Szegedi csípős


Nyílt levél Juhász Miklós (volt) Elnök Úr részére

Tisztelt Elnök Úr!

A Budapesti Tájfutó Napok keretében, 2002. január 19-én a BTFSZ megemlékezését tartotta az 50 éves fennállása alkalmából. Dr. Tóth Imre a CSTFSZ elnöke jelképesen, tiszteletből egy nagyon szerény ajándékot adott át a BTSZ elnökének, Dr. Fekete Jenő Úrnak. Gondolom, hogy csak kevesen vették észre, hogy mint igazi szegedi, "édesen és aranyosan" a bója aljára egy kis igazi szegedi paprikát is odarakott. Eddig én mindég azt hittem, hogy általában Tóth Imre "paprikája a csípős", s enyém ha nem is édes, de mondjuk félédes. Nos a legutóbbi MTFSZ közgyűlésről hazajövet a vonaton elővettem a zsebemből egy paprika csövet, s megkóstolván azt tapasztaltam, hogy az "enyém is csípős" !

Hivatkozással a Sportszövetségek Székházában a 2002. január 21-én, hétfőn 16 órától megtartott MTFSZ Elnökségi ülésére, a 7. napirendi pontban a kitüntetésekre, díjazásokra tett írásbeli javaslatban a sportágunkban kifejtett sokéves munka elismerésére a Ripszám Henrik emlékéremre, illetve az adott évben sportágunkért végzett munka elismerésére a "Tájékozódási Futásért" kitűző odaítéléséről kellett az Elnökségnek döntenie. Jómagam is tapasztaltam többször is, nem könnyű feladat. Nagyon széles körű azon sporttársak névsora, akik éveken, évtizedeken keresztül , önzetlenül sokat tettek sportágunk fejlődéséért.
Mivel immár második alkalommal is felmerült a személyem a kitüntetettek között, de a vonatom indulása miatt nem tudtam véleményemet elmondani, megosztani és egybevetni mások véleményével, ezért "mérlegre tettem" eddigi sporttevékenységemet, s az észrevételeimet megfogalmazva az e-mail levelemet elküldtem a Tisztelt Elnök Úrnak. Ebből a levélből másolatot kaptak Dr. Tóth Imre a CSTFSZ elnöke, Zsigmond Tibor a Versenybizottság vezetője, Argay Gyula a Szenior Bizottság vezetője, valamint Szokol Lajos az SZVSE szakosztályvezetője is, mondván, hogy sporttevékenységem zöme hozzájuk is kapcsolódik. Vártam az Ön válaszát! Erre személyesen is sor kerülhetett volna a februári elnökségi ülésen.
Szokatlan volt, hogy mindezt akkor papírra vetettem. Tiszteletben tartottam az Elnökségnek a javaslatait, határozatát, de úgy éreztem, hogy a sportágunkért nemcsak az adott évben tettem és végeztem aktív tevékenységet. Úgy vélem, hogy Sporttevékenységem elismerése ezúttal alulértékelt volt, azzal azonosulni nem tudtam, s úgy véltem, hogy ennél azért többet érdemeltem volna. A részemre megítélt "Tájékozódási Futásért" kitűzőt megköszöntem, s jeleztem, hogy azt nem veszem át. (ezt követően még egy hétig vártam s válasz hiányában, az archívum kedvéért a levelem a többi elnökségi tagnak is megküldtem.) Bár nagyon keserűen, de lezártnak tekintettem akkor mindezt.
A közgyűlésen elhangzott Elnöki Beszámolón Juhász Tanár úr " jó közepesre", "mondjuk háromnegyedre" értékelte az Elnökség közös munkáját, majd közreműködésüket személyenként külön is kiemelte. A szeniorok munkájáról tett értékélésénél, az általam adott segédanyag alapján nagyon helyesen kiemelte Argay Gyula, Szepesi Imre, dr. Zentai László és Schell Antal sporttársak tevékenységét. De miért maradtam ki ebből a dicséretből? Miért éppen most? Hiszen a Szenior Bizottság javaslatai és ötletei alapján , igyekeztem és segítettem egységbe szerkeszteni a Bajnoki Rendszert amelyben a szeniorok is egyenrangúak a "nagyokkal együtt".

"Mit szívembe vágyva zártam,
Azt nem hozta,
Attól makacsul megfoszta."

Vágytam legalább a jó szóra, az elismerésre. De mire alapoztam mindezt? Annak alapján amit önnek is megírtam s azt ezennel nyíltan teszek közzé nagyon-nagyon kivonatosan.
Önértékelésemben ismételten megkérdezvén magamtól : Sindely Pali személy szerint TE mit tettél tájfutókért? Tettem, mint nagyon sokan mások.

· Mint aktív tájékozódási futó versenyző több mint 35 éve kisérem végig a sportág eseményeit, s annak aktív részese voltam.
· 1967. évtől kezdve több mint tizenöt éven keresztül több szakosztályban is aktívan tevékenykedtem, mint szakosztályvezető, versenyintéző, segédedző,…, a SZEAC, a SZEOL, a Szegedi Kinizsi SK, Szegedi vasutas SE, a Szegedi Kőrösy J. DSK tájékozódási futó szakosztályaiban. Általam indultak el sportágunkban a Hajdú (Kálmán), a Csuka , a Blum, a Csamangó ( Jusztina )családok, és az örökifjú Csamangó Feri is. Rimóczí Tanár Úrral együtt segítettük az akkor ifi korosztályú Nagy Róbertet és Szokol Lajost is. Gondolom azért Bikki Sanyi sem feledkezik meg a Szegedi Kinizsiben adott segítségemért.
· Mint térképhelyesbítő működtem közre a színes térképek elkészítésében, ami ugyancsak a versenyzők javát szolgálta (Csengele, Sándorfalva, Ópusztaszer, Derekegyháza, Ásotthalom,…, Sziksós-tó.)
· A "Dél-alföldi tájékozódási futók Mekkájában" harminc éven keresztül segítettem a Csongrád megyei Tájékozódási Futó Szakszövetség munkáját. (elnökségi tag, minősítés, különböző fokozatú megyei versenyek rendezése, …… )
· Kiemelkedő fontosságúak az országos bajnokságokban, egyéb versenyeken való közreműködések, minden poszton (elnök, elnökhelyettes, pályakitűzés , ellenörző bíráskodás,. felvezető, …) sok-sok alkalommal (Vidékbajnokságok, OCSB-k, OÉEB-ok, Diákolimpia, Középiskolás b., Főiskolás b, Nemzetek versenye, Hungária Kupa 1985, …, Maratoni Tájfutó Verseny..)
· Mint versenybíró ( III.o, II.o, s immáron 20 éve I. osztályú) még a kezdet kezdetén számos alkalommal a hátamon vittem a rendezéshez a teljes versenyfelszerelést .De számos alkalommal használtam személygépkocsimat is a versenyek alkalmával leginkább "csak úgy", egyszer-egyszer a benzin költségnek csupán csekély részét megtérítve.
· Megszámlálhatatlan szóbeli , illetve egyéni és hivatalos leveleim által tett korrekció, észrevételem tette sikeressé egy-egy tájfutó eseményt, vagy éppen pontosabbá tett egy-egy dokumentum tartalmát.
· Szeniorok Világversenyére való utazás (külön busszal ) megszervezése ( skóciai VB).
· Egy -egy hazai vagy nemzetközi verseny szöveges értékelése fotókkal ellátva , számos alkalommal jelent meg a Tájfutás szaklapban és a Tájolóban. ……
· Aktív közreműködés az MTSZ Szenior Bizottságának munkájában. Egységes Magyar Bajnoki Rendszerre tett javaslatok, s annak kialakítása. Közreműködés a Szenior találkozókon.
· MTSZ Elnökségében végzett munka.
· Jelölő Bizottságokban végzett tevékenység.

S mindezek csak töredékek. Tettem a dolgom. Mostanra kissé elfáradtam, így egy időre az aktív sporttevékenységtől visszavonulok.

"Ha egy úri lócsiszárral
Találkoztam s bevert sárral:
Nem pöröltem,-
Félreálltam, letöröltem.

Hiszen az útfélen itt-ott,
Egy kis virág nekem nyitott:
Azt leszedve,
Megvolt szívem minden kedve."

Tisztelt Elnök Úr! Kedves Miklós!
Mint szenior versenyző még most is büszke lehetsz mert bajnokságon győzted le a "nagyokat" Mátrafüreden. A közgyűlésen a dr. Szarka Ernő (akit négy évvel ezelőtt, éppen én mint jelölő bizottsági tag , javasoltam Tiszteletbeli Elnöknek) által adományozott, nagyon sajátos, nagyon egyedi, "SZILVA-DÍJAT" vehetted át, amihez ezúton is gratulálok. Nem is gondolod, hogy ez a díj mennyire értékes. Megérdemelted, és nagyon büszke lehetsz arra is, hogy attól a Sporttárstól kaptad, aki tevékenységével nagyon sokat tett a magyar tájfutó sporttért. Ez a sajátos díj a magyar tájfutók "kis Oscar-díja".
Az MTFSZ-ben végzett közös munkánk során ha bárkit is megbántottam azért ezúton is elnézést kérek. Mindenkor a jó szándék vezérel , észrevételeimet építő kritikának szántam , amelyet a lehetőleg "Jót s jól" elv kísért végig.

Szeged, 2002. március 3.

Sporttársi üdvözlettel:

Dr. Sindely Pál



Vissza a Tájoló 2002/2 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!