rendezzük, az eredmények könnyen feldolgozható elektronikus formában is rendelkezésre állnak. A 2001-es idény összes rangsoroló versenyének eredményeit megszereztem a Sportident-es adatbázisokból és az internetről. Az így összegyűjtött 30,040 rajthozállás adataiból készítettem az előző oldalon látható statisztikákat.

Hány versenyen indulunk évente?
A gyűrű diagramból látszik, hogy az összes versenyre járók majdnem kétharmada alkalmi versenyző (1 és 5 közti számú versenyen indultak el). Ez meglepően magas arány, bár itt egy kis kényszerű hiba van a statisztikában. A gépelés során ugyanis néhány versenyző nevét szinte minden versenyen eltévesztik a rendezők, és ez az összesítésnél "álversenyzőket" eredményez. Az ilyen hibák az egyszer indulók számát növelik, de becslésem szerint legfeljebb 2-300 lehet belőlük.
A rendszeres versenyre járók köre néhány száz fő, és ezen belül is nagyon szűk az a csoport, akik szinte minden versenyen ott vannak. Az abszolut csúcstartó Bacsó Attila, aki 53 rangsoroló versenyen indult el tavaly, őt követi Balla Sándor 51 és Jenővári Gabriella 50 versennyel.

Kik a legnagyobb versenyrendezők?
Itt a rajthozállásokat aszerint csoportosítottam, hogy melyik klub vagy területi szövetség rendezésében történtek. Ezzel természetesen különböző versenyek egy szeletbe kerültek, de éppen ez volt a cél.
A Heves megyei szövetség kimagasló értéke (4983 indulás) mögött a Hungária kupa 4 napja van, ami egymagában kiadta a rajthozállások hatodát. A Szpari két nagy versenyével a legnagyobb rendező klubnak számít, az utána következők általában egy-egy többnapossal érik el az indulói létszámukat. Érdekes még, hogy a 35 rendező szervezet közül az első 6 lefedi az összes rajthozállás felét.
Tanulságos még ugyanezt összehasonlítani a klubok részvételi arányaival. Terjedelmi okokból most nincs lehetőség még egy grafikonra, de a versenyek látogatásában első a KTK, majd TTE, ARA, SZV, PSE, BEA a sorrend. A 35 rendező szervezethez képest a résztvevő és MTFSZ tagként nyilvántartott klubok száma 101, ezen kívül pedig több mint 200 külföldi, nem-MTFSZ vagy tévesen beírt nevű klub színeiben álltak rajthoz versenyzők 2001-ben.

Kovács Balázs



Vissza a Tájoló 2002/2 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!