Szerdai versenyek

2002
Ebben az évben már negyedszer hirdette meg a BTFSz a 3Sz (Szerdai Szenior Széria) versenysorozatot. Április elejétől októberig 25 szerdán volt verseny, összesen 2261 rajthozállással. A teljes létszám közel felét idén is a szeniorok adták: 105 férfi 885-ször, 24 nő pedig 114-szer indult. A tavalyi évhez képest (férfiak: 105/1027, nők: 26/111, összesen: 2802) elsősorban a nem szenior indulók száma csökkent (kb. 25 %-kal), bár a szenior férfiak egy része is ritkábban állt rajthoz. Nem igaz ez Vida Pistára, aki idén is csak egyszer hiányzott (akkor is "igazoltan", az Európa Bajnokságon volt rendező), és jópár megszállott szerdaira: 27 versenyző legalább 15-ször elindult.
A rendezői gárda nagyjából megegyezett a tavalyival, a versenyek több mint felét idén is Szabon János (Rege Kupák) vagy Valkony Feri rendezte. Immár szerdai hagyomány az idén tizedszer megrendezett Lindenberg Kázmilla szupersprint, Szarka Ernő Tárnok környéki MAFC Nyári Kupája (erre az alkalomra készült új térképpel), Miháczi Zoli minden évben újító TIPÓKÁ-ja (idén szabad pontfogású résszel). A versenyek részletes adatai (rendezők, indulók száma) a Tájoló előző számában már megjelent, a verseny végeredményével együtt.
A versenysorozat összesített értékelését áprilisban vettem át Lux Ivántól, akinek idén a 3Sz helyett az EB-rendezés adott bőséges munkát. Mivel ekkor a versenysorozat már javában zajlott, természetesen nem módosíthattam az Iván által kitalált, három éve használt és többé-kevésbé bevált pontozási rendszeren (aki nem emlékszik rá, megnézheti a cikk végén található internetcímen).
A nőknél a tavalyi győztes Tóth Józsefné idén csak háromszor indult, az idei győzelemért a tavaly is második helyezett Karsai Klári és Bíró Aletta versenyzett, Aletta csak az utolsó néhány versenyen növelte közel 100 pontosra előnyét. Megjegyzésre érdemes, hogy Jenei Margit négy indulással is csak 12 ponttal maradt le a dobogós Novotni Tibornétól, és így lett Schell Antalné mögött ötödik. Ebben persze, különösen a nőknél, ahol egy-egy versenyen nagyon kevesen indulnak, a pontozási rendszer furcsaságai is megmutatkoznak (lásd később).
A férfiaknál a nagyobb létszám miatt kiegyenlítettebb küzdelem folyt. (Csak Bacsó Attila tudott tíznél kevesebb indulással az első húszban lenni.) Az összetett versenyt sokáig Szunyog Józsi vezette (az F45-ös kategória tavasszal szorgalmasabban járt versenyre, jobb pontokat lehetett futni), az év vége felé sikerült utolérnem, komoly vezetést pedig csak az utolsó(előtti) TIPÓKÁ-n szereztem, ahol az F40-es kategória győzelme 200 pontot ért. Igaz, itt Józsi is 100 pontot kapott a második helyért, ezzel az összesítésben is biztos előnnyel második. A dobogó harmadik fokáért az utolsó hetekig szoros küzdelem folyt, végül két októberi eredményével Lux Iván megelőzte az 1999-es győztes Szebeli Istvánt, a tavaly bronzérmes Gombkötő Pétert, Vida Pistát, Szabon Jánost és a 2000-es győztes Jankó Tamást, és így lett harmadik. Az eredményhirdetés az Őszi Spartacus Kupán, a Szenior Összetett Bajnoksággal együtt volt.

2003
Ami már kialakult a jövő évvel kapcsolatban, az a szerdai versenynaptár. A legnagyobb újdonság, hogy Miháczi Zoli szervezésében február-márciusban és október-novemberben szerdai parkversenyek lesznek, külön értékeléssel, de ezek a versenyek egyben 3Sz versenyek is lesznek, bele fognak számítani a 3Sz pontversenybe is. (Aki nem szeret sötétben, hidegben futni, azt se éri hátrány, hiszen az összesen negyven versenyből úgyis csak a tíz legjobb eredmény számít.) Sikerült néhány (régi-)új rendezőt is megnyerni a szerdai versenyek ügyének: jövőre az idei rendezők mellett Bíró Aletta, Nemesházi Laci, a Scultéty család, Szunyog Józsi és Vida Pista is vállalt versenyrendezést. (Miháczi Zoli még sikeresebb volt: a parkversenyekhez még több új jelentkezőt talált.) A 2003-as szerdai naptár már olvasható a 3Sz honlapján: http://lazarus.elte.hu/tajfutas/naptar2003/3sz.htm
Ami még nyitott, az a 3Sz összetett pontozásának (esetleges) módosítása. Év közben a versenyeken sokszor beszélgettünk egy-egy furcsa anomáliáról. Néha, különösen a nőknél, az egyik kategóriában érvénytelen eredménnyel több pontot lehet szerezni, mint egy másik kategóriában a győzelemmel. De a férfiaknál is előfordul, hogy az azonos pályán futó 50- és 55-évesek közül az abszolút győztes 50-es jóval kevesebb pontot kap, mint a nála egy-két évvel idősebb, 10-20 perccel lemaradt 55-ös negyedik helyezett. Ennek ellenére Iván szabályai szerintem alapvetően jók. Nekem tetszik a helyezések alapján való számolás (akkor is, ha esetleg egy másodperc hátrányért a fele pont elvesztése jár), és a mezőny nagyságát is - így vagy úgy - figyelembe kell venni. Ennél bonyolultabb, százalékos eredményeket is figyelembe vevő számításokra szerintem nincs szükség. A részletekre itt nincs hely, néhány javaslatot és példaszámolást nézzétek meg a http://www.arpad.sulinet.hu/vp/3sz.htm internetcímen, és írjátok meg véleményeteket, hiszen a módosításokról csak az érintettek, a 3Sz résztvevőinek véleménye alapján lehet dönteni.