Állítások és cáfolat
OB-eredmények a számok tükrében


Az idei bajnokság után többek részéről elhangzott, hogy
1. az időjárás (a reggeli, majd később felszállt köd), és
2. a terep (nyílt, füves területek, ahol a futók széles csapásokat hagytak maguk után) befolyásolta az eredményeket, hátráltatta az elöl, illetve segítette a később indultakat.
Nézzük, mi történt! A köd kb. 80 perc után szállt fel, ilyenformán kisebb-nagyobb mértékben az indulók felét érintette. Ugyanekkorra – tehát kategóriánként 10-20 elrajtolt futó után (nem minden kategória kezdett „0”-kor, és a helyzet a pálya elején más lehetett, mint a vége felé) – már követhető nyomoknak is kellett lenniük a pályán. Vagyis az említett két tényező a versenyzők elég nagy részét érintette ahhoz, hogy amennyiben valóban befolyásolta a teljesítményüket, akkor annak kimutathatónak kellene lennie az időeredményekből is.
Ezek után nézzük a számokat! A mellékelt ábra indulási sorrendben ábrázolja az öt férfi kategória (F14E...F21E) időeredményeit, mint egy-egy diszkrét ponthalmazt. Ezekre egy-egy „átlagoló” egyenest fektettem. (Az alkalmazott eljárás: lineáris regresszió.) Ahol ez az egyenes előre haladva lejt, ott a később indultak időeredményének átlaga alacsonyabb (előrébb végeztek a versenyben), ahol emelkedik, ott fordított a helyzet. A grafikonok önmagukért beszélnek: a verseny egészét tekintve nem mutatható ki egyértelmű trend.
Az egyes kategóriák közötti eltérés véleményem szerint csak a sorsolás „egyenetlenségének” a következménye. Különösen figyelemre méltó, hogy az F21 kategóriában, ahol
– a legnagyobb volt az érintettek száma (ők „0”-ra indultak),
– a legnagyobb volt az elöl és hátul indultak futási körülményeiben a különbség (hisz a mezőny második fele már napsütésben futott ki, és a feltételezés szerint csapásokat követhetett),
– a legnagyobb a „statisztikai mintavétel” (38 eredményes versenyző), éppen itt született a legegyenletesebb időeredmény-eloszlás.
Megállapíthatjuk tehát, hogy a statisztika módszereivel nem igazolhatóak a cikk elején felvetett állítások. (Hogy mégis jobb napsütésben futni, mint ködben? Ennek természettudományos alapon történő bizonyítására – úgy tűnik – a választott vizsgálati módszer nem alkalmas...)

ob-elemzes.gif - 7552 Bytes

K.D.



Vissza a Tájoló 2001/9 tartalomjegyzékhez!
Vissza a magyar nyelvű tájfutó információkhoz!