Sitájfutó VB 2002, Borovetz (Bulgária)

Avagy hogy kell - ha a sors úgy hozza - 2 nap alatt VB-t rendezni. Az elsőtől az utolsó pillanatig kellemes és kellemetlen meglepetések egész sorát vonultatták fel a rendezők és a sors. Az első meglepetés már Ferihegyen ért minket, mikor kiderült, hogy a Budapest-Szofia járaton nem csak szerény 2 fős képviseletünk jelentkezett a gép beszállásánál, hanem az osztrák, német és finn csapat egy része is Pesten keresztül közelítette meg Bulgáriát. Mint megtudtuk fele annyiba került a Malévval repülni pl. Bécsből ill. Münchenből, mint pl. az Austrian Airlines-al vagy a Lufthansaval. A szállás elég egyszerű, a legolcsóbb kategóriájú volt, 3 ágyas szobánkba még egy ukrán ifjú reménységet is betettek, akivel végül egész jól kijöttünk. Még itt, ezen a szálláson aludtak a csehek, litvánok, lengyelek és bolgárok is. A kaja végig jó és bőséges volt, ami igen kellemes meglepetést jelentett nekem.
Az előrejelzés szerény hóviszonyokról szólt (0-30cm), de a megérkezésig nem sejthettük, hogy valójában mennyire igazak e hírek. A reptéren a verseny elnöke várt minket, fogta a fejét és jajgatott a +15 fokos napsütésben. Aztán az 1. napi terepbemutatón megtudtuk e félsz valódi okát. A hó valóban 0-30 cm között volt, de inkább 0 mint 30. Az egész mezőny mosolyogva és fejét csóválgatva próbált a koszos, jeges minimális havon csúszkálni. Az utak felén! azonban így sem volt semmi hó. Ekkor már sejtettük, hogy az egész program borulni fog, csak azt nem tudtuk, hogy mennyire (igaz a rendezők sem). Az egész hetes előre megadott programot tehát hanyag eleganciával a szemétkosárba hajítottuk. Este kíváncsian vártuk, hogy másnap melyik számban kell majd helyt állnunk. Az első versenynapra a sprintet tették, mondván az rövid és nem kell nagy terület, majd másnapra a váltót és a harmadikra a középtávot, pihenőnapok nélkül. (Ez az elvi döntés 1 napig élt, majd ismét borult minden.) Mi arra gondoltunk, a nagyon kevés hó lehet, hogy jobb lesz, hiszen ilyen körülmények között kb. a felét futni lehet ill. kell és valószínű nem volt még egy nemzet aki annyit készült futással mint mi. Azonban a verseny előestéjén valami hatalmas csoda folytán bő 10 cm-es hó esett és ezzel megmenekültek a rendezők a nagyobb kudarctól. Az alapelvük az volt, minél több versenyt lezavarni minél rövidebb idő alatt a kevés és olvadó hó miatt.
Az első nap tehát a sprint került megrendezésre az eredetileg hosszútávura szánt időpontban és terepen. A "0" idő 2 órát csúszott, de a pályák végül korrektek és jók voltak. A győztes idő azonban mindkét kategóriában jóval több lett az előre vártnál a friss hó miatt. A nőknél a svéd Hasselström 2 mp-el nyert, míg a férfiaknál megkezdődött az orosz hengerlés Gruzdev és Korchagin révén. Mi sok hibával elég gyengén szerepeltünk ebben a számban, 60. ill. 62. helyen végeztünk. Estére már ismét változott is a program és a 2. napra tették a középtávot azonos terepre. Időközben befutott a Csúcs család is Csíkszeredából, így a 2. naptól már ők is részt vehettek a küzdelmekben román színekben. Az eredetileg 3 versenyszámnak helyt adó borovetzi biatlon centrumot el lehetett felejteni a kevés hó miatt.
Második nap már napsütésben és +1-2 fokban vágtunk neki a középtávnak, 2 körös és páros indításos formában. A nőknél folytatódott a svéd sorozat, de most Grenholm állhatott a dobogó legmagasabb fokára, míg a férfiaknál is az oroszok állhattak ismét a legmagasabbra, most éppen Khrennikov ill. Gruzdev remekelt. Ma már mi is kicsit összeszedtük magunkat és István az 51. míg én az 55. helyen értem célba. Érdekes módon ezen az estén volt a megnyitó Borovetz központjában az első két napi eredményhirdetéssel együtt.
A 3. nap tehát a váltó következett, ami nekünk csak edzést jelentett, mivel VB-n nincs vegyes váltó és így mi 2 kör után kiálltunk. Erre a napra már alig maradt hó, végig olvadt, nekem pl. az egyik átmenetben egy nagy lefelében kétszer fogyott el a lábam alatt a hó. A lécek talpát már a 2. nap után is csak félve mertük megnézni és ez napról napra csak romlott. Hogy a 3-4. futók min síeltek azt nem tudom. A váltó mint általában, most is sok izgalmat hozott. A nőknél 2 futó után pl. a finnek vezettek és az oroszok második tagja elfelejtette megfogni a befutó pontot. Az volt a szerencséjük, hogy egy nagy kunkort kellett megtenni a célig és az orosz edző a célvonaltól 10 m-re érte el emberét, aki így egy elegáns mozdulattal elindult vissza megfogni a befutó pontot. (Ez nálam ugyan kimeríti a külső segítség fogalmát, de érdekes módon nem tették szóvá a skandinávok.) Ez majdnem az aranyukba került, de végül a 3. futójuk nagy hajrában utolérte a finneket és itt is orosz győzelem született. A férfiaknál már szinte mondanom se kell, hogy a két évvel ezelőtti orosz aranynégyes ismét a legjobbnak bizonyult, méghozzá simábban mint hazai környezetben. A dobogó második fokáért hatalmas hajrában a finnek minimális különbséggel verték a svédeket. Itt még meg kell említenem a cseheket, akik nagyon meggyőző teljesítménnyel bravúros 4. helyet szereztek a norvégek és a svájciak előtt.
Ez után 1 napos pihenőt kaptunk, ami fél nap múlva 2 naposra duzzadt (ekkor már nem lepődtünk meg semmin, a régi jó "szicsász" még mindig működik, ami ugyan azt jelenti, hogy most, de ez náluk kb. az "ej ráérünk arra még"-et takarja). A borovetzi biatlon stadionban lehetett edzeni a szünnapokon, pontosabban vízisízni a +10 fokos tavaszi napsütésben.
Az utolsó számot a hosszútávot 2 órányi távolságra egy tartalékterepre vitték. Ez annyira tartalék volt, hogy semmi nem volt előkészítve, így a ratrakoktól elkezdve a skidok átszállítására és a pályák ill. nyomhálózat lefektetésére másfél napjuk lett. Ennyi idő alatt kellett a VB főszámát kitalálniuk és megvalósítaniuk a pályákat. 3 nappal előtte nem tudták megmondani hogy van-e hó és mennyi azon a terepen. A versenytérképeket egyébként a mi országos bajnokságunkhoz hasonlóan nem nyomdai úton készítették, hanem lézernyomtatóval. Az eredeti versenyek térképei nyomdaiak lettek volna, azokat utólag megkaptuk. A kiszemelt terep 1800 m-en elterülő fennsík, a szélén elég nagy szintekkel. Mivel 2 éve ezen rendezték a Junior Sí VB-t (ami elég sok jelen levőt érintett annak idején) és nem biztosítottak terepbemutatót csak az edzőknek, vaxmestereknek mutatták meg a célt 1 nappal a verseny előtt, mindenki megkapta a 2 évvel ezelőtti térképet. Így legalább térképből fel tudtunk készülni.
A verseny napjára +15 fokot jósoltak szikrázó napsütéssel, ami be is következett. Reggel 7-kor az egész mezőnyt buszra ültették és irány a verseny. 9-re érkeztünk meg, a festői környezetben lévő Kurtovó elhagyott tanyához. Se víz, se villany, se WC, se semmi. Mivel a rajtot 11-re tették és reggel 9-kor még minden fagyott, gyakorlatilag az egész mezőny 10-ig várt és meg sem moccant. Semmi tesztelés, semmi vaxolás: "vihar előtti csend". Aztán amikor 10-kor már minden olvadt és hét ágra sütött a nap, hirtelen, mint egy megbolydult méhkas minden elkezdett mozogni. Eredetileg most először a történelemben tömegrajtos verseny lett volna, de erről lemondtak a rendezők és egy 3 körös, 3 ember egyszerre rajtolós versenyt rendeztek. Az időnek hatalmas szerepe lett az utolsó számra. Oly mértékben meleg lett, hogy a hóviszonyok percről percre szemlátomást romlottak. Az egész 70 fős mezőny 46 perc alatt rajtolt el, de a végén indulók már legalább 1 kört sokkal rosszabb körülmények között sízhettek. Pl. a mindig verseny végén rajtoló un. Red group, a VK első 15 helyezettje most nem volt hajlandó ott indulni és minden jobb ország az elejére rakta be legjobbjait dacolva a (mint előző este kiderített) nem kötelező IOF red group szabállyal. Ez alól az oroszok kivételt képeztek, ami mint utólag kiderült komoly taktikai hibának minősült, mert gyengébben szerepeltek a vártnál. Elején a nyílt részeken ahol sok hó volt, még nagy levágásokat lehetett tenni, ez azonban később már nem ment, mert beszakadt az 50 cm-es hó a lécek alatt. A léccsere megengedett volt, így a nagyágyúk körönként cserélték léceiket, ami szintén nagy előny volt, mert a meleg vax nagyon gyorsan kopik. A hölgyeknél Hasselström nagy fölénnyel ismét győzni tudott és ezzel a VB kiemelkedően legjobb versenyzője lett 2 arany, 1 ezüst és 1 bronz érmével. A férfiaknál finn arany született, Matti Keskinarkus a 2 évvel korábbi 6. helyezett most győzni tudott az orosz Khrennikov előtt, aki ezzel 2 arany és 1 ezüst éremmel térhetett haza. Mi itt egy 55. ill. 58. helyet tudtunk elcsípni az igen kemény pályán. Az igazi kegyelemdöfést azonban a végére 25 km után elfogyott frissítő hiánya adta. Általában a japánokkal, amerikaiakkal, lengyelekkel, írekkel és a Csúcs családdal tudtuk felvenni a versenyt. Még a németek egy-két gyengébb embere elérhető távolságban van tőlünk, de a nagy sí nemzetek megközelíthetetlennek tűnnek. A hétvégi szlovákiai sífutások nem elegendőek egy VB felkészüléshez. A csehek előretörése nagy meglepetés volt, egyéniben is 6-ban tudtak végezni. Náluk nagyon komolyan csinálják a sítájfutást, egy OB-n 400-an indulnak, ebből felnőtt elitben 70-nél többen!
Még említést érdemel az utolsó szünnapon tartott nyílt IOF Sítájfutó ülés, amin az IOF vezérkarának jelentős része ott volt. A sportág jövőjéről sok minden elhangzott, az Olimpiára való bekerülés most úgy tűnik ismét messzebb került, mint két éve, sajnos az olaszok, a következő Téli Olimpia házigazdái nem akarják annyira felvenni, mint azt 2 éve gondoltuk. A következő EB jövőre pont Olaszországban lesz, míg a következő VB Svédországban. A svédek több havat és hidegebbet ígérnek.