Jól nézd meg, hová dugod!…
Eger Nagydíj, sprintverseny

Az idei Eger Nagydíj szombat délelőtti sprintversenyén új, (sajnos nem hivatalos) világrekord született! A kb. 180 m hosszú befutót az F35 kategória egyik - egyébként a középmezőnyben végzett - versenyzője 14 mp alatt futotta le, végig enyhe emelkedőn, egy réten futva. 26-ból öten teljesítették a távot 19 mp-en belül (az 1.,2.,8.,10. és 12. helyezett), míg a többiek 30-43 mp alatt vánszorogtak be a célba. 20-29 mp közötti eredmény nem született.
Mióta mérni tudjuk a részidőket, ilyen már többször előfordult. Eddig valamennyi esetben a gyűjtőpont eltérően járó óráira fogták a dolgot - nincs okom kételkedni, hogy így is volt.
Ezúttal azonban a befutót megelőző, rövid átmenet részidői másról árulkodnak. A kb. 160 m-es távot -szintfutás majdnem tiszta szálerdőben, a gyűjtőpont szinte végig látszott - 52-75 mp alatt teljesítette a teljes kategória. A részidők enyhe növekedést mutatnak a helyezések számának növekedésével, és nincs összefüggés az itt és a befutón mért idők között. Ebből egyetlen következtetés vonható le: a célban hibás volt az időmérés, a dobozok nem azonos "0"-időhöz lettek programozva! Feltéve, hogy a gyűjtőpont órái másodpercre azonosan jártak (…), becslésem szerint az, aki a "nyerő" dobozba dugta a dugókáját a célban, mintegy 17-19 mp-et nyert - mindezt egy rövidtávú versenyen!
Sajnos úgy tűnik, hogy a rendezők a hibát csak részben korrigálták. Abból, hogy egyes kategóriáknál nem tapasztalható ilyen eltérés, azt gondolom, hogy a dobozt verseny közben kicserélték egy pontosan beállítottra. A korábban érkezettek eredményét azonban sem a verseny folyamán, sem később nem javították ki. (Hivatalos eredmény értesítőt ugyan nem láttam, de az internetről elérhető mindhárom listán a hibás időeredmények jelentek meg.) A részidős eredménylistát tanulmányozva látható, hogy -amennyiben igaz a becsült időeltérés - a hiba a végeredményeket az alábbi kategóriákban érdemben befolyásolta:
Diákolimpia: F12, 1-2. hely (az eredmények között 6 mp, a befutók között 13 mp volt a különbség, a győztes javára), F14, 2-3. hely (a helyszínen "salamoni" döntéssel - de magyarázat nélkül - két ezüstérmest hirdettek, bár az eredménylista szerint a 2. helyezett 12 mp-cel megelőzte a 3.-at, igaz, 18 mp-cel "gyorsabb" befutóval), és ami ennél is érdekesebb, F35-ben a három napi összetett eredmény 1-2. helye (16-19 mp) megcserélődne! A dobogósnál hátrább végzettek esetében, és a nem diákolimpiai kategóriák első napi sorrendjében is több helyen változás volna.
Az idei Eger Nagydíj egyébként jól rendezett, színvonalas verseny volt. A rendezőktől nyilván kemény munkát igényelt a szombati két forduló egymás utáni lebonyolítása, amihez csak gratulálni lehet. Az, hogy egy hiba becsúszik ilyen körülmények között, nem zárható ki. De az, hogy nem történik meg a kijavítása, érthetetlen mulasztás.
És ha már az eredményeknél tartunk, még egy kritikai megjegyzés. Ugyanezek a rendezők már második éve ugyanebben a rendszerben rendezték meg a kétnapos versenyt, három fordulóval, belefoglalva az Országos Diákolimpia két döntőjét is. Ez nagyszerű dolog, mert több a résztvevő, és sok fiatal talán csak ez alkalommal tapasztalhatja meg az év során egy igazi rangsoroló verseny hangulatát. Éppen ezért érthetetlen, hogy nem sikerült számítástechnikával felkészülni az eredmények érthető és gyors feldolgozására. A kirakott eredménylista - az ifjúsági kategóriákban - egy kusza adathalmaz volt, az összetett eredményhirdetés pedig annyit késett, hogy a legtöbben meg sem várták.
Az Eger Nagydíj kapcsán van még egy általános javaslatom. Az időösszegek alapján számított összesített eredmény a rövidebb távokat "leértékeli", ezért az eredményeket súlyozni kellene. Ennek legegyszerűbb módja a százalékok összegzése. Tudom, ez megint többlet munka a rendezőknek, de az így számított végeredmény véleményem szerint igazságosabb.